انهار
انهار
مطالب خواندنی

حذف توانایی هسته‌ای ایران یک رؤیا است

بزرگ نمایی کوچک نمایی
یک روزنامه آمریکایی در یادداشتی تحلیلی تاکید کرد که حذف توانایی هسته‌ای ایران دسترس پذیر نیست و این خواسته همانند یک رویا است.
=====
«رابرت آینهورن» مذاکره‌کننده سابق آمریکا طی یادداشتی در روزنامه «نیویورک تایمز»  نوشت: توقف غنی‌سازی و برچیده شدن تاسیسات هسته‌ای ایران بهترین نتیجه مذاکراتی می‌تواند باشد اما چنین توافقی دسترس پذیر نیست.
آینهورن افزود: همه طیف‌های سیاسی ایران ترجیح می‌دهند از توافق صرفنظر‌ کنند و تحت تحریم‌های موجود به سر ببرند تا اینکه چیزی را بپذیرند که تحقیر ملی تلقی می‌کنند. بعلاوه اکنون برای حذف قابلیت غنی‌سازی ایران خیلی دیر شده است؛ ایران اکنون دانش تولید و راه اندازی سانتریفیوژ را کسب کرده است.
مذاکره‌کننده سابق آمریکا در ادامه یادداشت می‌نویسد: متقاعد کردن دیگر کشورها برای حمایت از تحریم‌های جدید احتمالا بسیار سخت است. بعلاوه  جای سوال باقی است که با توجه به قابلیت آنها در مقابل تحریم‌ها و نیز اظهارات رهبر ایران آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر اینکه ایران می‌تواند از لحاظ اقتصادی بدون توافق نیز سرپا بماند آیا چنین تحریم‌هایی می‌تواند موجب انعطاف مطلوب از سوی ایران شود؟ گزینه نظامی می‌تواند پاسخ دیگر باشد، یک حمله نظامی می‌تواند برنامه هسته‌ای ایران را به عقب برگرداند اما چنین عقبگردی موقتی است و بعلاوه استفاده از زور تحریک‌کننده تصمیم ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای در اولین فرصت خواهد بود. بعلاوه کاربرد نیروی قهریه بر نظارت آژانس به عنوان بهترین منبع اطلاعات درباره ایران پایان خواهد داد و تحریم‌های بین‌المللی مورد نیاز برای حفظ فشار بر ایران را در فضای پس از یک حمله از هم می‌گسلد.
طرفداران منطق نتانیاهو در توافق هسته‌ای باید آگاهانه این جایگزین‌ها را با یک نوع توافق انجام شدنی مقایسه کنند. واشنگتن باید هر تلاشی را در مذاکره برای یک توافق درست و بی‌خطر کسب کند.
 ارسال اطلاعات بی‌سابقه‌ درباره مذاکرات هسته‌ای به اسرائیل
همچنین «جن ساکی»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری بار دیگر بر تعهد واشنگتن برای همکاری با رژیم صهیونیستی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران «در تمامی سطوح» تأکید کرد.
جن ساکی  با رد ادعاهای رسانه‌ای در روزهای گذشته درباره کاهش سطح همکاری‌های واشنگتن و تل‌آویو بر سر برنامه هسته‌ای ایران بر همکاری «بی‌سابقه» اطلاعاتی با تل‌آویو تأکید کرد: «ما سطح بی‌سابقه‌ای از اطلاعات را به اسرائیل داده‌ایم. ما در تمامی سطوح با دولت اسرائیل همکاری کرده‌ایم. در روزها و هفته‌های آینده هم این کار را ادامه خواهیم داد.»
ساکی در بخش دیگری از این کنفرانس خبری به تشریح برنامه‌های جان کری پرداخت و گفت وزیر خارجه آمریکا روز دوم مارس برای حضور در بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل به ژنو سفر خواهد کرد و در آنجا با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه برای بحث درباره اوکراین و موضوعات منطقه‌ای دیدار می‌کند.
وی افزود کری پس از آن برای دیدار با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به شهر «مونترو» در سوئیس سفر خواهد کرد.
لغو تمام تحریم‌ها
بدون قید و شرط
به گزارش تسنیم، «مجید تخت‌روانچی» معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه که به‌دعوت «کیم یورگنسن» معاون وزیر امور خارجه دانمارک و به‌منظور انجام رایزنی‌های دوجانبه و منطقه و مذاکره پیرامون راه‌های گسترش روابط به دانمارک سفر کرده بود، با «مارتین لیده گارد» وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرد.
معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه کشورمان تأکید کرد که برخی اعضای گروه ۱+۵، تحریم‌های ظالمانه را به‌عنوان یک اهرم قلمداد کرده و مایل نیستند که از آن دست بکشند، در حالی که این تحریم‌ها می‌باید بدون قید و شرط برداشته شود.
تخت روانچی خاطرنشان کرد:در دور اخیر مذاکرات ژنو، پیشرفت قابل توجهی به دست آمد که امیدواریم در مذاکرات هفته آینده بتوانیم قدمهای مثبت بیشتری برداریم.
مارتین لیده گارد» وزیر امور خارجه دانمارک نیز در این دیدار بر نقش مؤثر و سازنده ایران در برقراری و حفظ صلح و ثبات در منطقه تاکید کرد.
پایگاه آمریکایی: نتانیاهو
 دچار اغتشاش فکری است
یک پایگاه آمریکایی در گزارشی با رد مواضع نتانیاهو و جمهوریخواهان حامی تشدید فشارها برای برچیدن برنامه غنی‌سازی ایران،‌این کار را غیرواقع گرایانه خواند.
به گزارش فارس،پایگاه آمریکایی «جوآل کول» در یادداشتی با عنوان «چرا سخنرانی نتانیاهو در کنگره شکست خواهد خورد: ایران قابل توقف نیست بلکه تنها می‌توان بر آن نظارت کرد»، به موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 پرداخت.
در این یادداشت آمده است: بسیاری از جمهوریخواهان و نتانیاهو می‌گویند به جای مذاکره با ایران و محدودیت ایجاد کردن روی برنامه غنی‌سازی آن، آمریکا باید همه برنامه غنی‌سازی را برچیند. این فرضیه آنها کاملا و مطلقا غیرواقعگرایانه است.
این پایگاه آمریکایی در ادامه نوشت: «جرج بوش کاملا برنامه غنی‌سازی برای برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران را رد کرد و گفتگو با ایران را نپذیرفت و به جای آن با اعزام ناوهای هواپیمابر به خلیج فارس ایران را تهدید کرد و در سال 2007 هر هفته خبرهایی به نقل از مقامات دولتی که احتمالا وابسته به شبکه چنی(معاون اول بوش) بودند،  درباره حمله قریب الوقوع آمریکا به ایران منتشر می‌شد
نویسنده این یادداشت تاکید کرد: «اما همه جنجال‌ها و هیاهوهای بوش هیچ تاثیری بر ایران نداشت و این کشور به تولید سانتریفیوژ و توسعه دانش چگونگی تکمیل چرخه سوخت ادامه داد».
این پایگاه  همچنین تصریح کرد: نمی‌توان به راحتی برنامه غنی‌سازی ایران را بمباران کرد. دانشمندان و مهندسان ایرانی به اندازه کافی وجود دارند که می‌دانند چگونه غنی‌سازی را ازسربگیرند و بمباران تنها یک یا دو سال این موضوع را به عقب می‌اندازد».
وی در پایان افزود: «درباره نتانیاهو، او کمی دچار اغتشاش فکری و سرگردانی درباره مذاکرات ایران است و اکنون موقع توقف مشورت با او است. باید به خاطر داشته باشیم او حامی بزرگ جنگ عراق بود و اطلاعات غلطی به کنگره درباره غنی‌سازی ایران داده است.اطلاعاتی که ارزیابی‌های موساد آن را نقض و رد کرده است.
دور بعدی مذاکرات هسته‌ای
 در سوئیس
اتحادیه اروپا اعلام کرد مدیران سیاسی ایران و گروه موسوم به 1+5 روز پنج‌شنبه در شهر مونترو سوئیس دیدار می‌کنند.
«کاترین ری» سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام این خبر گفت: «اتحادیه اروپا تمام تلاش‌های ممکن را انجام می‌دهد تا این مذاکرات را به نحوی تسهیل کند که به موفقیت ختم شوند.»
«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در گفت‌وگو با روزنامه «وال‌استریت ژورنال» گفت: گفت‌وگوهای هسته‌ای بین ایران و 1+5 بعد از بیش از یک دهه دیپلماسی به دستیابی به توافق نزدیک شده است.
بر اساس برنامه اعلام‌شده وزارت خارجه آمریکا، جان کری وزیر خارجه آمریکا هم قرار است روز دوشنبه با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود در شهر مونترو دیدار کند.
کری یک روز پیش از آن هم در حاشیه نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل که در شهر ژنو برگزار می‌شود، با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیدار می‌کند.
منبع

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -