انهار
انهار
مطالب خواندنی

معاشرت با غیر مسلمان

بزرگ نمایی کوچک نمایی

مراوده با کفّار

سؤال:اگر بر ما معلوم باشد که صاحبان برخی مشاغل که به تولید مواد غذایی مشغول هستند مسلمان نبوده و جزو اهل کتاب هم نیستند. در این صورت خرید و فروش و مصرف محصولات آنها چه حکمی دارد؟

جواب:خرید و فروش مواد غذایی غیر گوشتی آنها اشکالی ندارد ولی در صورتیکه یقین داشته باشید دست آنها را رطوبت با آن مواد تماس داشته احتیاط اجتناب است مگر در مواردی که خارج از کشورهای اسلامی زندگی می کنند.

 

شرکت در مراسم عروسی زرتشتیان

سؤال:آیا زرتشتیان ایران اهل کتاب محسوب می گردند؟ اگر آنها مرا به جشن عروسی دعوت کنند شرکت در مراسم آنها و خوردن از غذای آنها حرام است یا اینکه اشکالی ندارد؟ آیا می توانم در عروسی آنها شرکت نمایم؟

جواب:زرتشتیان اهل کتابند و از غذاهای غیر گوشتی آنها می توانید استفاده کنید مگر اینکه گوشت را از بازار مسلمین تهیه کرده باشند که در این صورت استفاده از غذاهای گوشتی آنها نیز اشکالی ندارد.

 

همنشینی با دشمنان اسلام

سؤال:حکم برخورد و همنشینى اشخاصى که مشکوک به همکارى با دشمنان اسلام هستند چیست؟

جواب:احتیاط ترک آن است و اگر شبهه قوى باشد ترک آن واجب است.

 

معاشرت با افراد بی دین

سؤال:اگر کسی که اعتقادی به دین نداشته باشد بیاید خانه ی ما و شیرینی بیاورد آیا می توان از اموالش خورد و اشکالی ندارد آیا حرام نیست؟

جواب:اموالش حرام نیست مگر اینکه یقین داشته باشید از راه حرام به دست آورده است ولی از رفت و آمد با چنین اشخاصی بپرهیزید مگر اینکه امید به هدایت او داشته باشید.

 

 نحوه ارتباط با برادری که کافر است

سؤال:شخصی برادری دارد که کافر است و به خدا ایمان ندارد. می خواستم بدانم که احکام یک فرد کافر اعم از نجس بودن و ... شامل این شخص می شود یا خیر؟ و بطور کلی در منزل چه باید بکند؟

جواب:در صورتیکه ناچار است با او در یک منزل باشد لازم نیست از او پرهیز نماید ولی سعی کند با زبان خوب او را به اسلام بازگرداند


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -