انهار
انهار
مطالب خواندنی

روش استبراء از بول

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال با سلام
اگر کسی عمل استبرا را به این گونه انجا بدهد که:
از مخرج غائط انگشت وسط دست چپ را بکشد و تا سر بیضه نیارد بلکه بشتر بکشد یعنی انگشت میانه دست چپ را از مخرج غائط بگذارد و بکشد به طرف بیضه و تا سر بیضه نیاورد و بیشتر بکشد به گونه ای که بیضه ها را با همان انگشت میانه دست چپ به طرف بالا بکشد(برای اطمینان بیشتر از خالی شدن مجاری؛از ادرار) آیا چنین استبرایی اشکال دارد؟
یعنی همان طور که انگشت را از مخرج غائط به طرف بیضه ها حرکت می دهد،وقتی که به بیضه ها رسید توقف نمیکند و همان مسیر را ادامه می دهد و انگشت،زیر بیضه ها رفته و آن را به طرف بالا می کشد.آیا چنین استبرایی اشکال دارد؟
آیا اگر کسی بدین گونه استبرا کرد و طهارت گرفت و بعد از آن آبی از او خارج شد که نداند چیست آن آب پاک است یا خیر؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی سیستانی(مدظله)

جواب «استبراء» عمل مستحبّي است كه مردها بعد از بيرون آمدن بول انجام مي دهند و آن داراي اقسامي است و بهترين آنها اين است كه بعد از قطع شدن بول، اگر مخرج غائط نجس شده، اول آن را تطهير كنند، بعد سه دفعه با انگشت ميانه دست چپ از مخرج غائط تا بيخ آلت بكشند و بعد شست را روي آلت و انگشت پهلوي شست را زير آن بگذارند و سه مرتبه تا ختنه گاه بكشند و پس از آن سه مرتبه سر آلت را فشار دهند.  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -