انهار
انهار
مطالب خواندنی

شرایط نذر

بزرگ نمایی کوچک نمایی

1- نذر تیغ زدن بر سر بچه در عاشورا

سؤال:پدر و مادرى نذر مى کنند که اگر خدا به آنان فرزند پسر بدهد روز عاشورا بر سر او تیغ بزنند، آیا با توجّه به این که انجام این گونه اعمال باعث وهن شیعه و عزادارى سیّدالشهدا(علیه السلام) و موجب سوء استفاده دشمنان اسلام مى گردد عمل به این نذر واجب است؟

پاسخ:این نذر صحیح نیست چون در نذر رجحان عمل شرط است و این عمل با توجّه به این که بهانه اى به دست دشمنان اسلام براى زیر سؤال بردن کلّ مسائل سوگوارى خامس آل عبا(علیه السلام) که از افضل قربات است مى دهد، خالى از اشکال نیست و بر فرض رجحان این عمل، نذر درباره دیگرى کردن صحیح نیست.

2- نذر کتبی

سؤال:آیا نذر کردن با کتابت منعقد مى شود؟

پاسخ:خالى از اشکال نیست.

3- نذر کردن از وسائل جهیزیه

سؤال:سلام

آیا دختری که مجرد است و هیچ در امدی ندارد میتواند وسیله ای را که خانواده به عنوان جهیزیه برای او خریده اند نذر کند در صورتی که بداندبا نذر آن وسیله خانواده ناراحت شده و شاید قدرت خرید دوباره آن را نداشته باشند؟

پاسخ:این گونه نذرها و تصرفات در مورد آن جهیزیه جایز نیست

4- ملزم کردن خود به انجام کار خیر هنگام ارتکاب گناه

سؤال:با سلام

کسی که نداند اگر بگوید:اگر فلان گناه را انجام دادم فلان کار خیر را انجام می دهم:نذر زجر است و این کار را انجام دهد، آیا گفته او برایش الزام آور است؟

پاسخ:این عبارت به تنهائی نذر زجر نیست مگر اینکه بگوید برای خدا این کار را انجام می دهم

5- مضر بودن روزه برای کسی که نذر روزه کرده

سؤال:برای یک عملی ۱۵۰روز روزه، نذر کردم. حالا مقداری باقی مانده، دکتر ها بدلیل سنگساز بودن کلیه روزه گرفتن زیاد را منع کرده اند آیا میتوانم کفاره بدهم ؟ به چه صورت و چگونه وچه مقدار؟

پاسخ:در صورتی که روزه برای شما ضرر داشته باشد نذر شما نسبت به آن مقدار بالا است و بهتر است برای هر روز فقیری را سیر کنید.

6- عدم کفایت نذری که صیغه اش در دل گفته شود

سؤال:آیا صیغه نذر حتما باید بر زبان جاری شود یا اگر همان صیغه را در دل بگوییم طوری که دیگری نمی شنود کافی است؟

پاسخ:گفتن در دل کافی نیست ولی اگر آهسته به زبان آورد به طوری که دیگری نمی شنود اشکالی ندارد.

7- جاری کردن صیغه نذر با عبارت مشابه

سؤال:اگر صیغه ی نذر دقیقاً مانند آن جمله و کلمات رساله توضیح المسائل نباشد و مشابه باشد صحیح است؟ مثلا به این صورت که نذر می کنم فلان کس خوب شد فلان کار را برای سلامتی امام زمان (عج) انجام دهم.

پاسخ:اشکالی ندارد


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -