انهار
انهار
مطالب خواندنی

کفاره نذر

بزرگ نمایی کوچک نمایی

1- مقدار کفاره نذر

سؤال:لطفا مقدار پول کفاره نذر شکسته شده را بنویسید.

پاسخ:کفاره نذر مانند کفاره روزه ماه رمضان است باید 60 فقیر را سیر کند که امروزه (1386) معمولاً برای هر روز 300 تومان که مجموعاً 18000 تومان می شود محاسبه می کنیم. و باید به 60 نفر داده شود که می دانیم آن را صرف خریدن نان می کنند.

2- نذر پیاده رفتن به کربلا و از دست دادن توانایی

سؤال:شخصی نذر کرده است اربعین را پیاده به کربلا برود و مرقد امام حسین (علیه السلام) را زیارت کند ولی نذر خود را مقیّد به سال خاصی نکرده است. در سالهای اول بعد از انعقاد نذر که توانائی داشته برود آن را به تأخیر انداخته و بعداً ناتوان شده و نمی تواند با پای پیاده برود. اولاً به علت تأخیر از اولین زمان ممکن آیا کفاره حنث نذر به گردن او افتاده است؟ ثانیاً اگر پای پیاده نتواند برود بر او واجب است به هر حال راکبا نذر را بجا آورد یا اینکه متعلق چنین نذری پیاده رفتن است؟

پاسخ:اگر نذر او مطلق بوده و به سال خاصی نظر نداشته و ناگهان ناتوان شده کفاره ندارد ولی احتیاط آن است که سواره برود.

3- میزان کفاره نذر

سؤال:برای پرداخت کفاره نذر چقدر باید بپردازم و آیا می توانم به دفتر آیت الله مکارم شیرازی بدهم تا از آنجا به فقیر بدهند؟

پاسخ:کفاره ی آن اطعام 60 فقیر است و می توانید از طریق بخش (وجوهات) سایت اقدام نمایید


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -