انهار
انهار
مطالب خواندنی

عدم تزاحم

بزرگ نمایی کوچک نمایی

1- حج یا عمره ای که موجب آزار پدر و مادر است

سؤال:  منظور از «اشکال دارد» در مسأله ی 16 «مناسک حج» چیست؟

پاسخ: مسأله ی 16: اگر حج یا عمره مستحبی باعث آزار پدر و مادر گردد، اشکال دارد.

آیا منظور بطلان حج است یا اینکه از باب اقل ثوابا می باشد؟

پاسخ:  منظور بطلان حج است.

2- تشخیص ضرر قابل ملاحظه در موضوعات

سؤال:  در مسأله ی 13 مناسک فرموده اید: «... و اگر اهمیت کار واجب یا ترک حرام بیشتر است باید حج را ترک کند (البته تشخیص این مطلب به نظر فقیه و مرجع تقلید است)»

حال سوال اینجاست که اگر شخص در موضوعات تشخیص دهد رفتن به حج به وی ضرر زیادی وارد می کند که قابل جبران نیست، در این موضوع و نظایر آن بایداز مرجع تقلید اجازه بگیرد؟

 پاسخ: می تواند به تشخیص خودش عمل کند.

3- ایجاد محرمیت صوری برای رفتن به سفر حج

 سؤال: زن 34 ساله ای هستم که می خواهم به حج تمتع مشرف شوم. چون در این سفر همسرم همراهم نیست گفته شده شما می توانید بر اساس یک نامه صوری با مردی که زنش نیز همراهش است به عنوان محرم آن آقا به حج بروید. آیا گرفتن این نامه صوری از لحاظ شرعی اشکال دارد؟

پاسخ:  این کار جایز نیست.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -