انهار
انهار
مطالب خواندنی

(۲۱) برخی از فواید و برکات عجیب نماز

بزرگ نمایی کوچک نمایی
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
السَّلاَمُ عَلَى مَهْدِيِّ الْأُمَمِ وَ جَامِعِ الْكَلِمِ.
وَ اَلسَّلاَمُ عَلَى عِبَادِ اَللَّهِ اَلصَّالِحِين وَ رَحمَةُ الله
برخی از فواید و برکات عجیب نماز
 
فواید نماز بر سلامتی جسم و روان انسان ها بسیار زیاد است و این فواید بارها و بارها در علم ثابت شده است و دانشمندان زیادی در دنیا ثابت کرده اند که نماز هم بر سلامت جسم و هم بر سلامت روانی افراد تاثیر گذار است.
نماز موچب سلامتی جسم و روح و افزایش طول عمر
خواص بی نظیر و خارق العاده توصیه‌های دینی بارها و بارها ثابت شده است که تاثیر بسزایی در سلامت جسم و روان دارد در این میان فواید نماز نیز با آثار بسیار منحصر به فرد جای گرفته است.
همیشه و در همه حال از اقامه نماز  به عنوان یک وظیفه و رفتار دینی یاد شده است یک واجب الهی که در پنج وعده روزانه خداوند برای هر انسان مقرر فرموده است و با اهمیت ترین و مهم ترین اثزات آن دریافت رحمت بیکران خداوند و تقرب به اوست،که این فریضه واجب که از سوی خداوند بر انسان واجب شده است تاثیر بسیار زیادی بر تکامل فردی و اجتماعی و رشد او داشته و دارد و جالب اینجاست که امروزه با پیشرفته دانش بشری تحقیقات و بررسی‌ها نشان داده اند که رابطه ای بین نماز و سلامتی وجود دارد.
علم پزشکی جهان در رابطه با نقش نماز و سلامت معنوی ، دینداری و دعا در سلامت روحی ، جسمی و روانی به درجاتی نایل شده است که در ادامه این مطلب خواندنی در دین و مذهب نمناک گوشه ای از این توفیق ات را در اختیارتان قرار می دهیم تا بدانید اقامه نماز چه تاثیرات شگفت انگیزی در سلامت یک انسان دارد.
 
فواید عجیب و اثرات شگفت انگیز اقامه نماز در جسم
در حین نماز خواندن انجام یک سری حرکات واجب هستند که همین حرکات از بعد سلامت بسیار مفید هستند و از نظر پزشکی در بخش فواید نماز قرار می‌گیرند.
فواید قیام (ایستادن)
حالت تعادلی بدن و قسمت مرکزی مخچه که مسئول کنترل حرکات و اعمال ارادی بدن است با ایستادن در نماز تقویت می‌شود و زمانی که چشم ها در حین نماز خیره و ثابت به یک نقطه می مانند نواقصی همچون نزدیک بینی رفع و بهبود می یابد هم چنین آرامش فکری متعادل با تمرکز در نماز جریان پیدا می‌کند.
فواید رکوع
ماهیچه‌های شکم ، دست ها ، ران‌ها ، ماهیچه ستون مهره‌ها ، گردن و ساق پا با رکوع کردن تقویت می‌شود و همچنین با حفظ دستگاه گوارش مانع بی اشتهایی و سوء هاضمه می‌شود.
فواید سجده
مشکلات ستون فقرات گردن و کمر در بروز دیسک بسیار دخیل هستند بنابراین سجده باعث تقویت مهره‌های گردن شده و در درمان دیسک و مشکلات ذکر شده موثر می‌باشد. همچنین با سجده کردن جریان خون مغز افزایش پیدا کرده که این پروسه بالا رفتن قدرت درک و فهم و آرامش و همچنین زیبایی و طراوت را به دنبال دارد.
فواید نشستن (تشهد)
نشستن در حین نماز منجر به تقویت عضلات ران‌ها و پاها می‌شود و به نفخ معده روده و همچنین به بهبود فتق کمک شایانی می‌کند.
ارتباط بارهای الکتریکی و میدان مغناطیس با نماز
نکته جالبی که وجود دارد این است که در بسیاری از احادیث نقل شده است که آب وضو را از دست و صورت خود خشک نکنید چرا که از نظر پزشکی بدن خود به خود در مقابل سرمایی که احساس می‌کند حرارت را بالا برده تا بخش های خیس را خشک کند که همین تحریک ها منجر به باز شدن منافذ و ورود اکسیژن به عضلات زیر پوستی و بافت ها می‌شود که در نهایت نشاط و شادابی را به دنبال دارد.
بر اثر تحریکات الکتریکی و مغناطیسی بارهای الکتریکی زائد اطراف ما همانند نیروهای برق ، تلویزیون ، موبایل و سشوار تاثیر زیادی بر امواج مغزی می‌گذارند که این آثار در نواحی که بیشترین تحریکات عصبی را دارند خطرات جدی را باعث می‌شود.
که همین نواحی دقیقا اعضایی از جمله (صورت ، سر ، مچ دست ، دست و پا) هستند که در وضو شستشو می‌شود که بی خطر ترین و بهترین روش برای دفع این امواج زائد آب می‌باشد پس با وضو گرفتن می‌توانید باعث انتقال یافتن بار های ساکن از بدنتان به اطراف شوید.
طبق تحقیقات انجام شده است پروفسور لای،DNA سلول های مغزی با امواج مغناطیسی خارجی آسیب زیادی می‌بینند و از طرفی در طول شبانه روز مغز با میدان‌های مغناطیسی بیرونی ناشی از نیروگاه‌ها ، امواج و از سمت دیگر میدان زمین مواجه می‌شود که شدیداً آسیب زا است بنابر این زمانی که انسان رو به قبله نماز می خواند به هنگام سجده میدان مغناطیسی زمین و بدن بر هم منطبق می‌شود و همانند رسانا منجر به دفع مواد الکتریسیته از سر به زمین می‌شود.
فواید نماز بر سلامت روان
درمان افسردگی و اضطراب
جالب است بدانید مرحله REM خواب افرادی که افسردگی و اضطراب دارند نسبت به افراد عادی بیشتر است یعنی در این مرحله زمان بیشتری سپری می‌کنند این اتفاق باعث می‌شود خواب های پریشان و آشفته ای ببینند و این افزایش تایم خواب REM در ساعات نزدیک به صبح اتفاق می افتد که از این رو بیدار شدن برای خواندن نماز صبح مانع ورود فرد به مرحله REM می‌شود و موجب کوتاه شدن آن و درمان اضطراب و افسردگی میشود.
ناگفته نماند کاهش مرحله REM خواب با درمان‌های دارویی رایج ضد افسردگی سه حلقه ای صورت می‌گیرد که این اتفاق با نماز خواندن نیز میسر میشود.
کاهش فشار عصبی و استرس و افزایش نشاط و شادابی
سحرخیز بودن و بیدار شدن در ساعت سحرگاهی برای نماز صبح هورمون کورتیزول بالا افزایش داده و حالت سر مستی و شادی به فرد منتقل می‌کند که این اتفاق در زندگی روزمره نمازگزار بسیار تاثیر گذار است و در نهایت بدن را در برابر فشارهای روحی و روانی مقاوم می‌کنند این موضوع در مضامین عرفانی با عنوان اسرار سحر ذکر شده است.
ترشح هورمون ملاتونین با بیداری برای نماز شب
بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دکتر مدحت الشامی‌پزشک مصری، هیچ دارویی برای ترشح ملاتونین در شب و سحر نیاز نیست به جز انجام دعا و نیایش و دور شدن از معصیت ها که آرامش روحی و روانی را به دنبال دارد و به تبع سلامت جسم و روان تاثیرات مثبتی از آن می‌گیرند.
۵ تا ۹ صبح بیشترین حالت اورژانسی بیماری قلبی اتفاق می افتد که با بیدار شدن برای نماز صبح و ترشح حداکثری ملاتونین از عوارض قلبی جلوگیری می‌شود.
جالب است بدانید ترشح ملاتونین در پیشگیری از سرطان‌های سینه و پروستات نقش بسزایی دارد بنابراین با بیداری برای نماز صبح و افزایش هورمون ملاتونین با اثرات فری رادیکال ها مقابله شده و از مشکلاتی همچون آلزایمر ، پارکینسون و پیری زودرس جلوگیری می‌شود.
سلول های مغز و قدرت فکر و اندیشه با افزایش هورمون ملاتونین حفظ شده و توان گلبول های سفید در مکانیسم دفاعی بدن و در برابر تنگی عروق و کلسترول افزایش می یابد همچنین ترشح هورمون ملاتونین با بیدار شدن برای نماز شب و صبحگاهی منجر به حفظ سلول های چشم شده و عدسی یا کپسول چشم را از کدر شدن باز می دارد همچنان که امام صادق می فرماید:نماز شب دید انسان را زیاد می‌کند.
ا افزایش ترشح هورمون ملاتونین در نماز صبح ترشح آنکفالین‌ها و اندروفین‌ها نیز که مسئول ریلکسیشن بدن و تنظیم خواب هستند افزایش می یابد.حتی تاثیرات شگرف درمانی گاز اوزون و اثرات مفید درمانی آن در زمان طلوع خورشید بر قلب و عروق ، ریه و پوست و ... از نظر علم پزشکی ثابت شده است و این مفیدترین خاصیت بیداری و عبادت در بین الطلوعین است چرا که این گاز از سطوح بالای آسمان در زمان طلوع خورشید به زمین می آید.
تاثیر نماز بر افسردگی
حفظ بهداشت و سلامت دهان و دندان
اکثر افراد موقع وضو گرفتن مقداری آب در دهان خود غرغره کرده و می‌شویند این اقدام کمک شایانی به بهبود و تقویت سلامت دهان و گلو می‌کند و همچنین این کار باعث کاهش خطرات عفونت های ویروسی شده و بوی بد دهان را از بین میبرد. 
بهبود جریان خون
انجام حرکات و حالات مخصوصی از جمله رکوع و سجده که در نماز خواندن ادا می‌شود جریان خون را در بدن تسهیل می‌کند و در حالی که بدن خود را رو به جلو خم می‌کنید تا پیشانی تان را به همه برسانید خون به قسمت های فوقانی بدن همچون گونه‌ها ، چشم ها و ... جریان پیدا می‌کند.
کاهش خشم
همانطور که می دانید پرستش خداوند اصلی ترین هدف عبادت یا نماز است و هر عقل سلیمی‌به این واقف است که با خشونت و خشم نمی‌توان به آن دست یافت بنابراین پیش از اینکه کسی اقدام به نماز خواندن کند بایستی تدارکات و تدابیری همچون از بین بردن غضب و خشونت در ذهن و دل خود بیندیشد.
افزایش مثبت اندیشی
اکثر افرادی که مدام در حال نیایش و راز و نیاز هستند و با اصول صحیح آن را انجام می دهند به نوعی هدفمند تر از دیگر افراد هستند چرا که این احساس به آنها اجازه خوش بین بودن و مثبت اندیشی می دهد و آن‌ها دنیا را از دید مثبتی می نگرند.
فواید نماز برای جسم
افزایش پشتکار
یک مسلمان خوب و واقعی بدون شک نمی‌تواند یک انسان تنبلی باشد چرا که پنج وعده نماز واجب روزانه را که هر وعده رکعت های خاص خود را دارد پشتکار و همت بالایی می طلبد.
تمرین مراقبه فردی و شخصی
بهترین راه ممکن برای تمرین مراقبه شخصی؛ نماز خواندن است. چرا که ممکن است در طول گذر زمان توجهتان به این جلب شود که غرق در اندیشه و تفکر هستید برای اینکه تغییر و تحول پیدا کنید و به انسان بهتری تبدیل شوید.
    

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز
بسم الله الرحمن الرحیم
چهار پناهگاه در قرآن
   
أَبَانُ بْنُ عُثْمَانَ وَ هِشَامُ بْنُ سَالِمٍ وَ مُحَمَّدُ بْنُ حُمْرَانَ عَنِ الصَّادِقِ (علیه السلام) قَالَ:
عَجِبْتُ لِمَنْ فَزِعَ مِنْ أَرْبَعٍ كَيْفَ لَا يَفْزَعُ إِلَى أَرْبَعٍ
(۱) عَجِبْتُ لِمَنْ خَافَ كَيْفَ لَا يَفْزَعُ إِلَى قَوْلِهِ- حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَكِيلُ فَإِنِّي سَمِعْتُ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ بِعَقَبِهَا فَانْقَلَبُوا بِنِعْمَةٍ مِنَ اللَّهِ وَ فَضْلٍ لَمْ يَمْسَسْهُمْ سُوءٌ
(۲) وَ عَجِبْتُ لِمَنِ اغْتَمَّ كَيْفَ لَا يَفْزَعُ إِلَى قَوْلِهِ- لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ فَإِنِّي سَمِعْتُ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ بِعَقَبِهَا- وَ نَجَّيْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَ كَذلِكَ نُنْجِي الْمُؤْمِنِينَ
(۳) وَ عَجِبْتُ لِمَنْ مُكِرَ بِهِ كَيْفَ لَا يَفْزَعُ إِلَى قَوْلِهِ- وَ أُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِيرٌ بِالْعِبادِ فَإِنِّي سَمِعْتُ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ بِعَقَبِهَا- فَوَقاهُ اللَّهُ سَيِّئاتِ ما مَكَرُوا
(۴) وَ عَجِبْتُ لِمَنْ أَرَادَ الدُّنْيَا وَ زِينَتَهَا كَيْفَ لَا يَفْزَعُ إِلَى قَوْلِهِ- ما شاءَ اللَّهُ لا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ فَإِنِّي سَمِعْتُ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ بِعَقَبِهَا- إِنْ تَرَنِ أَنَا أَقَلَّ مِنْكَ مالًا وَ وَلَداً. فَعَسى‏ رَبِّي أَنْ يُؤْتِيَنِ خَيْراً مِنْ جَنَّتِكَ وَ عَسَى مُوجِبَةٌ
    
آقا امام صادق (عليه السّلام) فرمود: در شگفتم از كسى كه از چهار چيز مى‌هراسد چرا بچهار چيز پناهنده نميشود:
(۱) شگفتم از آنكه ميترسد چرا پناه نمى‌برد بفرمودۀ خداى عز و جل« حَسْبُنَا اَللّٰهُ‌ وَ نِعْمَ‌ اَلْوَكِيلُ‌ » خداوند ما را بس است و چه وكيل خوبى است زيرا شنيدم خداى جل جلاله بدنبال آن ميفرمايد:بواسطۀ نعمت و فضلى كه از طرف خداوند شامل حالشان گرديد باز گشتند و هيچ بدى بآنان نرسيد.
(۲) و شگفتم در كسى كه اندوهناك است چرا پناه نمى‌برد بفرمودۀ خداى عز و جل:« لاٰ إِلٰهَ‌ إِلاّٰ أَنْتَ‌ سُبْحٰانَكَ‌ إِنِّي كُنْتُ‌ مِنَ‌ اَلظّٰالِمِينَ‌ » زيرا شنيدم خداى عز و جل بدنبال آن ميفرمايد در خواستش را برآورديم و از اندوه نجاتش داديم و مؤمنين را هم چنين ميرهانيم.
(۳) و در شگفتم از كسى كه حيله‌اى در بارۀ او بكار رفته چرا بفرمودۀ خداى تعالى پناه نمى‌برد« وَ أُفَوِّضُ‌ أَمْرِي إِلَى اَللّٰهِ‌ إِنَّ‌ اَللّٰهَ‌ بَصِيرٌ بِالْعِبٰادِ »:كار خود را بخدا واگذار ميكنيم كه خداوند بحال بندگان بينا است)زيرا شنيدم خداى بزرگ و پاك بدنبالش مى‌فرمايد خداوند او را از بديهائى كه در بارۀ او بحيله انجام داده بودند نگه داشت.
(۴) و در شگفتم از كسى كه خواستار دنيا و آرايش آن است چرا پناهنده نميشود بفرمايش خداى تبارك و تعالى(« مٰا شٰاءَ اَللّٰهُ‌ لاٰ قُوَّةَ‌ إِلاّٰ بِاللّٰهِ‌ »)(آنچه خدا خواست همان است و نيروئى جز به يارى خداوند نيست)زيرا شنيدم خداى عز اسمه بدنبال آن ميفرمايد اگر چه مرا در مال و فرزند از خودت كمتر مى‌بينى ولى اميد هست كه پروردگار من بهتر از باغ تو مرا نصيب فرمايد (و كلمۀ:عسى در اين آيه بمعناى اميد تنها نيست بلكه بمعناى اثبات و تحقق يافتن است).
من لا يحضره الفقيه، ج‏۴، ص: ۳۹۲؛
الأمالي( للصدوق)، ص: ۶؛
الخصال، ج‏۱، ص: ۲۱۸.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -