انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم نماز خواندن در لباسی که آلوده به عرق جُنُب از حرام است مرجع تقلید آیةالله العظمی امام خامنه ای (مدّظلّه)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام و عرض ادب، امیدوارم همیشه سلامت باشین و ان‌شاءالله بیماری دور باشه از شما بزرگواران.
سوال من این بود که من چند سالی بدون اینکه متوجه باشم مرتکب عمل استمنا بودم،الان که ترک کردم و گذاشتم کنار ،به این پی بردم که عرق حاصل از حرام نباید بر روی لباس باشه،،و الان من دچار حالت وسواس گونه نسبت به این مسئله دارم و هر لباسی،مخصوصا لباس هایی که زمستانه هستند رو میخوام استفاده کنم ساعت ها باخودم فکر میکنم که نکنه نجس باشه و من بپوشم و سرایت کنه،،من باید این لباس هارو برای استفاده آب کشیده و تطهیر کنم!؟ و اینکه اگر دست خیسم بهشون بخوره و به سیله ها بزنم اون هاهم نجس میشن! و اینکه نماز با این لباس ها درست خواهد بود!.
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله)
جواب:بسم الله الرحمن الرحیم.
و السلام علی عبادالله الصالحین و رحمةالله و برکاته.
با تشکر از اعتمادتان به «سایت انهار».

بزرگوار. هیچ مرجع تقلیدی عرق جنب از حرام را نجس معرفی نکرده است یعنی اصلاً عرق جنب از حرام نجس نیست. و این که گفته اند عرق جُنُب از حرام نباید در لباس باشد منظور لباس نماز گزار هست آنهم نه بخاطر اینکه عرق جُنُب از حرام نجس باشد.
لذا شرعاً عرق جنب از حرام پاک است و لذا اگر کسی جنب شود تنها آن بخشی از بدن او که به نجاست «منی» آلوده شده است نجس است، که اگر فقط همان قسمت را آب بکشد، کافی‌ است اماولی اگر کسی از راه حرام (مانند: نعوذبالله؛ استمناء، زنا، لواط و یا جماع با زن حایض) جنب شده و حین عمل و یا بعد از آن عرق کند، هرچند مراجع عظام معاصر، چنین عرقی را نجس نمی دانند اما نسبت به این مسئله که آیا می‌شود با بدن یا لباسی که به آن آلوده شده، نماز خواند؟ اکثراً فرموده اند به احتیاط واجب با بدن یا لباسی که به آن عرق آلوده شده تا از بین نرفته و خشک نشده است نماز نخوانند ولی برخی از فقهاء عظام مانند مرحوم آیات عظام خوئی و تبریزی  (قدّس سرّهما) و نیز حضرت آیةالله العظمی سیستانی (مدّظلّه) نماز با آن را صحیح می‌شمارند لذا شما که مقلّد حضرت آیةالله العظمی امام خامنه ای هستید یا در آن لباس نماز نخوانید یا میتوانید به فتوای حضرت آیةالله سیستانی (مدّظلّه) رجوع کنید و نماز بخوانید. یاحقّ..


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -