انهار
انهار
مطالب خواندنی

فروش وام ودیعه مسکن

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال یکی از اعضای تحت پوشش کمیته امداد که در حال حاضر مستاجرهست، طرح وام ودیعه مسکن (که از طرف دولت برای افراد مستاجرفراهم شده) را پیگیری کرده و قرار است 15 میلیون وام دریافت کند. از آنجایی که این وام برای آنها بدون سود هست بازپرداخت آن بصورت 30 تا قسط 500 تومانی هست. فرد مورد نظر بسیار محتاج بوده و از طرفی توان بازپرداخت اقساط این وام را ندارد و میخواهد این وام را به من یا هر شخص دیگری واگذار نماید و در ازای آن دو میلیون دریافت کند
آیا گرفتن این وام برای شخص بنده و دادن 2 میلیون تومان با نیت کمک یا هدیه به فرد مذکور به لحاظ شرعی مورد تایید هست؟
البته باز پرداخت کل وام نیز بر عهده اینجانب خواهد بود.
در غیر این صورت آیا راه حل شرعی دیگری برای گرفتن این وام از فرد مذکور با نیت کمک و گره گشایی از کار اون فرد وجود دارد؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله)
 
جواب:بسم الله الرحمن الرحیم
و السلام علی عبادالله الصالحین و علیکم و رحمةالله
وقت بخیر و تشکر از اعتمادتان به «سایت انهار».
بزرگوار؛
اولاً: اگر بانک مبلغی را در اختیار مستاجری مستضعف، آنهم مستاجری که خانه ندارد و کمیته امداد به او در تامین زندگی کمک می کند و به او وام «ودیعه مسکن» می دهد و هدف از واگذاری این مبلغ به عنوان «ودیعه مسکن» به مستأجر این هست که مستأجر بتواند با دریافت وام مذکور گشایشی در تهیه مسکن پیدا کند مضافاً بر این که این وام از نوع قرض الحسنه نیست که گیرنده وام در هر نوع مصرف آن مجاز باشد و بتواند به دیگری واگزار کند {هر چند أخیراً فتوای مراجع عظام و رهبر معظم این است که گیرنده وام قرض الحسنه ازدواج نیز حقّ واگذاری وام قرض الحسنه ازدواج را به دیگری ندارند و باید خود مصرف کنند} بنابراین چون وام «ودیعه مسکن» طبق یک عقد صحیح شرعی برای کمک به اجاره مسکن پرداخت شده یا می شود در صورتی تصرّف در آن وام برای او مجاز است که شرایط شرعی آن عقد رعایت شود یعنی خودش استفاده کند، در غیر این صورت {که بخواهد وام را در اختیار دیگری قرار دهد} چنین تصرّفی اشکال دارد.
ثانیاً: در چنین مواردی باید مؤمنین به افراد مستحق و مستضعف کمک کنند و او را در تهیه مسکن برای سکنی یاری دهند نه اینکه او را خلع توان کنند.
وقت کسی می‌بیند که کسی توانایی پرداخت قسط هشدار ندارد به جای اینکه وجه وام را از دست او بگیرد لطف کند و به او بگوید که وامش را بگیرد و به مصرف واقعیش برساند و به او در پرداخت اقساطش کمک می کند.
در این صورت خداوند کریم و رحمان به او هم ترحم می‌کند و مورد عنایت ویژه قرار می‌دهد زیرا هر دست که بدهد از همان دست می گیرد. یاحقّ.
شماره دفتر مرجع تقلید بزرگوارتان جهت سؤال و کسب تکلیف.
دفتر حضرت آیةالله العظمی امام خامنه ای (مدّظلّه) درقم: ۶۶۶ ۴۶ ۳۷۷ - ۰۲۵

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -