انهار
انهار
مطالب خواندنی

بسیج و مسجد مرجع تقلید آیةالله العظمی خامنه ای

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال باسلام و تحیت مستدعی است باتوجه متن ذیل حکم شرعی را برحسب بندهای ذیل مرقوم فرمایید
پایگاه بسیج در راستای فعالیت خود تفاهم نامه ای با هيأت امنای مسجد تجدید بنا شده ای و رییس اوقاف شهرستان با شرایط ذیل به امضا رسانده اند:
الف: تا زمان واگذاری زمینی به مساحت 50 متر مربع ازسوی هيأت امنای مسجد یک طبقه (زیرزمین) مسجد در اختیار پایگاه قرار گیرد. و پایگاه پس ازتحویل نسبت به آماده سازی فضای آن اقدام نماید
بــ : بسیج پس از تحویل طبقه زیر زمین مسجد ضمن احداث چند اطاق و مسدود نمودن پنجره های زیرزمین و بستن راه پله با تیغه آجری بین مسجد ( زیرزمین ) و طبقه فوقانی و نقاشی و نصب درب آکاردونی درب و رودی شبستان مسجد مبالغی را هزینه نموده است.
جــ: بعد از گذشت چندسال از اجرای تفاهم نامه؛ امام جمعه شهر پس از معرفی و انتصاب امام جماعت برای مسجد مذکور ضمن آغاز اقامه نماز جماعت؛ برنامه فرهنگی با هيأت امنای در راستای جذب جوانان و اجرای برنامه فرهنگی؛ هيأت امنای مسجد به منظور وصل شدن دو طبقه مسجد از پایگاه تقاضای باز شدن مسیر راه پله با برداشتن تیغه آجری نموده که پایگاه با إرائه دلیل امنیتی و موضوع تفاهم نامه؛ تمایل به انجام پیشنهاد هيأت امنا را ندارد.
لذا مستدعی حکم شرعی را تقریر فرمایید که:
آیا موضوع بند (ب) تفکیک دو طبقه و احداث اطاق های مسجد برای استفاده بسیج از حفظ شرایط وقف تلقی میگردد یا خیر؟
2- تکلیف امام جماعت و هيأت امنا در این موضوع چیست؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله)
 
جواب:بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمة الله
وقت شما به خیر و تشکر از اعتمادتان به سایت انهار.
بزرگواران؛ علی رغم اهمیت و ارزش نیروهای بسیجی و خدمات معنویشان در حفظ و حراست از نظام و انقلاب و علیرغم مقام معنوی بالایی که بسیجیان عزیزمان در کشور دارند امّا رعایت نکات ذیل از نظر شرع بر همه آحاد مؤمنین و نیز بسیجیان بزرگوار واجب است:
۱- اگر زمین و ساختمانی وقت مسجد شده باشد تغییر کاربری فضای مسجد و مورد وقف به غیر مسجد جایز نیست و حتی متولی و واقف و امام جمعه و هیچکس دیگر نمی‌توانند در مسجد تغییر کاربری دهند و لذا باید مسجد باید به مسجدیّت خود باقی بماند.
۲- قرار دادن حائل در فضای مسجد و جدا کردن بخشی از مسجد ولو برای کارهای فرهنگی و فضائی برای بسیج و تشکیل فضائی برای هیئات محل جایز نیست ولی البته کارهای بسیج و نیز فرهنگی در فضای مسجد منع شرعی ندارد بلکه رُجحان دارد و اصلاً مسجد بدون حضور بسیج در آن مسجدی زنده و پویا نخواهد بود و مسجد بی بسیج بیشتر در خدمت دشمنان خواهد بود تا در خدمت اسلام و طبعاً اگر سپاه و بسیج در مسجدی فعّال نباشد از مسجد غالباً نمی توان افرادی برای اسلام و یاری اسلام و مسلمین تربیت کرد و تنها منعی که وجود دارد این است که تصرّفی در ساخت و ساز مسجد و جداسازی مسجد نباید انجام شود.
نــکــتــه:
شما سؤالتان را به نام چند تن از مراجع عظام ارسال فرموده اید در حالی که در فرم ارسال سؤال توضیح داده ایم که پاسخگوی فتاوای یکی از مراجع هستیم در عین حال به شما پیشنهاد داریم که حتماً حتماً همین سؤال و استفتاء را به دفاتر مراجع عظام ارسال کنید تا پاسخگوئی حضرات مراجع عظام (أیّدهم الله تعالی) راهگشای شما و تعیین کننده تکلیف شرعیتان باشد البته غالباً این گونه مسائل فقط از حاکم شرع یعنی مقام معظم رهبری امام خامنه ای سؤال شود بهتر است هرچند سؤال از سایر مراجع عظام تقلید (أیّدهم الله تعالی) نیز مزید بر بصیرت است.. یاحقّ.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -