انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم استخدام با پارتی بازی مرجع تقلید: آیةالله العظمی خامنه ای

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال با سلام. احتراما سوال داشتم از محضرتون :این که برای به کار گرفته شدن در یک محل دولتی یا خصوصی توسط یک فرد معرف وجاهت شرعی دارد. یا این که گفته شود من از طرف فلانی اومدم و یا ان شخص (مسئول) مستقیما سفارش کند مصداق پارتی بازی است؟ و یا این که به یک فرد اشنا رزومه خود را بدهی و بگویی بررسی کنید که من را میتوانید بکار بگیرید یا خیر؟؟
ممنون میشوم راهنماییم کنید چون یک قاعده کلی که هدف وسیله رو توجیه نمیکنه هم مد نظر هست...التماس دعا
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله)
 
جواب: بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمة الله
وقت شما و همه ی مؤمنین به خیر و برکت و سعادت
با تشکر از اعتمادتان به سایت انهار جهت دریافت پاسخ به سؤال شرعی؛
بزرگوار؛
1- اگر استخدام برخلاف قانون نباشد و شخص شایستگی انجام کاری راکه برای آن استخدام شده اید داشته باشید چنین استخدامی اشکال ندارد.
2- اگر با واسطه و معرف و به عبارت بهتر با پارتی بازی برخلاف قانون کسی استخدام شود و حق کسی ضایع شود این کار حرام است. البته اگر شخصی که با این روش غیر اخلاقی شایستگی انجام آن کاری را که برایش استخدام شده داشته باشد، حقوقش اشکال ندارد {هرچند چنین حقوقی سبب نورانیت و معنویت در زندگی نمی گردد}. یاحقّ.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -