انهار
انهار
مطالب خواندنی

زکات فطره

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سؤال: شخصى در غذاخورى بدون اطلاع قبلى که فردا روز عید فطر است میهمانى داده ، بعد از اتمام میهمانى ثابت شده شب عید فطر بوده است آیا زکات فطره میهمانان بر ذمه میزبان مى باشد ? اگر بر عهده میزبان باشد آیا میهمانان مى توانند از میزبان وکالت بگیرند که زکات فطره را خودشان پرداخت کنند ؟
پاسخ: زکات فطره میهمانان در مورد سوال بر عهده میزبان نیست .
سؤال: مؤسسه خیریه اى که جهت کمک به خانواده هاى محروم و مستضعفین تحت پوشش خود از فطریه و کمکهاى مردمى استفاده مى نماید ، آیا مى تواند از این هزینه ها جهت امور اقتصادى خیریه مثل : داروخانه ، درمانگاه ، موادغذایى و مکانهاى ورزشى استفاده نماید و سود حاصله را براى این خانواده خرج نماید ؟
پاسخ: بنا بر احتیاط واجب فطریه را فقط مى توان به فقرا داد و صرف در مصالح عامه فى سبیل الله محل اشکال است
سؤال: ماه مبارک رمضان را در ژاپن هستم و کل هزینه خورد و خوراک من را دولت ژاپان مى دهد، زکات فطریه خود را در ایران باید به ریال بدهم یا به ین ژاپن؟
پاسخ: می توانید در ایران به ریال بدهید.
سؤال: من در آمریکا مشغول به تحصیل هستم. می خواستم در مورد زکات فطریه بپرسم که به چه صورت و چه مقدار باید بپردازم. آیا می توانم این مبلغ را نگهدارم و وقتى برگشتم به ایران به افراد نیازمند بدهم؟
پاسخ: می توانید به افراد در این وکالت دهید که از طرف شما از اموال خودتان زکات فطره را پرداخت کنند و اگر در این پول نداشته باشید می توانید از آنها بخواهید که به شما قرض دهند سپس آن را بعنوان زکات فطره با وکالت از طرف شما به فقیر بدهد. و مقدار آن 3 کیلو گندم یا برنج یا قیمت آن است.
سؤال: اگر فرد در شب عید فطر زکات فطره را جدا کند اما سهواً گم شود یا خرج گردد وظیفه چیست ؟
پاسخ: لازم است بدل آن را بدهند و بنابر احتیاط واجب به نیت قربت مطلقه باشد .
سؤال: اگر در آخرین شب ماه رمضان شخصی سر زده به مهمانی برود آیا زکات فطره او به عهده صاحبخانه است ؟
پاسخ: خیر ، مگر در شب عید باشد و طوری باشد که عرفا در آن شب نانخور او شمرده شود .
سؤال: آیا مى توان زکات فطریه را به شخص سید داد؟
پاسخ: فطریه سید به سید مى رسد.
سؤال: اگر قبل از عید فطر شخصی از شهر خود به شهر دیگری برود و به خانه کسی برود ایا باید فطریه خود را خودش بدهد یا صاحب خانه دهد ؟
پاسخ: اگر در شب عید در خانه او باشد و نان خور او حساب شود فطریه او با صاحب خانه است واگر از نظر عرف نان خور تو حساب نشود فطره او بر خودش واجب است .
سؤال: اگر در آخرین شب ماه رمضان شخصی سر زده به مهمانی برود آیا زکات فطره اوبه عهده صاحبخانه است ؟
پاسخ: خیر ، مگر در شب عید باشد وطوری باشد که عرفا در آن شب نانخور اوشمرده شود

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -