انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم نجاست پوست لب (مرجع تقلید آیةالله مکارم)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام پسری دارم در سن بلوغ؛ مرتب پوست کنار انگشتان خود را می کند و گاهی هم خون میاید با توجه به اینکه آن پوست نجس است و نمیدانم پوست را کجا می اندازد و حرف من را هم گوش نمیدهد تکلیف من چیست چون ان پوست را با دندانش میکند من دهان و لب و دستش را نجس میدانم و به تبع چیزهایی که دست زده زنگی برایم سخت شده و گریه میکنم به حال و روزم تکلیفم چیست چون همه جا را نجس میدانم.
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
 

جواب: سلام علیکم؛ لطفاً به فتاوای مراجع عظام دقت بفرمائید.

آیات عظام: امام خمینی، نوری همدانی، گلپایگانی، صافی گلپایگانی شبیری زنجانی پوستهاي مختصر لب و جاهاي ديگر بدن كه موقع افتادنشان رسيده، اگر چه آنها را بكنند پاك است، ولي بنابر احتياط واجب بايد از پوستي كه موقع افتادنش نرسيده و آن را كنده اند اجتناب نمايند.
آیةالله اراکی: پوستهای مختصر لب و جاهای دیگر که از بدن جدا می شود پاک است.
آیات عظام: خوئي، تبريزي، مظاهری: اگر پوستهاي مختصر لب و جاهاي ديگر بدن را بكنند پاک است (مظاهری: گرچه موقع افتادنشان نرسیده باشد)
آیةالله سيستاني: اگر پوستهای مختصر لب و جاهای دیگر بدن را بکنند چنانچه روح نداشته باشد و به آساني كنده شود پاك است.
آیةالله مكارم: پوستهايي كه از لب و سر و جاهاي ديگر بدن انسان جدا مي شود پاك است، امّا اگر آن را با فشار جدا كنند احتياط واجب اجتناب است.  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -