انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم دریافت هدیه برای کارمند (مرجع تقلید آیةالله مکارم)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام اگر کارمند اداره‌ای کار ارباب رجوع را انجام داده و هیچگونه توقع اجرت یا پاداشی نداشته باشد و حقوق دولت یا کسی نیز ضایع نشده باشد و ارباب رجوع به صرف حسن انجام کار و رضایت از کارمند به اصرار زیاد مبلغ یا جنسی را (به عنوان هدیه از نظر او) به کارمند میدهد.حکم این عمل چیست؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
 
جواب: سلام علیکم؛ گرفتن چنین هدایایی بینی و بین الله نه معقول است و نه منطقی. کسی که چنین هدیه ایی را می دهد می خواهد کارمند را نمک گیر کند تا اجیر خود سازد تا در مواقع خاص بتواند از وجودش سوءاستفاده نماید.
لذا حتما از گرفتن چنین هدایایی صرفنظر کنید و عزت و آزادگی خود را فدای هدیه بی ارزش و مال دنیا نکنید. و شخصیت و عظمت و ابهت معنوی خود را با دست خودتان تحقیر نکنید و صدمه نزنید.
در حالات مرحوم ملا احمد نراقی آمده است که روزی شخصی که دیده بود با لباس مندرس زندگی می کند بدون آنکه خودش بفهمد برایش لباسی دوخته بود و پس از اینکه لباس آماده شد خدمت ملا احمد رسید و لباس دوخته شده را به ایشان هدیه کرد و البته ایشان هم نمی پذیرفت و بالاخره با کراهت شدید لباس هدیه را قبول کرد و پوشید ولی روز بعد لباس را از تن خود خارج کرد و برد به کسی که لباس را هدیه کرده بود تحویل داد.
آن شخص پرسید چرا آورده ای؟
مرحوم نراقی فرمود: زیرا احساس کردم هر گاه از مقابل حجره تو بگذرم باید نوعی تعظیم و احترام داشته باشم و نخواستم خود را به چنین اخلاقی آلوده کنم.
اکنون هم بنده به شما می گویم هدیه هر چند ارزشمند و قیمتی باشد شما از گرفتن آن اجتناب کنید . البته مرجع تقلید شما آیت الله مکارم شیرازی مدظله می فرمایند: اگر جنبه رشوه داشته باشد گرفتن آن حرام است ولی اگر جنبه رشوه ندارد و فقط هدیه ایی بدون چشم داشت به انجام کار خلاف باشد در صورتی که خلاف مقررات اداره و قانون نباشد مانعی ندارد اما مقام معظم رهبری می فرمایند: هدیه در محیط کار و از جانب ارباب رجوع یکی از خطرناک ترین چیزهایی است که حتما باید از آن اجتناب کرد .که در این صورت هم منفعت دنیایی نصیبتان می شود و هم منفعت آخرت.
لذا توصیه و تاکید به این است که حتی اگر مشروع و منطقی باشد بخاطر همان عزن شخصیتی که قبلا گفته شد از گرفتن آن صرفنظر کنید و خود را به چنین چیزی آلوده نکنید. یاحق

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -