انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم روزه زنان باردار و شیرده (مرجع تقلید آیةالله مکارم)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال با سلام و وقت بخیر. همسرم باردار بوده و امسال قادر به روزه گرفتن نیست و با توجه به فارغ شدن ایشان ( انشاالله )، طی 2 سال آینده ( رمضان 95 و 96 ) نیز به دلیل شیردهی قادر به گرفتن روزه نخواهند بود.
خواهشمندم به طور کامل و جامع بفرمائید که ایشان در قبال عدم گرفتن روزه با توجه به شرایط موجود و در قبال آن باید چه کاری انجام بدهند؟
آیا صرفا پرداخت کفاره کفایت میکند؟ اگر بله، به چه میزان؟ یعنی بابت هر روز چه مبلغی را باید پرداخت نمایند؟ و یا اینکه حتما بایستی قضای روزه های نگرفته را در فرصتی مناسب ادا نماید؟ و با توجه به اینکه من شنیده ام که قضای روزه ی امسال را باید حداکثر تا قبل از ماه رمضان سال بعد ادا نمود، با توجه به شرایط صدرالاشاره، حکم چه میباشد؟ لطفا کامل توضیح بفرمایید. با سپاس فراوان
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
 
جواب: سلام علیکم؛پاسخ به تفصیل خدمت شما ارسال میگردد إن شاء الله جامع و کامل باشد.
1- اگر روزه برایش ضرر دارد و قضای آن نیز تا سال بعد برایش ضرر دارد قضا ساقط هست ولی برای هر روز فقیری را اطعام کند.
2- اگر روزه برایش ضرر دارد و قضای آن نیز تا سال بعد، برای حمل یا فرزندش ضرر دارد بنابراحتیاط قضای آن را بجا ‌آورد و برای هر روز فقیری را اطعام ‌کند.
3- اگر روزه برایش ضرر دارد و قضای آن را تا سال بعد بدون عذر بجا نیاورد یا اینکه روزه برای حمل و یا فرزندش ضرر دارد و قضای آن تا سال بعد برای خودش ضرر دارد یا اینکه روزه برای حمل یا فرزندش ضرر دارد و قضای آن تا سال بعد نیز برای حمل و یا فرزندش ضرر دارد قضای آن روز را بجا می‌آورد و برای هر روز فقیری را اطعام ‌کند.
4- اگر روزه برای حمل و یا فرزندش ضرر دارد و قضای آن را تا سال بعد بدون عذر بجا نیاورد، قضای آن را بجا ‌آورد و برای هر روز دو فقیر را اطعام ‌کند.والله عالم. یاحقّ.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -