انهار
انهار
مطالب خواندنی

غساله شىء نجس

بزرگ نمایی کوچک نمایی

١ – نحوه شستن فرشی که نجس شده

سؤال: فرشی که به واسطه بول یا عذره کودک غذاخور نجس شده است با شستن آب لوله کشی متصل به منبع آب شهری و دست کشیدن پاک می شود یا بایستی آب حاصل از شستشو را جمع آوری کرد؟

جواب: همین اندازه که بعد از زوال نجاست آب به آن بگیرند و مقداری فشار دهند پاک می شود، هرچند جمع کردن غساله آن با حوله یا وسیله ای دیگر بهتر است.

٢ – غساله چیزی که با بول شیرخوار نجس شده

سؤال: در مسئله 183 «هرگاه چیزی با بول پسر یا دختر شیرخواری که غذاخور نشده نجس گردد، چنانچه یک مرتبه آب روی آن بریزند پاک می شود و در لباس و فرش و مانند آن فشار لازم نیست، ولی احتیاط مستحب آن است که دو مرتبه بریزند» آیا غساله آن نجس است و جمع کردن آن لازم است؟

جواب: فشردن و جمع غساله لازم نیست هرچند بهتر است.

٣ – فرش و غساله آن بعد از شستن آن با آب شیلنگ

سؤال: اگر فرشی را که نجس شده است با شلنگ کاملا بشویند و بعد آب را ببندند سپس غساله آن را جمع کنند آیا فرش و غساله آن پاک است؟

جواب: اگر هنگام شستن فرش با دست یا پا یا ابزار دیگری و یا حتی با فشار قوی آب، فشرده شده باشد فرش و غساله، هر دو پاک است ولی احتیاط در اجتناب از غساله است.

٤ – تطهیر واسطه دوم و سوم با آب قلیل

سؤال: اگر با آب قلیل شیء نجس را بشوییم، غساله و ترشات آن نجس است. اگر شیء نجس، واسطه دوم و سوم باشد و عین نجاست در آن نباشد حکم آن چگونه است؟

جواب: واسطه سوم باعث نجاست نمی شود و حتی اگر آن شیء واسطه دوم باشد چون غساله واسطه سوم می شود، غساله باعث نجاست نمی شود.

٥ – ترشحات آب هنگام تطهیر مخرج

سؤال: من در مورد تطهیر با آفتابه مشکل دارم و می خواستم بدانم اگر در مرتبه ی اول با آفتابه یا آب قلیل دیگر، آب را روی مخرج بول و غائط بریزم، آیا غساله ی این آب که پس از برخورد با زمین به طرف لباس یا بدن پاشیده می شود نجس است؟ اگر نجس است کار خیلی مشکل می شود چون معمولاً به ناچار مقداری قطرات آب به لباس آدم پاشیده می شود.

جواب: لباس نجس نمی شود مگر اینکه یقین داشته باشید ذرات نجاست همراه آب برگشته است.

٦ – ریختن آب کر به سطح نجس

سؤال: اگر آب کر یا قلیل بر سطحی نجس بریزد و ترشح کند آیا این ترشح نجس است؟

جواب: اگر آب کر باشد و متصل بریزد ترشح آن نجس نیست.

٧ – نجاست غساله آب قلیل

سؤال: غساله آب قلیل نجس کننده نیز هست یا فقط نجس می باشد؟

جواب: نجس و نجس کننده است.

٨ – غساله لباس یا فرشی که با آب کر شسته شود

سؤال: آیا غساله لباس و فرشی که با آب کر آبکشی شده نجس است یعنی اگر لباسی را زیر آب کر بشوییم و بعد در حالی که از زیر شیر درآوردیم آن را فشار دهیم آیا آب خارج شده از آن نجس است؟

جواب: در صورتیکه لباس یا فرش زیر شیر آب به طوری قرار داده شود که آب از آن عبور کند غساله ای که بعداً از آن خارج می شود پاک است.

٩ – آب قلیلی که با آن متنجس دوم شسته می شود

سؤال: آیا آب قلیلی که با آن متنجس دوم را می شوییم، متنجس سوم حساب می شود؟ یا در حکم همان متنجس دوم است؟ (آب را با پارچ از بالا بر روی شیء نجس متنجس دوم گرفته ایم)

جواب: متنجس سوم محسوب می شود.

١٠ – غساله لباس نجسی که رنگ می دهد

سؤال: لباسی داریم که رنگ می دهد و نجس شده است. در ظرف آب متصل به آب لوله کشی فرو می بریم و آب قبل از مضاف شدن به همه جای آن می رسد. آیا آب مضافی که بعد از خارج کردن از ظرف و فشار دادن لباس از آن می ریزد پاک است؟ آب داخل ظرف (که اکنون مضاف شده است) پاک است؟

جواب: در فرض سوال پاک است.

١١ – غساله لباس نجسی که رنگ می دهد

سؤال: لباسی داریم که رنگ می دهد و نجس شده است. در ظرف آب متصل به آب لوله کشی فرو می بریم و آب قبل از مضاف شدن به همه جای آن می رسد. آیا آب مضافی که بعد از خارج کردن از ظرف و فشار دادن لباس از آن می ریزد پاک است؟ آب داخل ظرف (که اکنون مضاف شده است) پاک است؟

جواب: در فرض سوال پاک است.

١٢ – حکم ترشح آب قلیل بر واسطه سوم

سؤال: اگر آب قلیل بر روی زمینی که واسطه سوم نجاست است ریخته شود و ترشح کند یا به اطراف پخش شود، آن آب نجس است؟

جواب: نجس نیست.

١٣ – غساله ی تطهیر نجاست با آب کر

سؤال: اگر دستمان به ادرار نجس شده باشد و با آب کر تطهیر کنیم آیا آبی که از تطهیر در جایی جمع شود نجس است؟

جواب: آن آب پاک است.

١٤ – غساله شستن شیء نجس با آب قلیل

سؤال: اگر بر روی دستمان که نجس شده در دستشویی یکبار آب قلیل بریزیم و آب از سوراخ دستشویی خارج شود ، کف دستشویی پاک است یا نجس؟

جواب: نجس است.

١٥ – غساله لباس نجس داخل طشت

سؤال: برای تطهیر لباس آن را داخل طشت می گذارم و شیر را باز می کنم، وقتی ارتفاع آب از لباس بالاتر آمد لباس را بیرون می آورم و سپس شیر را می بندم، آیا آب داخل طشت نجس است؟

جواب: آب داخل طشت در فرض سئوال نجس نیست ولی مراقب باشید قبل از بیرون آوردن لباس مقداری آن را فشار دهید.

١٦ – تطهیر آینه نصب شده به دیوار با آب قلیل

سؤال: در رساله توضیح المسائل قید شده است که اگر چیزی به غیر بول نجس شود برای تطهیر آن یک مرتبه آب قلیل کافی است حال اگر آیینه ای که روی دیوار نصب شده وامکان جدا کردن آن از روی دیوار وجود نداردخونی شودوبخواهیم با آب قلیل (مثلا یک پارچ آب) آب بکشیم اگر خون روی آن را پاک کنیم وبعد با پارچ آب روی قسمت نجس آب بریزیم اگر این آب از روی آیینه حرکت کرده و پایین بیاید واز روی دیوار نیز عبور کرده به زمین بریزد پاک است یا نجس اگر با فرض اینکه اگر با آب قلیل پاک چیزى را که نجس شده بشویند پاک مى شود امّا آبى که از آن جدا مى شود و آن را «غساله» گویند، نجس است در نظر بگیریم آیینه دوباره نجس می شودودیوار وزمین را هم نجس می کند در اینصورت هیچ چیزی را با آب قلیل به یکمرتبه نمی توان آب کشید چون این آب قلیل قبل از جدا شدن از هر چیزی حداقل کمی روی آن حرکت می کند .

جواب: باید چیزی مانند حوله زیر آن بگیرند که غساله روی آن بریزد و بعد حوله را بشویند.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -