انهار
انهار
مطالب خواندنی

اسامی متبرکه

بزرگ نمایی کوچک نمایی

سؤال  53- آیا در کلماتی مثل «بسمه تعالی» یا «هو» و یا کلمات فارسی مانند «خدا» و غیره، اجتناب از دست زدن بدون وضو به آن لازم است و حکم اسماء جلاله را دارد یا خیر؟

جواب:  مسّ نام خداوند متعال بهر لغتی که باشد بدون طهارت از حدث جائز نیست و نسبت به ضمیری که به خداوند برمی‌گردد نیز احتیاط ترک است.

سؤال  54- آیه و یا کلمه ای از قران مثل اللّه نوشته شد و بقصد قرآنیت هم نوشته شده بعد طوری اللّه قیچی شده فقط که یک سوم از الف اللّه مانده اگر به این یک سوم از الف بدون وضو دست زده شود حرامست یا نه و اصلًا قیچی کردن بدون قصد بی‌احترامی چه صورت دارد و اگر اللّه را بقصد ننویسد حکم بالا را دارد یا نه؟

جواب:  در مورد سؤال بدون وضوء احتیاط در ترک مسح حروف باقی مانده است

و قیچی کردن اگر صدق اهانت کند اشکال دارد و کلمه اللّه بقصد قرآنیت نوشته شود یا غیر قرآنیت حکمش یکی است. و اللّه العالم.

سؤال  55- اگر قرآن نجس شود و بدانیم در صورت آب کشیدن خراب می‌شود چه باید کرد؟

جواب:  باید آن را آب کشید اگر چه موجب محو کلمات آن شود. و اللّه العالم.

سؤال  56- چند ورق قرآن و اسم اللّه ریخته شده در یک ظرف آب و جوهر قرآن نوشته شده در آب ظرف حل شده آیا دست زدن بدون وضو به آب ظرف حرام است یا نه و آیا نوشتن «اللّه» روی دست شخص بدون وضوء جایز است؟

جواب:  دست بی‌وضو زدن به آن آب اشکال ندارد و ولی نوشتن کلمه اللّه به بدن شخص بی‌وضو اشکال دارد.و اللّه العالم.

سؤال  57- آیا قرآنی که قابل استفاده نیست و کهنه شده را می‌توانیم دفن کنیم یا بسوزانیم؟

جواب:  در محل پاکی که معرض هتک نباشد دفن کنند و سوزاندن آن حرام است.

سؤال  58- لفظ جلاله اللّه یا آیه قرآن روی سنگ‌های قبر نوشته شده عابر هم روی آنها قدم می‌گذارد اجازه می‌دهید آنها را بدون اجازه صاحب آنها که دست رسی به آنها ممکن نیست محو نمائیم؟

جواب:  اگر معرض اهانت باشد و دسترسی به صاحبان قبور نباشد پاک کردن آنها واجب است.

سؤال  59- آیا حکاکی آیات کلام اللّه مجید بر روی سنگهای مزار جایز است یا خیر؟

جواب:  در صورتی که سنگ مزار در معرض زیر پا قرار گرفتن و توهین باشد نباید آیات قرآنی و اسم جلاله و اسامی مقدّسه بر آن حک شود. و اللّه العالم.

سؤال  60- اگر در آیه حکاکی شده کلمه مبارک اللّه را حذف و یا پاک کنند کفایت می‌کند یا باید همه آیه حذف شود؟

جواب:  پاک کردن اسم جلاله اثری در حکم بقیه آیه ندارد.

سؤال  61- در صورتی که باید کلمه مبارکه اللّه و یا همه کلمات آیه پاک شود این امر بر عهده چه کسی است؟

جواب:  پا گذاشتن و توهین بر آن نوشته‌ها حرام است و پاک کردن آنها بر هر کسی که متمکن باشد لازم است.و اللّه العالم.

سؤال  62- آیا مسئولین گورستان می‌توانند از حکاکی آیات مبارک کلام اللّه جلوگیری نموده و یا آنهایی را که قبلًا حک شده پاک کنند؟

جواب:  لازم است مسئولین گورستان به اشخاص تذکّر دهند که اسامی مقدسه و آیات قرآنی را در سنگهائی که ممکن است زیر پا واقع شوند ننویسند. و اللّه العالم.

سؤال  63- آیه قرآن مانند بسم اللّه الرحمن الرحیم را آهن بری کرده‌اند سایه آیه بر زمین یا دیوار نمودار است دست زدن بدون وضو به سایه آیه چه صورت دارد؟

جواب:  اشکال ندارد.

سؤال  64- در عصر حاضر معمول شده که مردان بدن خود را خال‌کوبی می‌کنند و بعضی افراد حتی اسامی ائمه علیهم السلام را نیز در بدن خود خال می‌کوبند. اولًا بیان فرمائید اصل عمل خالکوبی چگونه است و ثانیاً اگر بعد از خال‌کوبی شخص جنب شود حکم مسأله چه خواهد بود؟

جواب:  خال‌کوبی اگر برای غرض عقلائی مثل درمان باشد جایز است و در غیر این صورت چون فی الجمله مضر است حکم بجواز محلّ تأمّل است ولی عدم طهارت برای شخص مذکور اشکال ندارد بلی آنچه با خال نوشته شده مس آن با فرض صدق مسّ در حال عدم طهارت حرام است. و اللّه العالم.

سؤال  65- نوارهائی که آیات قرآن در آنها ضبط شده اگر احیاناً مورد حریق قرار بگیرد یا در بالوعه (فاضلاب) بیفتد حفظ آن از سوختن و خارج کردن آن از بالوعه لازم است یا خیر؟

جواب:  بعید نیست که چون در نظر عرف توهین محسوب می‌شود حفظ آن از سوختن و خارج کردن از بالوعه لازم باشد.

سؤال  66- آیا کلماتی نظیر «اللّه»، «بسمه تعالی»، «هو الحکیم» و ... اگر به زبان خارجی بطور مثال به زبان انگلیسی نوشته شود، جزء اسماء متبرکه می‌باشند یا نه؟

جواب:  احکام اسامی متبرکه بر آنها مترتب است و باید احترام آنها رعایت شود. و اللّه العالم.

سؤال  67- مستدعی است نظر مبارک را در مورد چاپ لفظ جلاله، بعض آیات قرآن کریم و اسامی معصومین علیهم الصلاة و السلام روی جا کلیدی بیان بفرمایید.

جواب:  اصل چاپ و نوشتن این کلمات مبارکه بر روی جا کلیدی یا اشیاء دیگری که شخص همراه خود دارد اشکال ندارد فقط باید دارندگان این اشیاء محترمه رعایت قداست و احترام آنها را بنمایند و به طور بی‌احترامی و توهین‌آمیز از آن استفاده نکنند. و اللّه العالم.

سؤال  68- فروش روزنامه و مجلّات که گاهی به یقین در آنها اسماء مبارکه حقتعالی و ائمه معصومین علیهم السلام یا مضامین و آیات قرآنی نوشته و چاپ شده است، بعنوان کاغذ بلا استفاده و با عدم آگاهی از چگونگی مصرف توسط خریدار چه حکمی دارد؟ آیا تحقیق اینکه این اوراق که فروخته می‌شود در چه محلّی (مثلًا جهت بسته‌بندی پوشاک یا میوه و تبدیل به پاکت) مصرف خواهد شد لازم است؟

جواب:  در مورد سؤال، روزنامه و هر ورقی که مشتمل بر آیات قرآنی و اسامی متبرکه انبیاء و ائمه علیهم السلام باشد دور ریختن آنها بطوری که زیردست و پا بیفتد و باعث اهانت بشود حرام است و همچنین اگر در اختیار کسانی قرار دهند چه بعنوان فروش و یا غیر فروش که می‌دانند نحوه استفاده موجب توهین است اشکال دارد و در صورت شک در نحوه استفاده آنها فروش آن اشکال ندارد و تحقیق لازم نیست.

سؤال  69- با توجه به وسعت و تعداد اسماء متبرکه در روزنامه و سایر نامه‌ها و کاغذهای باطله دور ریختن آنها چه حکمی دارد؟

جواب:  دور ریختن آنها با اشتمال بر اسامی متبرکه و آیات قرآنی اشکال دارد.

سؤال  70- آیا نشستن بر روی روزنامه‌هائی که احتمالًا ممکن است آیات و احادیث بر روی آنها نوشته باشد چه صورتی دارد؟

جواب:  اگر بدانید آیات و احادیث بر روی آن‌ها نوشته شده نشستن بر روی آنها جایز نیست.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -