انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم دست بوسی (مرجع تقلید سایر مراجع)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام علیکم. حکم بوسیدن دست علماء چیست ؟
مرجع تقلید: سایر مراجع
 
جواب: سلام علیکم؛1. بوسیدن دست غیر از معصومین ـ علیهم السّلام ـ به خودی خود کراهت دارد و از آن نهی شده است. مگر کسانی که با بوسه زدن بر دستانشان، احترام به معصومین ـ علیهم السّلام ـ قصد شود ( مانند سادات و علمای دینی)
2. اگر بوسیدن دست در عُرف خاصّی نشانة ابراز احترام باشد. این کار، در خصوص کسانی که سفارش به احترام آنان شده است ( همچون والدین و معلمان ) نیز مستحب می شود. یاحقّ.
سوال باسلام. ممکن است مستند پاسختان را جویا شوم؟
جواب: 1- قال الصادق (علیه السلام): «لا یقبل رأس أحد و لا یده إلّا ید رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلّم) أو من أرید به رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلّم)»
سر و دست هیچ كس را نباید بوسید، مگر رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) يا كسي را كه از او رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) قصد شود.
منبع: میزان الحکمة مترجم ج 9 ص 285 ح 16453
2- عن الإمام علي عليه السلام: قبلة الولد رحمة و قبلة المرأة شهوة و قبلة الوالدين عبادة و قبلة الرجل أخاه دين.
بوسیدن فرزند مهر و محبّت و بوسیدن همسر شهوت و بوسیدن پدر و مادر عبادت و بوسیدن برادر ایمانی دین هست. یاحقّ.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -