انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم فرو بردن خون لثه (مرجع تقلید آیةالله مکارم)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام. بنا بر مسئله 106 خونی که از لثه بیرون می آید اگر در آب دهان حل شود و از بین برود پاک است و فرو بدن آب دهان نیز در این صورت جایز است ولی عمدا این کار را نکند. سوال من این است: من اگر دندانم را بکشم بعد از خون ریزی، به مدت چند ساعت مقداری خون بر روی زخم حاصل از کشیدن دندان جمع می شود ولی در آب دهان از بین میرود. خوردن و آشامیدن در این حالت چه حکمی دارد؟ و منظور از عمدا آب دهان را فرو نبرد در مسئله 106 چیست؟ با توجه به این که به صراحت به جایز بودن فرو بردن آب دهان در این حالت اشاره شده است.
با تشکر
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
 
جواب: سلام علیکم؛دقیقً در توضیح المسائل حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله) در مسأله 106 چنین آمده است:
خونى که از لثه يا جاى ديگر دهان بيرون مى آيد هرگاه در آب دهان حل شود و از بين برود پاک است و فرو بردن آب دهان نيز در اين صورت جايز است، ولى عمداً اين کار را نکند.
=====
فتوای حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله) جایز بودن فرو بردن آب دهان بر فرض مذکور هست بنابراین فرو بردن آب دهان به شرط حل شدن خون در آب دهان اشکال ندارد و جایز هست، ولی عبارت پایانی مسأله معنایش این نیست که واجب باشد عمداً فرو نبرد، بلکه معنایش این هست که اگر عمداً فرو نبرد بهتر هست. یاحقّ.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -