انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم تطهیر ظرف نجس به شراب (مرجع تقلید آیةالله مکارم)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال با سلام
ظرفی که درون آن مشروبات الکی بوده چگونه تطهیر و قابل استفاده میگردد؟؟
آیا ریختن غذا و نوشیدنی درون آن جایز است؟
لطفا نظر تمام مراجع را بگویید
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
 
جواب: سلام علیکم؛امام خمینی، اراکی، فاضل لنکرانی، امام خامنه ای، نوری همدانی، سبحانی، مظاهری: مسأله- اگر بخواهند ظرفي را كه به شراب نجس شده با آب قليل آب بكشند بايد سه مرتبه بشويند و بهتر است هفت مرتبه شسته شود.
مكارم شیرازی: مسأله- ظرفى را که با شراب نجس شده، بايد با آب قليل سه مرتبه بشويند و دست در آن بمالند و مستحبّ است هفت مرتبه شسته شود.
بهجت: مسأله- اگر بخواهند ظرفي را كه به شراب نجس شده با آب قليل آب بكشند بايد بنابراحتیاط سه مرتبه بشويند ولی بنابر اقوی شستن یکمرتبه کافی است.
گلپايگاني، صافي: مسأله- اگر ظرفي را كه به شراب نجس شده، با آب قليل مثل ساير ظرفها آب بكشند پاك مي شود، ولي مستحبّ است كه آن را هفت مرتبه بشويند.
خوئي، تبريزي، وحید: مسأله – ظرفی را که به شراب نجس شده باید سه مرتبه بشویند و فرقی بین آب قلیل و کرو جاری نیست (وحید: و احتیاط مستحبّ آن است که هفت مرتبه بشویند) .
شبیری زنجاني: مسأله- ظرف شربي را كه به شراب نجس شده بايد سه مرتبه بشويند و احتياط مستحب آن است كه هفت مرتبه بشويند و فرقي بين آب قليل و غير قليل نيست.
سيستاني: مسأله- ظرفي كه به شراب نجس شده، بايد سه بار شسته شود، هرچند با آب كر يا جاري و يا مانند آن باشد، و احتياط مستحب آن است كه هفت بار بشويند. یاحقّ.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -