انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم موش آزمایشگاهی (مرجع تقلید: آیةالله سیستانی)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال بنده دانشجوی مقطع دکترای علوم تشریح هستم و بر روی موش های آزمایشگاهی تحقیق انجام می دهم می خواستم بدانم از تظر اسلام کار با این حیوانات در جهت تحقیق و پزوهش چه حکمی دارد و نیز از نظر نجس و پاک بودن حیوان(موش آزمایشگاهی) و اگر مو ی آنها به لباس انسان باشد چه حکمی دارد و آیا می شود با آن لباس نماز خواند؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی سیستانی(مدظله)
 
جواب: سلام علیکم؛در علم پزشکی انجام آزمایش و تحقيقات روى حيوانات يا جراحى و مانند اينها، در صورتی که پيشرفت علم متوقف بر آن باشد اشكال ندارد اما وقتی حیوانی تشریح شود مردار و نجس هست و باید به احکام نجاست عمل کنید.
برخی از مراجع عظام بودن مردار (مانند گوشت و پوست آن كه روح دارد) را همراه نماز گزار را جایز نمیدانند و نماز را با آن نیز صحیح نمیدانند (هرچند بودن چيزى از مردار مانند مو و پشم كه بی روح است را که همراه نمازگزار باشد را جایز میدانند) و نماز را هم با آنها صحيح میدانند.
اما مرجع تقلید شما حضرت آیت الله العظمی سیستانی(مدظله) در توضیح المسائل مسائل 809 و 810 میفرمایند: هرگاه چیزی از مردار نجس مانند گوشت و پوست آن که روح داشته همراه نمازگزار باشد، نمازش صحیح است. و نیز میفرمایند: اگر چیزی از مردار حلال‌گوشت ـ مانند مـو و پشم کـه روح ندارد ـ همراه نمازگزار باشد، یا با لباسی که از آنها تهیه کرده‌اند نماز بخواند، نمازش صحیح است. یاحقّ.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -