انهار
انهار
مطالب خواندنی

نجس بودن همه جا (مرجع تقلید آیةالله مکارم)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام. من قبلا با دست الوده به منی به وسایلم دست زده ام، حتی در هنگام خروج منی در جنابت حرام، منی برروی لباس، رختخواب، قالی و.... ریخته است، می دانم منی ریخته ولی اکنون توانایی تطهیر کردن کل این ها را ندارم. تا حالا نماز نمی خوانده ام از الان خیلی به نماز رغبت پیدا کرده ام ولی می دانم که انچه در محیط اتاقم هست یک روزی با منی نجس شده است ولی طهارت همه وسایل محیطم سخت هست و بعضی از انها وسایل برقی است چگونه در این محیط نماز بخوانم در حالیکه منی ریخته شده و به علت تماس دست و پای خیس من با مکان نجس شده این نجاست در محیط اتاقم پخش شده است.
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
جواب اولاً: اینکه منی در جائی ریخته شده باشد دلیل آن نیست که تمام نقاط نجس هست.
ثانیاً: اگر جایی منی ریخته شده باشد ولی خشک باشد و بدن و لباس نماز گزار نیز خشک باشد مشکلی ببرای نماز ندارد زیرا در نماز لازم هست فقط مهر پاک باشد ولی نجاست قرش و سجاده اشکالی برای نماز ایجاد نمیکند.
ثالثاً: رسیدن دست شما با نجاس منی به لوازم بسیار مشکل بلکه بعید هست و اگر هم دست نجس شما به لوازم رسیده اگر معلوم نباشد که دست با رطوبت رسیده یا بدون رطوبت باز هم مشکلی برایتان ایجاد نمیکند و جایی محکوم به نجاست نیست مگر اینکه یقین داشته باشید که دست شما با رطوبت به لوازم رسیده باشد.
رابعاً: اگر یقین به نجاست فرشها دارید فرشهای خود را به فرش شوئیها بدهید و نجاست فرشها را هم به آنها اطلاع دهید در این صورت پس از گرفتن فرش خود از فرش شوئی آنها محکوم به طهارت و پاکی میشوند. یاحقّ.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -