انهار
انهار
مطالب خواندنی

فتاوای آیت الله العظمی گلپایگانی (قدس سره)

بزرگ نمایی کوچک نمایی

سؤال 76 - مدتى است كه منحرفين از ولايت اهل بيت، عليهم السلام و طرفداران اسلام منهاى روحانيت بر عليه عزادارى حضرت سيد الشهداء عليه السلام به تبليغ پرداخته و عزاداران حسينى را آزار مىدهند. با توجه به اهميت عزادارى و مجالس سوگوارى بعنوان پشتوانه اسلام و انقلاب اسلامى، نظر حضرتعالى را براى رفع شبهات مخالفين و بيدارى نسل جوان درباره اين موضوع خواهانيم.

جواب: به اين سخنان نا آگاهانه يا مغرضانه ترتيب اثر ندهيد و دست توسل از دامان حضرت سيد الشهداء ارواحنا لتراب مشهده  الفداء بر نداريد و شعار آگاهى بخش و حركت آفرين اقامه عزادارى و سوگوارى براى آن حضرت را هر چه باشكوه تر برقرار نمائيد اميد است همگان از بركات آن بهره مند و از قيام و نهضت حسينى درس فداكارى و از خود گذشتگى در راه دين و حفظ احكام الهى و اعلاء كلمة الله و محكوم كردن ظلم و استبداد و استكبار بياموزند سلام الله على مولانا أبى عبد الله الحسين و على اولاده و أصحابه الكرام و رحمة الله و بركاته.

سؤال 77 - وضع تعزيه خوانى، شبيه سازى، نوحه خوانى بر منبر را براى بنده روشن فرمائيد و نظر اسلام را راجع به اين موضوعات توضيح دهيد.

جواب: روضه خوانى بر منبر كه عبارت است از تعليم احكام و مسائل و بيان مواعظ و نصائح و امر به معروف و نهى از منكر و ذكر مصائب اهل بيت عليهم السلام، راجح و موجب ثواب است و همچنين نوحه خوانى و سينه زنى اگر مشتمل بر ارتكاب معصيت نباشد اشكال ندارد و اما تعزيه خوانى اگر مشتمل بر استعمال آلات موسيقى از قبيل طبل و صنج و شيپور نباشد و غنا و دروغ نخوانند و مرد لباس مختص به زن نپوشد اشكال ندارد و لكن بهتر آن است كه تبديل به مجلس روضه نمايند تا علاوه بر ثواب عزادارى از بيان احكام و مواعظ آن بزرگواران نيز بهره‌مند شوند.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -