انهار
انهار
مطالب خواندنی

استحاضه ی دوران حاملگی و پس از آن

بزرگ نمایی کوچک نمایی
استفتائات غسل استحاضه (آیت الله العظمی بهجت قدس سره)
لکه بینی هایی که استحاضه است
خون جفت حیض است یا استحاضه؟
سؤال875. زنى هستم که مدت سه ماه است پشت سر هم خون مى بینم دکترها خون را از جفت مى دانند. آیا باید به وظیفه حائض عمل کنم یا مستحاضه؟
پاسخ:  حیض در حال حاملگى امکان دارد. پس اگر خون از ده روز گذشت، ایام عادت را حیض قرار مى دهد و بقیه را استحاضه قرار مى دهد (با تفصیل مذکور در رساله) ولى اگر بداند که خون از زخم و جراحت داخل است، جز تطهیر ظاهر حکمى ندارد.
استحاضه در زمان حاملگى و زمان شیردهى
سؤال876. خانم حامله اى خونریزى دارد آیا حیض حساب مى شود یا استحاضه؟ هم چنین خانمى که بچه شیر مى دهد و خونریزى دارد آیا حیض حساب مى شود یا استحاضه؟
پاسخ:  زن حامله و زنى که بچه شیر مى دهد ممکن است حیض ببیند بنا بر اقوى، ولى اگر بیست روز از ایام عادت دیرتر بود، بنابر احتیاط هم وظیفه حائض و هم مستحاضه را انجام دهد.
خون قبل از زایمان استحاضه است
سؤال877. خونى که قبل از ولادت بچه خارج مى شود چیست؟
پاسخ:  قبل از ولادت بچه هر خونى که دیده مى شود، در صورتى که احتمال غیر استحاضه داده نشود ـ مانند زخم و امثال آن ـ استحاضه است.
حیض پس از زایمان و پس از نفاس به مقدار عادت
سؤال878. خون زائو در صورت ادامه مى تواند حیض باشد؟
پاسخ:  تمام خونى که زائو بعد از گذشتن ایام عادتش و یا اگر عادت ندارد بعد از ده روز مى بیند استحاضه است. ولى اگر بعد از گذشت حداقل ده روز مصادف با ایام عادتش شده حیض محسوب مى شود.
خون پس از زایمان و پس از مقدار عادت
سؤال879. اگر خونریزى زائو تا یک ماه یا بیشتر و کمتر ادامه پیدا کند چه مقدارش استحاضه است؟
پاسخ: براى کسى که عادت معینى دارد تا ایام عادت و براى کسى که عادت ندارد تا ده روز نفاس و بعد از آن استحاضه است.
احتیاط نفاس از دهم تا هجدهم زایمان
سؤال880. گفته مى شود بعد از گذشت ایام نفاس و انجام غسل روز هجدهم هم مى بایست یک غسل انجام شود آیا صحت دارد؟ اگر دارد کاملاً وجه آن را شرح دهید.
پاسخ:  یعنى اگر به طور متصل خون ببیند یا مثلاً 7 روز خون ببیند و پاک شود و دوباره مثلاً 3 روز خون ببیند، در این هشت روز ـ از روز دهم تا روز هیجدهم ـ بنابر احتیاط مستحبى اکید، هم وظیفه استحاضه را انجام دهد و هم کارهایى که در حال نفاس حرام است را ترک کند یعنى بین وظیفه استحاضه و نفاس جمع کند. و در روز هیجدهم غسل نفاس را به قصد وظیفه و رجاى مطلوبیت به جا آورد که در متوسطه و کثیره با غسل استحاضه در عمل متحد اس

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -