انهار
انهار
مطالب خواندنی

چگونگی تقسیم ارث (مرجع تقلید آیةالله خامنه ای)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
  
سوال با سلام و ادب. اولاً: از این که سوالم طولانی هست عذر خواهی می کنم. ثانیاً: اینکه به طور کامل برایم توضیح دهید.
سه برادر بودند که بعد از مرگ پدرشان به همراه مادرشان زندگی می کردند اما یکی از برادر ها در زمان جوانی مجرد از دنیا رفت و دو برادر دیگه همراه با فرزندانشان با مادرشان زندگی می کردند تا این که یکی دیگه از آنها قبل از مادرشان فوت کردند در حالی که چند تا فرزند داشت و دو سال بعد از آن مادرشان فوت کرد اما حالا برادر سومی و فرزندانشان ادعا دارند که نسبت به فرزندان پسر دومی باید ارث بیشتری ببرند و ادعای آنها این است که ارث پسر اولی که مجرد فوت کرد و مادر شان که بعد از دو تا از پسراش فوت کرده به آنها می رسد.
خواهش می کنم حتما به این مسأله جواب دهید و کاملا بیان فرمائید که هر کدام چقدر ارث می برند؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله
)
جواب 1). فرزندان پس از درگذشت پدر، از ماترک پدر ارث میبرند، بنابراین هریک از برادران مستحق سهم الإرث خود هستند (مجرد باشند یا متأهل). و البته تمام ارث برادر مجرد پس از فوتش فقط به مادر میرسد.
2) به برادری که در زمان حیات مادر از دنیا رفته از ماترک مادر ارثی نمیرسد بنابراین به فرزندانش هم چیزی از ماترک مادر نمیرسد ولی اگر ماترک پدر را نگرفته، اکنون آن ماترک پدربزرگ به فرزندان پسری که از دنیا رفته میرسد و اگر ماترک پدر را قبلاً گرفته است اکنون دیگر به فرزندان پسری که از دنیا رفته چیزی نمیرسد.
بنابراین ارث پسر مجرد فقط به برادر باقی مانده میرسد. (البته بهتر هست آنها نسبت به فرزندان پسری که از دنیا رفته محبتی داشته باشند).
یاحقّ.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -