انهار
انهار
مطالب خواندنی

چیزهایی که در لباس نمازگزار مکروه است

بزرگ نمایی کوچک نمایی

(مسأله 865) چند چيز1 در لباس نمازگزار مكروه است2 و از آن جمله است: پوشيدن لباس سياه و چرك و تنگ و لباس شرابخوار3 و لباس كسي كه از نجاست پرهيز نمي كند 4و لباسي كه نقش صورت دارد و نيز باز بودن تكمه هاي لباس و دست كردن انگشتري كه نقش صورت دارد مكروه  مي باشد.

1- مظاهری: هشت چیز...

2- سيستاني: چند چيز را فقهاء-قدس الله اسرارهم- در لباس نمازگزار مكروه دانسته اند...

3- نوري: كه نجس بودن آن معلوم نباشد...

4- زنجانی: و لباسی که تصویر موجود روح دار بر آن نقش بسته باشد . ونیز باز بودن دکمه های تنها لباسی که پوشیده و باز بودن  دکمه های تمام  لباس هایی  که پوشیده، به طوری که قسمتی از بدن برهنه گردد و دست کردن انگشتری که تصویر موجود روح دار بر آن نقش بسته باشد.

وحید: و نیز باز بودن تکمه های لباس. و احتیاط واجب آن است که در لباس و انگشتری که نقش صورت دارد نماز نخواند.

*****

مكارم: مسأله- ترك چند چيز در لباس نمازگزار به اميد ثواب مطلوب است از جمله: پوشيدن لباس سياه(مگر در مورد تعظيم شعائر، چادر، عبا و عمّامه سادات) و لباس كثيف و تنگ و لباس كسي كه از نجاست پرهيز نمي كند، مخصوصا لباس شرابخوار و باز بودن دكمه هاي لباس و پوشيدن لباسي كه نقش صورت دارد و همچنين انگشتري كه روي آن صورت انسان يا حيواني نقش شده است.

بهجت: مسأله- اگر نمازگزار چند چيز را به اميد اينكه ثواب نمازش زياد شود، ترك كند، خوب است؛ قسمتي از آنها عبارت است از: پوشيدن لباس سياه غير از عمامه و كساء و لباس نازك كه ساتر عورت باشد و شلوار را روي پيراهن قرار دادن و بدون حنك با عمامه نماز خواندن و بدون ردا امام شدن و پوشيدن لباس كسي كه از نجاست پرهيز نمي كند و لباسي كه نقش صورت دارد و دست كردن انگشتري كه نقش صورت دارد و نماز خواندن با نقاب و خلخال (زيوري كه زنان در پا مي كنند و صدا مي كند) براي زنان و با نقاب براي مردان.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -