انهار
انهار
مطالب خواندنی

چیزهایی که در لباس نمازگزار مکروه است

بزرگ نمایی کوچک نمایی

(مسأله 865) چند چيز1 در لباس نمازگزار مكروه است2 و از آن جمله است: پوشيدن لباس سياه و چرك و تنگ و لباس شرابخوار3 و لباس كسي كه از نجاست پرهيز نمي كند 4و لباسي كه نقش صورت دارد و نيز باز بودن تكمه هاي لباس و دست كردن انگشتري كه نقش صورت دارد مكروه  مي باشد5.

1- مظاهری: هشت چیز...

2- سيستاني: چند چيز را فقهاء-قدس الله اسرارهم- در لباس نمازگزار مكروه دانسته اند...

3- نوري: كه نجس بودن آن معلوم نباشد...

4- زنجانی: و لباسی که تصویر موجود روح دار بر آن نقش بسته باشد . ونیز باز بودن دکمه های تنها لباسی که پوشیده و باز بودن  دکمه های تمام  لباس هایی  که پوشیده، به طوری که قسمتی از بدن برهنه گردد و دست کردن انگشتری که تصویر موجود روح دار بر آن نقش بسته باشد.

وحید: و نیز باز بودن تکمه های لباس. و احتیاط واجب آن است که در لباس و انگشتری که نقش صورت دارد نماز نخواند.

5- سيستاني: مكروه شمرده شده است.

*****

مكارم: مسأله- ترك چند چيز در لباس نمازگزار به اميد ثواب مطلوب است از جمله: پوشيدن لباس سياه(مگر در مورد تعظيم شعائر، چادر، عبا و عمّامه سادات) و لباس كثيف و تنگ و لباس كسي كه از نجاست پرهيز نمي كند، مخصوصا لباس شرابخوار و باز بودن دكمه هاي لباس و پوشيدن لباسي كه نقش صورت دارد و همچنين انگشتري كه روي آن صورت انسان يا حيواني نقش شده است.

بهجت: مسأله- اگر نمازگزار چند چيز را به اميد اينكه ثواب نمازش زياد شود، ترك كند، خوب است؛ قسمتي از آنها عبارت است از: پوشيدن لباس سياه غير از عمامه و كساء و لباس نازك كه ساتر عورت باشد و شلوار را روي پيراهن قرار دادن و بدون حنك با عمامه نماز خواندن و بدون ردا امام شدن و پوشيدن لباس كسي كه از نجاست پرهيز نمي كند و لباسي كه نقش صورت دارد و دست كردن انگشتري كه نقش صورت دارد و نماز خواندن با نقاب و خلخال (زيوري كه زنان در پا مي كنند و صدا مي كند) براي زنان و با نقاب براي مردان.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -