انهار
انهار
مطالب خواندنی

ازدواج با پسری که دوستش دارم

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام.من پسری رو دوست دارم اما مامانم بدون شناخت میگه این پسر خوب نیست...از طرفی ما نمیتونیم از هم جدا شیم....میخام بهش برسم اما نمیدونم چطوری نظر خانوادمو عوض کنم...استخاره گرفتم یبار خوب اومد یبار بد....چیکار کنم؟

جواب دخترم با سعادت سلامت آینده و زندگی نمیشود شوخی کرد و آن را سرسری گرفت برای تشخیص اینکه کسی برای زندگی و همسری مناسب هست لازم است تحقیقات مفصل و جدی توسط افراد با تجربه و دلسوز انجام شود تا صلاحیت شخص از فیلتر آنها بگذرد بنابراین به نظر خانواده احترام بگذارید.
*****
البته دعا میکنیم خدای مهربان برای شما خیر و خوشبختی مقدر کند ولی مورد ازدواج را نباید با سادگی راحت تعیین کرد.
برای آگاه شدن با نظرات ارشادی اسلام در باره ازدواج؛ باید حتماً کتب دینی و روانشناسی را مطالعه کرد و پس از آگاهی به این امر خیر و مهمّ «با توکلّ بخدا» اقدام نمود.
براي احرازشرايط مناسب ديني در مورد همسر و شریک زندگی؛ باید درمورد اخلاق، ديانت؛ تقوا واصالت خانوادگیش تحقیقی دقیق شود و حتماً چنین موضوع مهمّ و اساسی زندگی را نباید بدون «تحقیق» پیش برد.
*شرایط دینی و عقلی پسر برای ازدواج:
1-. متدین باشد (حتماً اهل نماز و عبادت باشد وگرنه در آن زندگی که دین نقشی نداشته باشد و نماز خوانده نشود، خیر و برکت و آرامش حقیقی نیست).
2- با تقوا باشد (حتماً اهل حلال و حرام اقتصادی و رعایت حقّ الناس خصوصاً خمس و زکات و وجوهات شرعی و نیز چشم پاکی نسبت به نامحرمان و نوامیس مردم باشد).
3- خوش اخلاق باشد (حتماً با اخلاق حسنه و خوش رفتار و اهل شادی و شادمانی با خانواده اش باشد؛ زیرا بسیارند کسانی که اهل نماز و روزه و عبادات و نیز رعایت حلال و حرامند ولی کمترین آسایش و آرامشی برای خانواده ندارند و همه از دست آنها در عذاب و شکنجه اند و زندگی را برای دیگران جهنم میکند! نظر دین این است که با کسی که اخلاقش خوب نیست نباید ازدواج شود).
4- اهل کار باشد و بیکار نباشد! به بیکار نباید زن داد. ( زیرا: در اسلام از بيكار مذمّت شده و اهل كار نزد خدا و اولیاء خدا محترم و عزیزند).
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلّم): إنّ الله يحب المؤمن المحترف. خداوند مؤمنی را كه دارای حرفه است و بدان اشتغال دارد، دوست دارد.
قال رسول الله (صلی الله عليه و آله و سلّم): اَلْكادُّ عَلي عَيالِهِ كَالْمُجاهِدِ فِي سَبيلِ اللهِ.
كسی كه خود را برای ادارۀ زندگی اش به مشقت می اندازد، مانند كسی است كه در راه خدا جهاد می كند.
قال رسول الله (صلی الله عليه و آله و سلّم): ملعون من القی كله علی الناس.
ملعون است كسی که بيكار بگردد و سنگينی {معاش} خود را بر دوش مردم بيندازد.
در حضور رسولخدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) دربارۀ كسی سخن می گفتند كه فلاني چنين و چنان است، حضرت پرسيد كارش چيست؟ گفتند كار ندارد و بیکار است! فرمود: «سقط من عينی - يعنی در چشم من ديگر ارزشی ندارد».
*شرایط دینی و عقلی دختر برای ازدواج:
1- متدین باشد (حتماً اهل نماز و عبادت باشد وگرنه در آن زندگی که دین نقشی نداشته باشد و نماز خوانده نشود، خیر و برکت و آرامش حقیقی نیست).
2- با تقوا باشد (حتماً اهل حلال و حرام اقتصادی و رعایت حقّ الناس خصوصاً خمس و زکات و وجوهات شرعی و نیز چشم و دل پاکی نسبت به نامحرمان باشد).
3- خوش اخلاق باشد (حتماً با اخلاق حسنه و خوش رفتار و اهل شادی و شادمانی با خانواده اش باشد؛ زیرا بسیارند کسانی که اهل نماز و روزه و عبادات و نیز رعایت حلال و حرامند ولی کمترین آسایش و آرامشی برای خانواده ندارند و همه از دست آنها در عذاب و شکنجه اند و زندگی را برای دیگران جهنم میکند! نظر دین این است که با کسی که اخلاقش خوب نیست نباید ازدواج شود).
4- در خانواده؛ نزد پدر و مادرش عزیز و محترم باشد (چون: دختری که در خانواده مورد بی مهری پدر و مادر قرار داشته و هردم مورد سرزنش و زخم زبان آنها بوده و عضو خانواده به حساب نمی آمده و طعم محبت را از آنان نچشیده! نمیتواند پس از ازدواج به همسرش محبت کند! زیرا: محبّت کردن و احترام گرفتن را تجربه ننموده است(.
اگر در امر ازدواج سنجيده و با دقت عمل کنيد و ملاك هاي ديني را حتماًرعايت نمائيد. خداوند نيز در اين زمينه یقیناً شما را یاری خواهد فرمود.
برای رسیدن به خیر و خوشبختی و موفقیّت در زندگی و برکت و رزق و روزی فراوان و سلامتی؛ چند توصیه به شما دارم:
1- گناه نکنید.
گناه، دل را ويران مي‌كند، دلي كه حرم و خانة خداست؛ گناه آن را نابود و قواي معنوي را تضعيف و ريشه‌هاي درخت ايمان را مي‌سوزاند.
امام باقر (عليه السّلام) مي‌فرمايند: هيچ بنده مؤمنی نيست مگر اين كه در قلبش نقطه سفيدي است. پس هر گاه گناهي را مرتكب شود، نقطه سياهي در قلبش نمودار مي‌گردد و باعث تباهي دل مي‌شود.
امام صادق (عليه السّلام) می فرماید: همانا به درستي كه انسان گناهي را كه مرتكب مي‌شود با آن گناه رزق و روزي از او دفع مي‌گردد.
رسول خدا (صلّي الله عليه و آله و سلّم) می فرماید: هر گاه بنده گناهي را مرتكب شود، به خاطر آن گناه از نماز شب محروم مي‌شود.
امام صادق (عليه السّلام) مي‌فرمايند: «انّ ادني ما اصنع بالعبد اذا آثر شهوته علي طاعتي ان احرمه لذيذ مناجاتي؛ هر بنده‌اي كه خواهش نفس خود را بر طاعت من اختيار نمود كمترين كاري كه دربارة او انجام دهم اين است كه او را از لذّت مناجاتم محروم مي‌سازم.
رسول خدا (صلّي الله عليه و آله و سلّم) می فرماید: بدانيد و هوشيار باشيد همانا در قيامت بنده‌ را به خاطر يكي از گناهانش صدسال حبس مي‌كنند در حالي كه او به حوراني نگاه مي‌كند كه در بهشت براي او آماده شده‌اند و به نماز و نعمت مشغولند.
2- نمازها، «خصوصاً نماز صبح» را حتماً اول وقت بخوانید.
حضرت عبدالعظیم حسنی از امام حسن عسكری(علیه السلام) روایت می كند كه فرمودند: "خداوند متعال با حضرت موسی تكلم كرد، حضرت موسی فرمود:خدای من. كسی كه نمازها را در وقتش به جای آورد چه پاداشی دارد؟ خداوند فرمود:حاجت و درخواستش را به او عطا می كنم و بهشتم را برایش مباح می گردانم.
3- اول شبها صدقه بدهید و سوره «واقعه» بخوانید و هنگام خواب، پس از تسبیحات حضرت زهرا (سلام الله علیها) 70 مرتبه استغفار کنید و بگوئید: «استغفرالله ربّی و أتوب إلیه».
در حدیث آمده: کسی که شبها سوره واقعه هیچ تنگدستی و گرفتاری به او نمی رسد.
رسولخدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) میفرماید: سوره واقعه را به زنانتان یاد دهید زیرا این سوره بی نیاز کننده است.
در خبر است: عبدالله بن مسعود صحابی بزرگوار رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلّم) بیمار شد. خلیفه وقت، عثمان بن عفان، به دیدارش رفت و ناراحت و نگرانی در چهره اش دید از او پرسید: چرا ناراحتی و آه و ناله می کنی؟ گفت: گناهکارم. پرسید: چه می خواهی؟ گفت: رحمت خداوند را، پرسید: آیا نیاز به پزشک داری؟ گفت: طبیب حقیقی مرا بیمار کرده است. پرسید: آیا می خواهی کمک مالی به تو بکنم؟ گفت: آن زمان که نیاز داشتم ندادی و اکنون نیازی ندارم. عثمان گفت: پول می دهم برای دخترانت باشد. ابن مسعود گفت: آنها نیازی ندارند. چون به ایشان گفته ام که همواره سوره واقعه را قرائت نمایند که هیچ گاه نیازمند نخواهند شد.
رسولخدا (صلی الله علیه وآله وسلّم) میفرماید: اگر سوره واقعه را بنویسند و در خانه بگذارند موجب افزایش خیر و برکت می شود و هر کس به قرائت آن مداومت ورزد، فقر از او برطرف می شود و در آن افزایش حفظ و توفیقات و وسعت در مال وجود دارد.
امام صادق (علیه السلام) فرموده است: هر کس در هر شب جمعه سوره واقعه را قرائت کند، خداوند او را دوست دارد و او را محبوب همه مردم می گرداند و هرگز در دنیا ناراحتی، فقر و تنگدستی و آفتی از آفات دنیا به او نخواهد رسیدو از همراهان و رفیقان امیرالمؤمنین (علیه السلام) خواهد بود.و این سوره ویژه امیرالمومنین علی علیه السلام است و هیچ کس در آن شرکت ندارد.
امام صادق (علیه السلام) می فرماید: سوره واقعه دارای منافع و بهره های زیادی است که قابل شمارش نیست. از جمله فواید این سوره آن است که اگر برای مرده ای خوانده شود، خداوند او را می امرزد و اگر برای کسی که در حال احتضار و مرگ است بخواند، مرگ و خروج روحش به اذن خدا آسان می شود.
به همراه داشتن نوشته سوره واقعه موجب آسانی زایمان می شود.
4- اول روزها صدقه بدهید و سوره «یس» بخوانید.
رسولخدا (صلی الله علیه و آله وسلم) به آقا أمیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمودند: یا علی! «یس» را بخوان که در آن ده اثر است، هر که آن را قرائت کند: 1) اگر گرسنه باشد سیرگردد؛ 2) اگر تشنه باشد، سیراب گردد؛ 3) اگر عریان باشد، پوشانیده گردد؛ 4) اگر عزب باشد، ازدواج کند؛ 5) اگر ترسان باشد، امنیت یابد؛ 6) اگر مریض باشد، عافیت یابد؛ 7) اگر زندانی باشد، نجات یابد؛ 8) اگر مسافر باشد، در سفرش یاری شود؛ 9) نزد میت خوانده نمی شود مگر اینکه خدا بر او آسان گیرد؛ 10) اگر گمشده داشته باشد، گمشده اش را پیدا کند.
شخصی به امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) عرض کرد: بفرمایید وقتی چیزی یا کسی گم می شود چه باید بکنم؟ حضرت فرمودند: دو رکعت نماز بخوان و در هر دو رکعت بعد از حمد «یس» بخوان و بعد از آن بگو: یا هادی الضالّهِ رُدَّ عَلَیَّ ضالَّتی» ای هدایت کننده گمشدگان، گمشده ام را به من برگردان. آن شخص می گوید: من این کار را کردم و بعد از مدتی خداوند گمشده ام را به من برگرداند.
از رسولخدا (صلی الله علیه و آله وسلم) نقل شده است: هر کس سوره «یس» را نوشته و پس از شستن از آب آن بنوشد در درونش هزار گونه دوا و نیز هزار گونه نور و یقین و برکت و رحمت را وارد کرده است و هر گونه دردی را از او دور میکند.
از حضرت سلمان فارسی (رحمة الله) روایت شده اگر کسی ده روز بعد از نماز صبح قبل از سخن گفتن با کسی، سوره «یس» را بخواند و این دعا را قبل از تلاوت سوره مزبور ده مرتبه بخواند بعد سوره را بخواند هر حاجتی را که بخواهد انجام شود انشاءالله؛ زیرا که اسم اعظم خداوندی در این دعا است ودعا است:
«بسم الله الرحمن الرحیم، یا قدیم یا دائم یا حی و یا قیوم یا فرد و یا وتر یا واحد یا احد یا صمد یا من لم یلد و لم یولد و لم یکن له کفواً احد و صلی الله علی محمد و اله اجمعین برحمتک یا ارحم الراحمین».
5- به بزرگترها «خصوصا پدر و مادر» احترام کنید و بکوشید آنها را خوشنود کنید.
قرآن در سوره اسرا آيه 23 می فرماید: و پروردگار تو مقرر كرد كه جز او را مپرستيد و به پدر و مادر احسان كنيد! و در سوره لقمان آيه 15 می فرماید: اگر آنها به تو اصرار كنند كه مشرك شوي اطاعتشان مكن، ولي در زندگي دنيا به نيكي با آنها معاشرت نما!
امام صادق (علیه السلام) می فرماید: مردي نزد پيامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم) آمد و عرض كرد من جوان با نشاط و ورزيده اي هستم و جهاد را دوست دارم ولي مادري دارم كه از اين موضوع ناراحت مي شود، پيامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: برگرد و با مادر خويش باش، قسم به آن خدايي كه مرا به حق مبعوث ساخته است، يك شب مادر با تو مانوس گردد از يك سال جهاد در راه خدا بهتراست.
در معارف اسلام احترام به پدر و مادر از مهمترين مسائل اخلاقي است و بي احترامي به پدر و مادر گناه بزرگي است كه خداوند به راحتي از آن نمي گذرد و تا روز قيامت صبر نمي كند و فرزند خطاكار را سريع مجازات مي نمايد. پيامبر بزرگ ما در اهميت اين موضوع مي فرمايد: «كيفر سه گناه تا قيامت به تاخير نمي افتد عاق پدر و مادر، ظلم و تجاوز به مردم و ناسپاسي در مقابل احسان و نيكي ديگران».
امام صادق (علیه السلام) مي فرمايد: «حسن سلوك و نيكي به والدين از حسن شناخت و معرفت عبد به خداوند تعالي است، زيرا هيچ عبادتي انسان را به سرعت نيكي به پدر و مادر به خشنودي خداوند تعالي نمي رساند آن هم احساني كه محض تحصيل رضاي پروردگار باشد».
امام باقر (علیه السلام) مي فرمايد: «خوشا به حال كسي كه به پدر و مادر خود نيكي كند، زيرا خداوند بر عمر او مي افزايد».
امام صادق(علیه السلام) مي فرمايد: «خداوند دعاي سه كس را رد نخواهد كرد: دعاي پدر در حق فرزند در هنگام نيكي به او، دعاي پدر بر ضد فرزند(نفرين) هنگامي كه مورد عاق او واقع شود و دعاي مظلوم بر ظالم».
کمیل بن زیاد مى‏گوید : امیر المؤمنین (علیه السلام) همواره به نیکى بر پدر و مادر تشویق مى‏کرد و مى‏فرمود: «فرزندان من! بر شما باد به نیکى بر پدر و مادر که در دعاى آنها هم بهبودى است و هم نابودى».
به برکت این اعمال حتماً مورد لطف خدای سبحان قرار میگیرید. یاحق  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -