انهار
انهار
مطالب خواندنی

شیخ انصاری (ره) در کلام آیةالله العظمی بهجت (ره)

بزرگ نمایی کوچک نمایی

آيةاللهالعظمي بهجت(ره) فرمودهاند: دو کلمه از شيخ انصارى(ره)نقل شده است که بر علوّ مقام او دلالت دارد.

اول آن‌که: يکى از اهل علم حاجتى داشته و مدتها به حرم مشرف مى‏شده و توسل مى‏کرده است، تا اينکه روزى، عربى را مى‏بيند که وارد حرم شد و عرض حاجت کرد (فرزندش بيمار بوده) و فوراً همانجا حاجتش برآورده شد؛ از اينرو، خيلى ‏ناراحت مى‏شود و به اصطلاح، قهر مى‏کند و تصميم مى‏گيرد از عراق برود. وقتى به محل اقامتش بر مى‏گردد، به او مى‏گويند: «چندين بار، خادم شيخ به سراغ شما آمد و شما نبوديد». در همين وقت، دوباره خادم سر مى‏رسد. (او را به نزد شيخ فرا ميخواند و او به خدمت شيخ شرفياب ميشود) سرانجام بعد از آنکه شيخ، حوايج او (هزينه حج، منزل و عيال) را برآورد،

به او مى‏فرمايد: «شما نگاه نکنيد به اين‏ مردم. اينها را اينطور عادت داده ‏اند؛ اما شماها اگر خواستيد حاجتتان برآورده شود، بر خشوع و خضوع خود در نماز بيفزاييد.

کلام بزرگى است. کأنّ [گويي] مى‏فرمايد که به اين، أحوج [نيازمندتر]  هستيد.

دوم آنکه، ايشان مريض شده بودند و اهل علم و عربها به ديدنشان آمده، و طى عيادت گفته بودند: «انشاءالله خوب ‏مى‏شويد». ايشان در پاسخ فرموده بود:

الموت والحياة من عوارض البدن و السّوج سوادالوجه فىالآخرة؛

مرگ و زندگانى از عوارض بدن است؛ ولى مصيبت، سياهرويي در آخرت است.

منبع: نکته‏هاى ناب/85


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -