انهار
انهار
مطالب خواندنی

گروه دوم وراث

بزرگ نمایی کوچک نمایی

1- ارث بردن همسر مطلقه از طریق فوت همزمان پدر و فرزند

سؤال:  زنى بیست و پنج سال پیش از شوهرش طلاق گرفته و از آن شوهر یک پسر و یک دختر دارد و مرد زن دیگرى اختیار کرده که از او نیز دخترى دارد و او را نیز بیست سال پیش طلاق داده است و زن سوّمى اختیار کرده است. پدر و پسرش در اثر واژگون شدن ماشین، فوت نموده اند و تقدّم و تأخر فوت هیچ کدام معلوم نیست و زن طلاق گیرنده ادّعا مى نماید پسرش که هیچ گونه مالى ندارد و با پدرش زندگى مى کرد و مجرّد بوده، باید از پدر ارث برده و ارث پسرش به او برسد، آیا به او ارث مى رسد (توضیح این که پدر داراى ورثه هاى زیر مى باشد: دو دختر، مادرش و زنى که در حال حاضر در خانه اوست)؟

پاسخ: ارث آن مرد به دو دختر و پسرى که تصادف کرده و همسر و مادرش مى رسد، یک هشتم آن به همسر و یک ششم آن به مادر و بقیّه 4 سهم مى شود، دو سهم،از آن پسرى است که تصادف کرده و از طریق او به مادرش مى رسد (در صورتى که وارثش فقط مادر بوده باشد) و به هریک از دختران یک سهم مى رسد.

2- اگر وارث خواهرزاده و عموزاده باشد

 سؤال: وارث زید متوفى یک خواهرزاده مادرى است، از طرف دیگر سه تن از عموزادگان او در قید حیاتند، ارث زید چگونه تقسیم مى شود؟

پاسخ: با وجود خواهر زاده به عموزاده ها ارثى نمى رسد، و اگر وارث دیگرى نیست، باید تمام مال را به همان خواهرزاده داد.

3- وارث جنین اگر سقط کننده پدر و مادر باشد.

 سؤال: من و همسرم جنین ۱ ماهه خودمان را سقط کردیم. در این حالت دیه جنین به چه کس یا کسانی تعلق می گیرد با توجه به اینکه وارث جنین من و همسرم هستیم؟

 پاسخ:وارثان طبقه دوم که پدربزرگها و مادربزرگها و برادرها و خواهرهای آن جنین هستند ارث می برند.

4- اگر وارث سه خواهر ابوینی، جده پدری و جد مادری باشند

سؤال:  شخصى فوت نموده و ورثه حین الفوت وى عبارتند از: «سه خواهر ابوینى (پدر و مادرى) جدّه پدرى، و جدّ مادرى» میزان دقیق سهم الارث ورّاث یاد شده چه میزان بوده، و چگونه بین آنها تقسیم مى شود؟

 پاسخ:هر کدام از جدّ و جدّه یک ششم مى برند، و بقیّه میان سه خواهر تقسیم مى شود.

5- اگر وارث همسر، برادر ابوینی و یک خواهر و برادر امی باشند

سؤال:  در صورتى که ورثه متوفّى عبارت باشند از: 1ـ همسر دائم 2ـ برادر ابوینى 3 و 4ـ یک خواهر و یک برادر امّى، سهم هر یک چه میزان است؟

پاسخ: شوهر در فرض مسأله نصف میراث زن را مى برد (و اگر شوهر مرحوم شده باشد، زن یک چهارم میراث را در فرض سؤال مى برد.) و باقیمانده سه قسمت مى شود، دو قسمت به برادر ابوینى مى رسد، و یک قسمت به برادر و خواهر اُمّى، که به طور مساوى بین خود تقسیم مى کنند.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -