انهار
انهار
مطالب خواندنی

«طهارت = پاکی، پاکیزگی»

بزرگ نمایی کوچک نمایی
«طهارت = پاکی، پاکیزگی»
 
یکی از موضوعاتی که در اسلام، اهمیت زیادی دارد طهارت و پاکیزگی است لذا اسلام،«طهارت را نیمی از ایمان» و«نظافت را مبنای دین» دانسته و همواره پیروانش را به طهارت و پاکیزگی تشویق می نماید و کسانی را که به آن بی توجهند ملامت و سرزنش میکند.
در اهمیت طهارت و پاکیزگی همین بس که علاوه بر آیات و روایات زیادی که در این زمینه وجود دارد؛ یکی از بخشهای مهم و مفصل کتب فقهی «طهارت» است و همواره مورد توجه فقهای اسلام قرار گرفته و کتابهای زیادی در این باره تألیف شده است.
توصیه های قرآن و روایات درباره طهارت و نظافت:
1) خداوند پاکیزگان را دوست دارد[1].
2) پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم  فرمود: خود را با هر وسیله ای که می توانید پاکیزه کنید؛ زیرا خدای متعال، اسلام را بر پایه پاکیزگی بنا کرده و هرگز بهشت نرود مگر پاکیزه[2].
3) جابربن عبدالله أنصاری گوید: رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم نزد ما آمد و چشمش به مردی افتاد که موهایش ژولیده و درهم بود! فرمود: آیا این مرد چیزی پیدا نکرد که موهایش را مرتب کند؟ و مرد دیگری را دید که لباسهایی چرکین به تن داشت، فرمود آیا این مرد آبی پیدا نکرد که لبا سش را بشوید[3]
4) پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم  فرمودند: بد بنده ای است کسی که کثیف و آلوده است[4].
5) امام باقر علیه السلام  فرمودند: نماز بدون طهارت، نماز نیست[5].
6) پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم  فرمود: طهارت و پاکیزگی، کلید نماز است [6].
7) پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: این بدنها را پاکیزه سازید، خداوند شما را پاکیزه گرداند؛ زیرا هیچ بنده ای نیست که شب با بدنی پاکیزه بخوابد مگر این که فرشته ای در میان جامه او با وی می خوابد و هیچ ساعتی از شب از این پهلو به آن پهلو نمی چرخد مگر این که آن فرشته گوید خدایا، بنده ات را بیامرز؛ زیرا با بدنی پاکیزه خوابیده است[7].
8) امیرالمومنین علی علیه السلام  فرمود: لباس پاکیزه؛ غم و اندوه را می برد و موجب پاکی نماز است[8].
9) پیامبراکرم صلی الله علیه وآله وسلم  فرمود: ای عایشه این دو لباس را بشوی؛ مگرنمی دانی که لباس تسبیح خدا رامی گوید و هر گاه کثیف شود از تسبیح باز می ایستد[9].
    10) عادت رسول اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) چنین بود که به آیینه نگاه می کرد و موی سرش را صاف می نمود و شانه میزد و علاوه بر خانواده اش، برای اصحاب؛ نیز خود را تجمل و زینت می نمود و می فرمود: خداوند دوست دارد که وقتی بند ه ای برای دیدار برادرانش از خانه بیرون می  رود، خود را مرتب نموده و زینت کند[10].
به همین دلیل در معارف اسلام: پاکی بدن، لباس، آب وضو، آب غسل وخاک تیمم؛ «ازشرائط صحت نماز» و پاکیزگی بدن ،لباس، آب وضو، آب غسل، خاک تیمم و استفاده نکردن از لباسهای چرک و کثیف - ولو پاک باشد- «از شرائط کمال نماز» است . و خود یکی از مقدّمات نماز است [11].
________________________
1- و الله یحب المطهرین. [توبه آیه 108]
2-  تنظّفوا بکلّ ما استطعتم فانّ الله تعالی بنی الاسلام علی النظافة، و لن یدخل الجنه إلّا کلّ نظبف. میزان الحکمة 13/6342ح20327.
3-  جابرعبدالله: أتانا رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرای رجلاً شعثاً قد تفر ق شعره ! فقال : أ ما کان یجد هذا ماء یسکن به شعره ؟ و رأی رجلاً آخر [و] علیه ثیاب وسخة ! فقال : أ ما کان هذا یجد ماء یغسل به ثوبه ؟!   میزان الحکمه 13/6340.
4-   بئس العبد القاذورة. میزان الحکمه 13/6340. ازالکافی 6/439.
5- لا صلوة إلّا بطهور.   وسائل الشیعه 1/256
6-  الطهورمفتاح الصلوة - اخلاق شُبَّر ص 22.
7-  طهّروا هذه الاجساد، طهّرکم الله؛ فانّه لیس عبد یبیت طاهراً إلّا بات معه ملک فی شعاره، و لا یتقلب ساعة من اللیل إلّا قال: ألّلهم اغفر لعبدک فانّه بات طاهراً . میزان الحکمه 13/6340
8-  النّظیف من الثیاب یذهب الهمّ و الحزن و هو طهور للصلاة. میزان الحکمة13/6342ازالکافی.
9-  یا عایشه! إغسلی هذین الثوتین، أما علمت أنّ الثوب یسبّح، فإذا اتّسخ انقطع تسبیحه؟! میزان الحکمه 13/6342.
10-  رحمت عالمیان ص636 از بحارالانوار16/249.
11- مقدّمات نماز دو قسم است:
1- مقدّمات واجب مانند: طهارت، وقت شناسی، قبله شناسی، شرائط لباس و مکان نمازگزار .
2- مقدّمات مستحبّ مانند: أذان، أقامه و حضور قلب در نماز .
 

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -