انهار
انهار
مطالب خواندنی

نکات کلیدی مهم زندگی که زن باید به آنها اهمیت دهد

بزرگ نمایی کوچک نمایی
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
السَّلاَمُ عَلَى مَهْدِيِّ الْأُمَمِ وَ جَامِعِ الْكَلِمِ.
وَ اَلسَّلاَمُ عَلَى عِبَادِ اَللَّهِ اَلصَّالِحِين وَ رَحمَةُ الله
نکات کلیدی مهم زندگی
که زن باید به آنها اهمیت دهد
تا زندگی خوبی داشته باشد
و خیر دنیا و آخرت نصیبش شود
    
فهرست نکات کلیدی:
{۱} خوشرو بودن
{۲} با احترام با شوهر رفتار کردن
{۳} با او ارتباط برقرار کردن
{۴} حامی و پشتیبان شوهر بودن
{۵} او را آزار ندادن
{۶} به او فضا دادن
{۷} به نیازهای جنسی او اهمیت دادن
{۸} او را غافلگیر کردن
{۹} اغلب اوقات احساس عشق را ابراز کردن
{۱۰} با شوهر صادق، وفادار و فداکار بودن
{۱۱} از سلامتی و ظاهر خود مراقبت کردن
{۱۲} به کارهای خانه رسیدگی کردن
{۱۳} بد دهن، بدگو و فحاش نبودن
{۱۴} کارهای خلافش را به رخش نکشید
    
توضیح نکات کلیدی:
{۱} خوشرو بودن
بدانیم که، باید با دیگران همانطوری رفتار کنیم که دلمان می خواهد آنها با ما برخورد کنند. هرگز با شوهر، خانواده شوهر و دوستان او برخورد بی ادبانه ای نداشته باشید. سعی کنید رفتار گرم، دوستانه و مهربانی با آنها داشته باشید. به طور فعال روی این مساله کار کنید که نسبت به همسرتان خوشرو و خوش برخورد باشید. اینکه شما روز بدی داشته اید دلیل نمی شود که با دیگران بدخلقی کنید.
وقتی همسرتان به خانه برمی گردد با لبخند و خوشرویی به استقبال او بروید. یک همسر خوب لحن دلپذیر و خوشایندی در صدایش دارد، لبخند به لب دارد و ظاهرش تمیز و مرتب است و به شوهرش احترام می گذارد. وقتی همسرتان درباره اتفاقاتی که در طول روز برایش افتاده صحبت می کند به او گوش کنید؛ مخصوصا اگر روز سختی داشته است. اگر از نحوه رفتار همسرتان با خودتان راضی نیستید کمی به رفتار خودتان فکر کنید و ببینید کجای کارتان مشکل دارد. اگر موردی بود سعی کنید آن را برطرف کنید.
    
{۲} با احترام با شوهر رفتار کردن
اگر از همسرتان انتظار رفتار محترمانه ای داریم، باید خودمان هم در مقابل به آنها احترام بگذاریم. همه ما این حدیث را شنیده ایم که «احترام بگذار تا به تو احترام گذاشته شود». احترام را می توان در نحوه صحبت و رفتار منعکس کرد. همیشه با همسرتان با لحن محبت آمیز و عاشقانه صحبت کنید و از خشن و تند حرف زدن بپرهیزید. یک همسر خوب کسی است که به شوهرش احترام می گذارد، هیچ وقت او را تحت فشار قرار نمی دهد، همسرش را تحقیر و سرکوب نمی کند و به او آسیبی نمی زند.
بهتر است قبل از حرف زدن به کلماتی که قرار است بر زبان بیاورید خوب فکر کنید چون وقتی این کلمات از دهان خارج شوند دیگر به هیچ وجه نمی توان آنها را پس گرفت. همسران خوب با شوهرشان چه در جمع و چه در خانه با احترام و محبت رفتار می کنند.
    
{۳} با او ارتباط برقرار کردن
کلید اصلی یک ازدواج خوب و موفق ارتباط برقرار کردن با یکدیگر است. هیچ چیزی را از همسرتان پنهان نکنید و اسرارتان را با او در میان بگذارید. صادق باشید. هر روز وقت بگذارید تا با هم تنها شوید و صحبت کنید؛ حتی اگر فقط نیم ساعت باشد. اگر اجازه بدهید مسائل به حال خودشان رها شوند و احساس کنید که نمی توانید چیزی را با همسرتان به اشتراک بگذارید، زندگی زناشویی تان با مشکل مواجه می شود.
شنونده خوبی باشید. ممکن است کلی حرف برای گفتن داشته باشید ولی بهتر است اول اجازه بدهید همسرتان صحبت کند. وقتی همسرتان از سر کار به منزل می آید او را با شکایت کردن و گفتن مشکلات محاصره نکنید، این کار اصلا خوشامد گویی خوبی نیست! داشتن ارتباط خوب و صحیح به ایجاد اعتماد و تقویت روابطتان هم کمک می کند. زن و شوهر یک تیم هستند و بدون هم کامل نمی شوند. هیچ وقت بدون مشورت با همسرتان برای مسائل بزرگ و اصلی خانواده تصمیم گیری نکنید.
گاهی اوقات ممکن است بینتان اختلاف و دعوا بوجود بیاید؛ اما اجازه ندهید کسی از آن با خبر شود. باید سعی کنید مساله را بین خودتان و شریک زندگی تان حل کنید.
    
{۴} حامی و پشتیبان شوهر بودن
هر مردی انتظار دارد که همسرش او را درک و حمایت کند؛ به خصوص وقتی مشکلی برایش پیش می آید. یک زن خوب شوهرش را در سختی ها و راحتی ها، موفقیت ها و شکست ها و در هر مرحله ای دوست دارد و هنگام مشکلات او را رها نمی کند. در تمام مراحل کاری و زندگی از همسرتان حمایت کنید. هیچ وقت او را تحقیر نکنید و کوچک نشمارید. اغلب گفته می شود که: «همسر یک مرد هم می تواند او را بسازد و هم می تواند او را نابود کند». هیچ کاری مثل انتقاد و تحقیر کردن به خصوص جلوی دیگران و شکایت از او نزد دیگران مانند: {پدر و مادرش، خانواده و برادر و خواهرش و اقوام و دوستانش و نزد بزرگان شهر و دادگاه ها} نمی تواند همسرتان را عصبانی و ناراحت کند.
به او و دستاوردهایش افتخار کنید و واقعا از او تعریف کنید. به این ترتیب می توانید از او انتظار داشته باشید که به همان روشی رفتار کند که شما با او برخورد می کنید. علاوه بر این او به خاطر نوع تفکر و حمایت شما احترام بیشتری برایتان قائل خواهد شد. اگر با او مخالفید نظرتان را محترمانه و با آرامش بگویید.
    
{۵} او را آزار ندادن
هیچ مردی همسر آزارگر را دوست ندارد. اگر چیزی از او می خواهید با روی خوش و مهربانی بخواهید. خیلی از خانم ها فکر می کنند تنها راه مجبور کردن همسرانشان به انجام کارها، آزار دادن اوست؛ اما واقعیت این است که زبان آزاردهنده و نیش زننده باعث ایجاد شکاف و فاصله بین شما و همسرتان می شود و اوضاع را بدتر می کند. شوهر شما مرد بالغی است و افکار و خواسته های خودش را دارد. اینکه شما می خواهید او کاری را انجام بدهد دلیل نمی شود که او مجبور است آن را انجام بدهد.
    
{۶} به او فضا دادن
به عنوان یک همسر، مهم است که درک کنید شوهر شما به جز شما هم وابستگی هایی دارد که بخشی از زندگی اش هستند. او خانواده، دوستان و همکارانش را دارد که جزو زندگی اش محسوب می شوند. علاوه بر این ممکن است او سرگرمی ها و انگیزه های خاص خودش را داشته باشد. هیچ وقت انتظار و توقعات غیر منصفانه از او نداشته باشید. اگر می خواهد بیرون برود یا برخی اوقات با دوستانش وقت بگذراند یا ورزشی که دوست دارد را دنبال کند جلوی او را نگیرید. خانم های دخالت کننده اغلب اوقات همسرانشان را عصبی می کنند.
    
{۷} به نیازهای جنسی او اهمیت دادن
یکی از اساسی ترین مواردی که برای هر ازدواجی لازم است صمیمت و نزدیکی در روابط جنسی است. وقتی شما به نیازهای جنسی همسرتان توجه می کنید او نیز خودش را موظف می داند شما را راضی نگه دارد. حتماً به مسائل جنسی اهمیت بدهید. اگر نتوانید مردتان را رختخواب خودتان نگه دارید او جای دیگری را برای رفع نیازهایش پیدا می کند. یادتان باشد که در هر صورت او یک مرد است و نیازهای جنسی دارد! تحقیقات نشان می دهند یکی از دلایل عمده خیانت مردان محرومیت از مسائل خوب و مهربانانه جنسی همسرش است در حالیکه این مورد برای خانم ها به خاطر مسائل احساسی اتفاق می افتد.
    
{۸} او را غافلگیر کردن
مردها هم مثل هر کس دیگری سورپرایز شدن را دوست دارند. این کار را می توانید به هر صورتی انجام بدهید؛ از برگزاری جشن تولد همسرتان بدون اینکه او خبر داشته باشد گرفته تا یک شب اغوا کننده به همراه عشق و شور و محبت.
لازم نیست غافلگیری شما خیلی استادانه یا بزرگ باشد، کارهای ساده مثل آماده کردن میان وعده مورد علاقه اش یا پختن غذایی که او دوست دارد هم می تواند همسرتان را سورپرایز و خوشحال کند.
    
{۹} اغلب اوقات احساس عشق را ابراز کردن
مردها تحسین شدن و قدردانی را دوست دارند. سعی کنید بیشترین زمانتان را کنار هم بگذرانید. علاوه بر این مردها دلشان می خواهد «دوستت دارم» را مدام از همسرش بشنوند. سعی کنید به فعالیت هایی که همسرتان به آنها علاقمند است بپیوندید و با او همراهی کنید. به او هدیه بدهید. روزهای خاص زندگی تان را فراموش نکنید. او را غرق محبت و عشق خودتان بکنید، مخصوصا وقتی در خانه است. برایش آشپزی کنید و او را ماساژ بدهید. اگر بتوانید او را با برخی کارهای خوشایند به حضور در خانه وابسته کنید مطمئنا خودتان هم خوشحال تر خواهید شد. کاری کنید دلش برای شما تنگ شود و وقتی نیستید به شما فکر کند. هیچ وقت او را از محبتتان محروم نکنید.
    
{۱۰} با شوهر صادق، وفادار و فداکار بودن
همسر خوب کسی است که صادق، وفادار و متعهد به شوهرش باشد. ازدواج یک تعهد مادام العمر است و قول هایی که در اوایل ازدواج داده می شود باید همیشه مد نظر گرفته شوند.
    
{۱۱} از سلامتی و ظاهر خود مراقبت کردن
شما باید با لحن دلپذیرتان، لبخند زیبایتان و ظاهر تمیز و آراسته تان به همسرتان احترام بگذارید. یادتان باشد که مراقب ظاهرتان باشید، نه فقط برای همسرتان بلکه برای خودتان. مراقب سلامتی تان باشید و از تمرینات یوگا برای شاداب ماندن استفاده کنید.
بهداشت را رعایت کنید. برخی خانم ها فکر می کنند بعد از ازدواج لازم نیست چندان به ظاهرشان اهمیت بدهند یا تمیز باشند؛ اما این مساله درست نیست. اگر تمیز و مرتب باشید احساس بهتری به خودتان هم پیدا می کنید و همین مساله باعث می شود همسرتان هم خوشحال شود. مردها دوست دارند همسرشان خوشبو و معطّر باشند و بدبو نباشند. اگر تمیز نباشید ممکن است همسرتان جای دیگری دنبال این موارد بگردد.
    
{۱۲} به کارهای خانه رسیدگی کردن
خانه تان را همیشه تمیز نگه دارید. همه جا را مرتب کنید و روی تزئین و زیباتر کردن قسمت های مختلف خانه وقت بگذارید. جدای از این مسائل، سعی کنید قدر پولی که همسرتان بدست می آورد را بدانید و مدام شکایت نکنید.
دلتان می خواهد همسرتان به شما احترام بگذارد و شما برایش عزیز باشید؟ پس باید به همان روشی که خودتان دوست دارید با شما رفتار شود با او برخورد کنید. اگر می خواهید همسرتان با شما مثل ملکه ها رفتار کند باید با او شبیه یک پادشاه برخورد کنید.
    
{۱۳} بد دهن، بدگو و فحاش نبودن
یکی از نشانه های فحاشی همسر این است که در مقابل دیگران رفتار بسیار خوبی با شما دارد. اما به محض اینکه تنها میشوید رفتارش سرد، بی ادبانه و زننده میشود. حتی ممکن است قبل از ازدواج رفتاری محترمانه از خود نشان داده باشد اما بعد از ازدواج رفتارش به بدترین شکل ممکن تغییر کند.
    
{۱۴} کارهای خلافش را به رخش نکشید
    

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

 
پیوندها

حدیث روز
بسم الله الرحمن الرحیم
چهار پناهگاه در قرآن
   
أَبَانُ بْنُ عُثْمَانَ وَ هِشَامُ بْنُ سَالِمٍ وَ مُحَمَّدُ بْنُ حُمْرَانَ عَنِ الصَّادِقِ (علیه السلام) قَالَ:
عَجِبْتُ لِمَنْ فَزِعَ مِنْ أَرْبَعٍ كَيْفَ لَا يَفْزَعُ إِلَى أَرْبَعٍ
(۱) عَجِبْتُ لِمَنْ خَافَ كَيْفَ لَا يَفْزَعُ إِلَى قَوْلِهِ- حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَكِيلُ فَإِنِّي سَمِعْتُ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ بِعَقَبِهَا فَانْقَلَبُوا بِنِعْمَةٍ مِنَ اللَّهِ وَ فَضْلٍ لَمْ يَمْسَسْهُمْ سُوءٌ
(۲) وَ عَجِبْتُ لِمَنِ اغْتَمَّ كَيْفَ لَا يَفْزَعُ إِلَى قَوْلِهِ- لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ فَإِنِّي سَمِعْتُ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ بِعَقَبِهَا- وَ نَجَّيْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَ كَذلِكَ نُنْجِي الْمُؤْمِنِينَ
(۳) وَ عَجِبْتُ لِمَنْ مُكِرَ بِهِ كَيْفَ لَا يَفْزَعُ إِلَى قَوْلِهِ- وَ أُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِيرٌ بِالْعِبادِ فَإِنِّي سَمِعْتُ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ بِعَقَبِهَا- فَوَقاهُ اللَّهُ سَيِّئاتِ ما مَكَرُوا
(۴) وَ عَجِبْتُ لِمَنْ أَرَادَ الدُّنْيَا وَ زِينَتَهَا كَيْفَ لَا يَفْزَعُ إِلَى قَوْلِهِ- ما شاءَ اللَّهُ لا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ فَإِنِّي سَمِعْتُ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ بِعَقَبِهَا- إِنْ تَرَنِ أَنَا أَقَلَّ مِنْكَ مالًا وَ وَلَداً. فَعَسى‏ رَبِّي أَنْ يُؤْتِيَنِ خَيْراً مِنْ جَنَّتِكَ وَ عَسَى مُوجِبَةٌ
    
آقا امام صادق (عليه السّلام) فرمود: در شگفتم از كسى كه از چهار چيز مى‌هراسد چرا بچهار چيز پناهنده نميشود:
(۱) شگفتم از آنكه ميترسد چرا پناه نمى‌برد بفرمودۀ خداى عز و جل« حَسْبُنَا اَللّٰهُ‌ وَ نِعْمَ‌ اَلْوَكِيلُ‌ » خداوند ما را بس است و چه وكيل خوبى است زيرا شنيدم خداى جل جلاله بدنبال آن ميفرمايد:بواسطۀ نعمت و فضلى كه از طرف خداوند شامل حالشان گرديد باز گشتند و هيچ بدى بآنان نرسيد.
(۲) و شگفتم در كسى كه اندوهناك است چرا پناه نمى‌برد بفرمودۀ خداى عز و جل:« لاٰ إِلٰهَ‌ إِلاّٰ أَنْتَ‌ سُبْحٰانَكَ‌ إِنِّي كُنْتُ‌ مِنَ‌ اَلظّٰالِمِينَ‌ » زيرا شنيدم خداى عز و جل بدنبال آن ميفرمايد در خواستش را برآورديم و از اندوه نجاتش داديم و مؤمنين را هم چنين ميرهانيم.
(۳) و در شگفتم از كسى كه حيله‌اى در بارۀ او بكار رفته چرا بفرمودۀ خداى تعالى پناه نمى‌برد« وَ أُفَوِّضُ‌ أَمْرِي إِلَى اَللّٰهِ‌ إِنَّ‌ اَللّٰهَ‌ بَصِيرٌ بِالْعِبٰادِ »:كار خود را بخدا واگذار ميكنيم كه خداوند بحال بندگان بينا است)زيرا شنيدم خداى بزرگ و پاك بدنبالش مى‌فرمايد خداوند او را از بديهائى كه در بارۀ او بحيله انجام داده بودند نگه داشت.
(۴) و در شگفتم از كسى كه خواستار دنيا و آرايش آن است چرا پناهنده نميشود بفرمايش خداى تبارك و تعالى(« مٰا شٰاءَ اَللّٰهُ‌ لاٰ قُوَّةَ‌ إِلاّٰ بِاللّٰهِ‌ »)(آنچه خدا خواست همان است و نيروئى جز به يارى خداوند نيست)زيرا شنيدم خداى عز اسمه بدنبال آن ميفرمايد اگر چه مرا در مال و فرزند از خودت كمتر مى‌بينى ولى اميد هست كه پروردگار من بهتر از باغ تو مرا نصيب فرمايد (و كلمۀ:عسى در اين آيه بمعناى اميد تنها نيست بلكه بمعناى اثبات و تحقق يافتن است).
من لا يحضره الفقيه، ج‏۴، ص: ۳۹۲؛
الأمالي( للصدوق)، ص: ۶؛
الخصال، ج‏۱، ص: ۲۱۸.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -