انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم شرط رجوع به هبه مرجع تقلید آیةالله العظمی خامنه ای

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام علیکم و رحمت الله
در متن هبه نامه شرطی بدین صورت گنجانده شده است که: فلان ملک را چنانچه تا زنده می باشم و احتیاج نداشتم که بفروشم به فرزند صغیرم واگذار می نمایم.
آیا چنین شرطی باطل است یا صحیح و در هر صورت مبطل هبه است یا خیر

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله)
 
جواب:بسم الله الرحمن الرحیم
والسلام علی عبادالله الصالحین و رحمةالله
وقت شما به خیر و تشکر از اعتمادتان به سایت انهار
چون هبه از ایقاعات است و از عقود شرعی نیست بنابراین در صورتی که چنین شرطی شده باشد هبه محسوب نمی شود ولی اگر این آقا میتواند مالی را به بیع واگذار کند و شرط کند که تا زنده است بتوانند در صورت نیاز به آن مال معامله را فسخ کند مثلاً ملک را بفروشد و شرط ضمن عقد کند که تا آخر عمر اگر نیاز پیدا کردم حق فسخ معامله را داشته باشند که بفروشم و مسئله خود را حل کند در این صورت اشکال ندارد. والله عا لم.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -