انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم مال حرام در زندگی ام مرجع تقلید آیةالله العظمی خامنه ای

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال پدرم مطمعنم خمس و زکات و...نمیدهد.وام بانکی قبلا گرفته والان هم پول سودی از بانک میگیرد.که روحانیت گفته اند بانک حرامه. باغی دارد که ابش کنتور ندارد و درامدهای حرام دیگر که احتمال میدم نزول هم کرده. من دخترشم پوست و گوشتم حرامه. خونه ای که توش زندگی میکنم نمیدونم از کجا اورده. من چکار کنم غذا بخورم؟نخورم میمیرم چون هیچ منبع درامدی ندارم.با تذکرم فایده نداره حتی خودش میگه که پول بانک و اب بی کنتور حرومه ولی باز ... .کل زندگی خودم و فامیلام حرومه چکار کنم؟ نمازم اصلا قبوله؟ چون دارم مذهبی میشم ده روزه فهمیدم همه چیمون حرومه.
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله)
 
جواب:بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمة الله
وقت شما بخیر و برکت و سعادت.
دخترم البته از اینکه به فکر استفاده نکردن از مال حرام هستید به شما تبریک می‌گویم تحول خوبی در شما به وجود آمد چون بر اساس آنچه شما نوشته اید تازگی متحول شده اید و این تحول یعنی تولد دوباره بنابراین قدر این تحول را بدانید و از خداوند متعال درخواست کنید که این تحول برای شما مستمر باقی بماند و هیچگاه با وسوسه شیطان در وجود شما تعطیل نشود اما راجع به مطالبی که نوشته اید:
اولاً: فراموش نکنید با هرکسی مواجه شدید یا به هر کسی نامه مینویسی سلام کنید سلام نشان دهنده ادب موجب خیر و برکت است.
ثانیاً: نگویید که آخوندها بانک‌ها را حرام کرده اند آخوندها کاره ای نیستند که بخواهند چیزی را حلال یا حرام کنند بلکه اسلام حرام کرده و روحانیت نظر اسلام را منتقل کرده است نه نظر خودش حتی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) با آن همه عظمت از خودش چیزی نفرموده بلکه طبق حکم خدا فرموده است.
ثالثاً: سود بانکی را اکثر مراجع عظام اشکال نمی دانند لذا مقلدین آنها نیز پول هایشان را در بانک می گذارند و سود می گیرند چون می دانند سود بانکی اشکال ندارد.
رابعاً: چیزی را که یقین دارید حرام هست استفاده نکنید ولی اگر یقین ندارید و فقط احتمال می دهید حرام باشد استفاده کردن از آن اشکال ندارد.
خامساً: حرام بودن پول‌هایی که حتی یقین به حرام بودن آن‌ها داشته باشید ارتباط با نماز شما ندارد و نماز شما بی اشکال هست.
شماره دفتر مرجع تقلیدتان برای سوال و کسب تکلیف.
حضرت آیةالله العظمی امام خامنه ای (مدّظلّه) درقم: ۶۶۶ ۴۶ ۳۷۷ - ۰۲۵

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -