انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم شرعی بازاریابی شبکه ای (مرجع تقلید آیةالله خامنه ای)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام. خسته نباشید. به تازگی در یکی از شرکت های بزرگ بازاریابی شبکه ای ثبت نام کرده ام نمیدانم درآمدش حلال یا حرام است یعنی گیج شده ام. وقتی مجوز از وزارت صنعت و معدن (مرکز امور اصناف و بازرگانان ایران)دارند به تبع باید مورد تایید مجلس و شورای نگهبان باشد پس این وسط حرام یا حلال را برای من مشخص کنید.
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله)
 

جواب: سلام علیکم؛ درآمد و پورسانت در بازاريابي شبكه اي كه شخص با معرفي اين تجارت به اطرافيان و معرفي آنها به شركت، گروه فروش خود را شكل مي دهد و سودي از خريد و فروش و معامله افراد گروه از سوي شركت های مزبور به عنوان پورسانت و پاداش دریافت میکند اشكال شرعي دارد.
البته اگر سود بدست آمده از طريق شبكه نباشد و «بازارياب اول» در ازاي فروش سودی بگيرد (نه پورسانت از زير مجموعه) اشكال ندارد. اما غير از اين بازاريابي توضيح داده شده، معامله و كسب سود (پورسانت) از زيرمجموعه حرام است.

در دو نقل استفتائات از حضرت آيةالله العظمی امام خامنه ای (مدّظلّه) نيز كه در ادامه به آن ها اشاره مي شود، به حرمت اين نوع معامله اشاره شده است.
مجوز رسمی بازاریابی شبکه ای مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صنعت و معدن نيز اگر موارد شرعی را رعايت نكرده باشد اعتبار شرعي ندارد و اصلا مورد قبول نمي باشد.
شما میتوانید در تماس تلفني با دفتر استفتائات حضرت آيةالله العظمی امام خامنه ای (مدّظلّه) در قم که به غير قانوني بودن اين مجوز تصريح میکنند پی ببرید. کد قم: 025 و شماره تماس: 37746666.
بنابراین؛ فعاليتهای مذکور هيچ وجه شرعي ندارد و سزاوار است مؤمنين از اين نوع فعاليت ها برحذر باشند و با نهي از منكر در مقابل اين كارها بايستند و ديگران را آگاه نمايند.
لازم به ذکر است تا الان هیچ مصوبه رسمی درباره بازاریابی شبکه ای از سوی مجلس شورای اسلامی و شورای محترم نگهبان به تصویب نرسیده است، برای تحقیق می توانید در سایت مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران به آدرس : http://rc.majlis.ir/fa/law جستجو کنید تا بدانید مصوبه ای درباره بازاریابی شبکه ای و یا دریافت پورسانت وجود ندارد.
اگر چنین مصوبه ای می بود خود همین شرکتها به تصویر آن با آب و تاب اشاره و استناد می کردند!.
البته قانون تجارت الکترونیک را با بازاریابی شبکه ای و دریافت پورسانت از زیر مجموعه نباید به اشتباه یکی دانست.
علاوه بر این حتماً مجلس و شورای نگهبان با وجود این همه فتوای حرمت بازاریابی شبکه ای که توسط آیات عظام بزرگی همچون: امام خامنه ای، سیستانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، نوری همدانی، وحید خراسانی (مدّظلّهم) و … صادر شده است، چنین معاملاتی را اجازه نمی دهند.
دو نقل فتوای حضرت آیةالله العظمی امام خامنه ای (مدّظلّه):
{1} درآمد به دست آمده از طریق شرکت های بازاریابی شبکه ای و چند سطحی حلال نیست واکل مال به باطل است.
{2} کسب درآمد از این طریق اشکال [شرعی] دارد.
شما میتوانید در بخش احكام «سايت هدانا» «http://hadana.ir/» نظر مراجع عظام تقليد را در حرمت اين معاملات مشاهده کنید. والله عالم. یاحقّ.  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -