انهار
انهار
مطالب خواندنی

معیار سنّ رشیده در دختران (مرجع تقلید آیةالله مکارم)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال آیا معیار رسیدن به سنّ رشیده برای دختران جهت ازدواج 30 سال قمری است یا سال شمسی؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)

جواب: سلام علیکم؛  فقهاء بزرگوارمان معتقدند كه دختر رشيده، دخترى است كه منفعت و مصلحت زندگى خويش را به خوبى تشخيص دهد و البته این رشد در دختران متفاوت هست و سن خاصى برای اثبات رشد دختران تعریف نشده است، هرچند حضرت آیةالله العظمی مکارم شیرازی (مدّ ظلّه) اظهار فرموده اند که : «معمولاً دخترهای بالای سی سال در مسائل ازدواج رشیده هستند».
البته معظم له در خصوص اذن پدر در ازدواج - موقت يا دائم - دختر رشيده؛ معتقدند اذن پدر لازم و به مصلحت دختر هست.
از معظم له سؤال شده است: در رساله جنابعالى آمده: «اگر دختر عاقله بالغه رشیده نیاز به شوهر داشته باشد، و پدر او را از ازدواج با مردى که شرعاً و عرفاً کفو او است منع کند، اجازه پدر در این جا شرط نیست.» آیا منظور، ازدواج دائم است یا شامل موقّت هم مى شود؟ اگر شامل ازدواج موقّت مى شود، هم کفو بودن در آن به چه معنایى است؟

آیةالله العظمی مکارم شیرازی(مدظله) در پاسخ فرموده اند: تفاوتى نمى کند؛ ولى معمولا ازدواج موقّت به مصلحت دختران باکره نیست، و مخالفت پدر بجاست.

ساير فقها نیز اذن پدر را در ازدواج دختر ولو رشيده لازم مي دانند مگر اينكه براي دختر خواستگار خوبي پيدا شود و عرفا و شرعا ازدواج دختر با او جايز باشد و دختر هم نياز به ازدواج داشته باشد و پدر بي جهت مخالفت كند که با چنین فرضی اذن و اجازه پدر ساقط هست. یاحقّ.  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -