انهار
انهار
مطالب خواندنی

خواب و تعبیر خواب

بزرگ نمایی کوچک نمایی
بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم و رحمة الله
وقت شما به خیر و برکت و نورانیت در سایه قرآن و ولایت معصومین (علیهم السلام) و تشکر از اعتمادتان به سایت انهار.
بزرگوار.
اولاً: این سامانه فقط پاسخگوی احکام کوتاه شرعی است و تعبیر خواب ندارد.
ثانیاً: خواب غالباً حجت شرعی نیست و به وسیله خواب نه امری واجب می شود و نه کاری حرام می شود.
ثالثاً: هرگاه خواب دیدید برای آن صدقه بدهید زیرا خواب اگر تعبیر داشته باشد ولی تعبیرش خوب نباشد با دادن صدقه رفع شرّ می کند و اگر تعبیرش خوب باشد با دادن صدقه، خیری که باید به  بیننده خواب برسد زودتر می رسد.
اطلاعاتی پیرامون خواب:
(1) برخی معتقدند: گریه کردن در خواب علامت شادی / مرگ رمز طول عمر / کثافات و نجاسات نشانة مال و ثروت / کنده شدن دندان علامت مرگ شخص یا یکی از نزدیکان و عزیزان / دیدن شیر و خوردن آن علامت کسب علم است.
(2) برخی معتقدند همه ی خوابها تعبیر دارند و برخی معتقدند برخی از خوابها حامل پیامی است.
(3) برخی معتقدند خوابهایی که پس از استراحت کامل و در ساعات آخر شب دیده می شود برای کسی که خواب دیده پیام دارد.
(4) برخی معتقدند خوابهای سر شب و خوابهای روز و خوابهای موسمی اعتباری برای تعبیر ندارند.
در روایاتی از قول آقا رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و آقا امام صادق (علیه السلام) آمده است که: «راست ترین خوابها، خواب روز (خصوصاً خواب قیلوله - حدود یک ساعت قبل از اذان ظهر- ) و نیز خواب سحر است.
مرحوم علامه محمد باقر مجلسی در بحار الانوار به نقل از شیخ مفید، خواب را چهار نوع ذکر فرموده است و بر همین اساس، مرحوم حاج شیخ عباس قمی در سفینة البحار می نویسد که خواب بر چهار قسم است:
(۱) رؤیای صادقه یا خواب رحمانی که قابل تأویل و دارای اثر خارجی است.
(۲) رؤیای کاذبه یا خواب شیطانی که وسوسه ابلیس است.
(۳) خوابی که نتیجة غلبة اخلاط اربعه و عدم اعتدال مزاج است.
(۴) خوابی که نتیجة فکر و اندیشه و تخیل و توهم خود شخص است.
بنابراین آن نوع از خوابهایی که در اسلام از آن به رؤیای صادقه تعبیر می شود نوعی الهام و به تعبیر روایات جزئی از اجزاء نبوت و یکی از وسائط و عوامل اتصال انسان به عالم غیب است، و فقط این خوابها قابل تعبیرند. به عنوان نمونه می توان به خوابهایی که رسول خدا (صلی الله و علیه و آله و سلم) دیده اند و تعبیر شده اند اشاره کرد:
خواب پیغمبر (صلی الله و علیه و آله و سلم) قبل از فتح مکه که نویدبخش و بشارت دهنده فتح مکه بود، که همین گونه نیز شد.
خواب پیغمبر (صلی الله و علیه و آله و سلم) مبنی بر اینکه بوزینه ها (بنی امیه) بعد از رحلت او بر منبر او سوار می شوند و همین گونه نیز شد و حکومت بدست بنی امیه افتاد و بر منبر رسول خدا (صلی الله و علیه و آله و سلم) بالا رفتند.
خواب پیامبر (صلی الله و علیه و آله و سلم) که از مسموم شدن آقا امام حسن (علیه السّلام) و شهید شدن آقا امام حسین (علیه السّلام) خبر می داد و... .
تعبیر درست خوابها، درک علامت ها، اشارت ها و رمزها، مستلزم روشن بینی و روشن ضمیری خاصی است که مهم تر از هر قاعده و ضابطة از پیش تدوین شده است. امّا معبّران از دیرباز کوشیده اند ضوابط، اصول و قواعد معیّن و مشخصی برای تعبیر خواب تدوین کنند تا هر کس بتواند با آشنایی با آنها، آن رموز و اشارات کلی تعبیر خواب را فراگیرد. با این همه، توانائی تفسیر خواب مثل اجتهاد ادبی و هنری، تا حد زیادی غیر اکتسابی است و فهم و تشخیص تفسیر کنندة خواب و معبّر، در باز کردن رموز خواب مدخلیت دارد. به این دلیل ممکن است خواب واحد را معبران مختلف، به گونه های متفاوت تعبیر کنند و البته این اختلافها اولاً ناشی از یک دست نبودن قواعد و ضوابط کلی برای علامت ها و رموز تفسیر خواب است و ثانیاً ناشی از این است که تجربه و فهم اشخاص تعبیرکننده با یکدیگر متفاوت است. از اینها گذشته، با حفظ اصول کلی مقبول تعبیر خواب، باز هم در تطبیق همین موارد اتفاقی نیز اختلاف نظر بسیار وجود دارد زیرا نیت معبر از یکسو و نیت شخص خواب نما و چگونگی شرح رؤیا برای معبر از سوی دیگر، در تعبیر خواب حائز اهمیت است. در احوال ابن سیرین آمده است که مردی به او گفت: خواب دیده ام که اذان می گویم. ابن سیرین گفت: امسال به حج می روی. دیگری گفت: من هم در خواب دیدم که اذان می گویم. ابن سیرین گفت: دستت را به جرم سرقت قطع خواهند کرد. از ابن سیرین پرسیدند که این دو تعبیر مخالف برای خواب واحد از چه جهت بود. گفت: در سیمای نفر اول آثار خیر و صلاح دیدم و اذان گفتن او را به آیة وَ أَذِّنْ فِی النَّاسِ بِالْحَجِّ (سوره حج آیه ۲۶)... تعبیر کردم و در سیمای نفر دوم بدکرداری و خیانت دیدم و آن را به آیة فأَذَّنَ مُؤَذِّنٌ أَیَّتُهَا الْعِیرُ إِنَّکُمْ لَسارِقُونَ(سوره یوسف آیه ۶۹) تعبیر کردم.
در روایات اسلامی تأکید شده است که تعبیر خواب را باید از عالم یا شخص خیرخواه پرسید «لا تقص الرؤیا الا علی عالم او ناصح(کنز العمال، ج ۱۵، ص ۳۶۵)» زیرا خواب در گرو تعبیرکننده است.
به طور کلی می توان گفت که چه از نظر علوم تجربی (روانشناسی و روانکاوی) و چه از نظر معارف ربوبی و روایات مأثور از پیامبر اسلام (صلی الله و علیه و آله و سلم) و امامان معصوم (علیهم السلام) رؤیا دارای اقسام مختلف (راست و دروغ: رحمانی و شیطانی و...) است و خواب رحمانی اگرچه از نظر قضائی و حقوقی حجیت ندارد امّا از نظر دینی، مذهبی و علم النفس قدیم، نشانی از برزخ، نوعی الهام باطنی و قابل تعبیر است. به عبارت دیگر رؤیای صادقه دریچه ای به عالم ارواح و جهان غیب است که در آن، احوال انسان به طور موقت و محدود از حدود و قیود عالم ماده رها می شود و بی واسطة حواس ظاهری به کشف حقایق یا خبردار شدن از وقایع دست می یابد.
ولی با همه ی این تعاریف؛ نمی توان ادعا کرد که همة خوابها تعبیر دارند یا تعبیر ندارند. بلکه:
اولاً: تعبیر، مستلزم زمان خواب است ـ که بهترین آنها قبل از ظهر و وقت سحر است.
ثانیاً: تعبیر خواب بستگی به موقعیت جغرافیائی تعبیرکننده و... دارد و… یاحقّ.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -