انهار
انهار
مطالب خواندنی

آیا زنا در عدّه موجب حرمت ابد میشود؟ (مرجع تقلید آیةالله خامنه ای)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال باسلام. با آقایی صیغه محرمیت یک ماهه خواندیم که در تاریخ 4 شهریور خوانده شد و همان شب با یکدیگر نزدیکی داشتیم و تا اتمام دوره صیغه، دیگر نزدیکی نداشتیم در تاریخ 11 شهریور و 8 مهر قاعده شدم. با توجه به اینکه قاعدگی اول در ایام صیغه بوده اما نزدیکی وحود نداشته میتوانم بگویم بعد از قاعدگی دوم عدّه ام تمام شده؟ اگر نه درصورتی که در تاریخ 28 مهر با فردی دیگر نزدیکی داشته باشم حکم آیا حرمت ابدی است؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله)
 
جواب: سلام علیکم؛عدّه از زمانی شروع میشود که یا مدّت عقد تمام شده باشد یا باقی مدّت را مرد بخشیده باشد و البته اگر در آن زمان حائض باشید، آن حیض حساب نمیشود. بلکه باید دو حیض پس از اتمام یا بخشیده شدن مدت صیغه باشد.
=====
فتوای 16 تن از مراجع عظام در این مورد:
آیات عظام: امام خمینی، گلپایگانی، امام خامنه ای، نوری همدانی، سبحانی: اگر با زني كه در عدّه طلاق رجعي است زنا كند آن زن بر او حرام مي شود و اگر با زني كه در عدّه متعه، يا طلاق بائن، يا عدّه وفات است زنا كند، بعداً مي تواند او را عقد نمايد...
آیات عظام: خوئی و وحید خراسانی: اگر با زني كه در عدّه طلاق رجعي است زنا كند آن زن بنابراحتیاط بر او حرام مي شود و اگر با زني كه در عدّه متعه، يا طلاق بائن، يا عدّه وفات است زنا كند، بعداً مي تواند او را عقد نمايد...
آیةالله صافی گلپایگانی: اگر با زني كه در عدّه طلاق رجعي است زنا كند آن زن بنابراحتیاط واجب بر او حرام مي شود و اگر با زني كه در عدّه متعه، يا طلاق بائن، يا عدّه وفات است زنا كند، بعداً مي تواند او را عقد نمايد...
آیةالله تبریزی میفرمایند: اگر با زني كه در عدّه طلاق رجعي است زنا كند آن زن بنابر أظهر بر او حرام نمي شود و اگر با زني كه در عدّه متعه، يا طلاق بائن، يا عدّه وفات است زنا كند، بعداً مي تواند او را عقد نمايد...
آیةالله بهجت: اگر با زني كه در عدّه طلاق رجعي است زنا كند آن زن بر او حرام مي شود و اگر با زني كه در عدّه طلاق بائن، يا عدّه وفات است زنا كند، بعداً مي تواند او را عقد نمايد.
آیةالله اراكي: اگر با زن شوهر دار يا زني كه در عدّه طلاق رجعي است زنا كند بنابر احتياط واجب آن زن بر او حرام ابدي مي شود و اگر با زني كه در عدّه متعه (عقد غير دائم) يا طلاق بائن يا عدّه وفات است زنا كند، اين احتياط لازم نيست.
آیةالله فاضل لنکرانی: اگر با زني كه در عدّه طلاق است زنا كند باعث حرمت ابدي نمي شود، لذا مي تواند بعد از گذشت عدّه با او ازدواج كند هر چند احتياط در ترك اين ازدواج است و اگر زنی را که در عده است عقد كند (چه موقّت، چه دائم) هر چند اين عقد باطل است ولي باعث حرمت ابدي مي شود.
آیةالله سيستاني: اگر با زني كه در عدّه طلاق رجعي است زنا كند، آن زن بنابر احتياط واجب بر او حرام مي شود، و اگر در عدّه متعه يا طلاق بائن، يا عدّه وفات يا عدّه وطي شبهه باشد بعداً مي تواند او را عقد نمايد...
آیةالله شبیری زنجانی: زنای با زن شوهر دار موجب حرمت ابدی نمی شود و همچنین اگر با زنی که در عده است زنا کند ان زن بر او حرام ابدی نمی شود- خواه عده طلاق رجعی باشد یا طلاق بائن یا عده وفات یا عده متعه یا غیر آن –لذا بعد از عده می تواند با او ازدواج کند البته اگر این کار در عده طلاق رجعی رخ داده احتیاط مستحب مؤکّد آن است که دیگر با این زن ازدواج ننماید.
آیةالله مكارم شیرازی: اگر با زني كه در عدّه ديگري است زنا كند آن زن بر او حرام مي شود، خواه طلاق رجعي باشد يا غير رجعي بنابر احتياط واجب.
آیةالله مظاهری: اگر با زنى كه در عدّه طلاق رجعى است زنا كند، آن زن بر او حرام ابدى مى‏شود، ولى اگر با زنى كه در عدّه متعه، يا طلاق بائن، يا عدّه وفات است يا شوهر دارد، زنا كند، بعداً مى‏تواند او را عقد نمايد، گرچه مطلقاً پرهيز از اين ازدواج سزاوار است.
(منبع: توضیح المسائل مراجع مسأله 2398) و سؤال از دفتر مقام معظّم رهبری

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -