انهار
انهار
مطالب خواندنی

راهنمای استفاده

بزرگ نمایی کوچک نمایی

بسم الله الرحمن الرحیم

(1) این مجموعه مطابق با فتاوای هفده مرجع معظم تقلید است.

(2) متن اصلی، رسالهٔ قائد عظیم الشأن اسلام حضرت آیةالله العظمی امام خمینی (قدس سره الشریف) است.

نام مراجع عظام متوفّی (قدّس سرّهم) به ترتیب حروف الفبا پس از امام خمینی (قدّس سرّه):

(1) حضرت آیةالله العظمی امام خمینی (قدس سره)

(2) حضرت آیةالله العظمی اراکی (قدس سره)

(3) حضرت آیةالله العظمی بهجت (قدس سره)

(4) حضرت آیةالله العظمی تبریزی (قدس سره)

(5) حضرت آیةالله العظمی خوئی (قدس سره)

(6) حضرت آیةالله العظمی فاضل لنکرانی (قدس سره)

(7) حضرت آیةالله العظمی گلپایگانی (قدس سره)

نام مراجع عظام حیّ (مدّ ظلّهم) به ترتیب حروف الفبا:

(1) حضرت آیةالله العظمی جوادی آملی (مدظله)

(2) حضرت آیةالله العظمی خامنه ای (مدظله)

(3) حضرت آیةالله العظمی سبحانی (مدظله)

(4) حضرت آیةالله العظمی سیستانی (مدظله)

(5) حضرت آیةالله العظمی شبیری زنجانی (مدظله)

(6) حضرت آیةالله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله)

(7) حضرت آیةالله العظمی مظاهری (مدظله)

(8) حضرت آیةالله العظمی مکارم شیرازی (مدظله)

(9) حضرت آیةالله العظمی نوری همدانی (مدظله)

(10) حضرت آیةالله العظمی وحید خراسانیی (مدظله)

(3) در هر موردی که عبارت رسالهٔ یکی از مراجع معظم - متوفّی یا حیّ - با متن اصلی؛ مغایر باشد، روی همان مورد در متن اصلی شماره ای قرار گرفته و ذیل مسأله طبق همان شماره عبارت مغایر (با حروف ریزتر) ذکر شده است.

بنابراین اگر در ذیل مسأله ای عبارت مغایری از مراجع تقلید نیامده باشد به معنای آن است که با نظر امام موافق  می باشند.

(4) در هر مسأله ای که یکی از مراجع معظم مطلبی اضافه بر متن اصلی یا جمله ای مغایر با آن داشته باشند در محل مورد نظر شماره ای گذاشته شده و مطلب اضافه یا جملهٔ مغایر در ذیل مسأله ذکر شده و سپس نقطه چین شده است (...) یعنی خواننده باید پس از مطالعهٔ آن به متن اصلی برگردد.

(5) در هر مسأله ای که فتوای یکی از مراجع با قسمتی از متن اصلی موافق ولی با بقیهٔ آن مغایر باشد در پایان همان قسمت شماره ای گذاشته شده  و بقیه نظر آن مرجع درذیل مسأله درج گردیده و سپس نقطهٔ پایان آمده است. یعنی مقلد آن مرجع پس از مطالعه آن نباید به متن اصلی برگردد.

(6) اگر مسأله ای در متن اصلی آمده ولی در رسالهٔ یکی از مراجع معظم نیامده، پس از پایان متن اصلی، تذکر داده شده است.

توجّه:

چون فتوای حضرت آیةالله العظمی امام خامنه ای «مدظله» در ذیل بسیاری از مسائل نیست لذا استثنائاً چنین تذکری به طور مکرّر در پایان متن اصلی قید نمی شود بنابراین فتاوای موجود معظم له از رساله آموزشی در ذیل متن اصلی، مسئله ای نیست.

(7) اگر مسأله ای در متن اصلی نیامده ولی در رسالهٔ یکی از مراجع معظم آمده، آن مسأله (با شماره ای که در رسالهٔ همان مرجع است ) با عنوان «مسأله یا مسائل اختصاصی» درج شده است.

(8) اگر نظر یکی از مراجع معظم،  دربارهٔ مسأله ای جای دیگری آمده باشد، نشانی آن داده شده است.

(9) در هر مسأله ای که رسالهٔ یکی یا عده ای از مراجع معظم با متن اصلی آنقدر مغایرت داشته که قابل تلفیق نبوده تمام آن مسأله بعد از پنج ستاره (*****) مطابق رساله یا رساله های مغایر آورده شده است ولی در چنین مواردی حتی المقدور عبارت رساله های مغایر تلفیق شده، یعنی اگر قسمت هایی از عبارات آنها مشترک بوده، مسألهٔ مورد نظر از روی رسالهٔ مرجعی که تقدّم زمانی داشته نقل گردیده و هر جا که عبارت رسالهٔ دیگران با آن مغایر بوده علامت مخصوصی گذاشته شده و پس از پایان آن مسأله با همان علامت در طول سطر کوتاهتر آورده شده است.

(10) چون قبلاً توضیح المسائل مقام معظم رهبری حضرت آیةالله العظمی امام خامنه ای «مدظله» در دسترس نبود در پایان هر بخش، از آخرین چاپ « رساله اجوبة الإستفتائات » استفاده می شده است؛ اما در این ویرایش از آخرین چاپ « رساله آموزشی » و در ذیل متن اصلی؛ استفاده شده است.

(11) در بخش پایانی رساله - و پس از احکام ارث- ملحقات رساله های مراجع  عظام؛ دسته بندی شده اند؛ اما چون با یکدیگر قابل تلفیق نبودند جداگانه تنظیم شده اند، البته سعی شده حتی المقدور نظراتی که به یکدیگر نزدیک هستند تلفیق شوند.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -