انهار
انهار
مطالب خواندنی

نقاشی و طراحی

بزرگ نمایی کوچک نمایی

سؤال:در مدرسه ها از دانش آموزان می خواهند که انسان و حیوان را رسم و نقاشی کنند طوری که دانش آموز نمی تواتند مخالفت کند آیا چنین کاری جایز است و اگر موضوع ، مجسمه سازی و پیکر تراشی باشد چه طور است ؟

جواب:صورتگری و نقاشی به طوری مطلق جایز است ، و بنابر احتیاط واجب ، مجسمه سازی و پیکر تراشی در زمینه موجودات جاندار ، ترک شود و تکلیف دبستانی در مورد عملی که به احتیاط واجب باید ترک شود ، مجوّز محسوب نمی گردد ، مگر آنکه ضورت ایجاب کند مثل این که اگر چنان نکند او را از مدرسه بیرون می کنند و آن برای او کار پرزحمتی است که معومولاً نمی توان تحمل کرد .

سؤال:نقاشی مرد از عکس زن نامحرم چه حکمی دارد ؟

جواب:اصل نقاشی اشکالی ندارد ولی نگاه کردن به عکس بی حجاب زن نامحرمیکه او را می شناسد اگر هتک نباشد بااحتیاط واجب جائز نیست.

سؤال:نقاشی انسان یا حیوان بعنوان اثر هنری یا در کتب علمی و تابلوهای آموزشی یا نقاشی ومجسمه گیاه چه حکمی دارد ؟

جواب:اشکال ندارد .

سؤال:حک کردن تصویر زن بر روی سنگ قبر از نظر شرع مقدس را بیان بفرمائید ؟

جواب:به احتیاط واجب جایز نیست.

سؤال:آیا ترسیم عکس انسان با آیات قرآن جایز است ؟

جواب:فی نفسه مانعی ندارد .

سؤال:لطفا بفرمائید کشیدن (طراحی یا نقاشی) چهره انسان ( ناقص یا کامل یا شناس یا ناشناس ) و کشیدن موجودات دارای روح از نظرمعظم له جایز است؟

جواب:اگر صرف نقاشی بدون تجسیم با برآمدگی براثر حک باشد حلال است

 


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -