انهار
انهار
مطالب خواندنی

قتل ملک فیصل

بزرگ نمایی کوچک نمایی
قتل ملک فیصل؛ پادشاه عربستان
ملک فیصل، پادشاه پیشین عربستان سعودی در چنین روزی از سال ۱۹۷۵ میلادی به قتل رسید. ملک فیصل، پادشاه اسبق عربستان سعودی در نهم آوریل ۱۹۰۶م به‌ دنیا آمد. وی پس از تشکیل کشور عربستان سعودی، در دربار پدرش عبدالعزیز بن سعود به مدارج ترقی رسید و در زمان پادشاهی برادر خود، ملک سعود، نزدیک به چهار سال، نخست‌وزیری عربستان سعودی را بر عهده داشت. در این هنگام بر اثر جریانات سیاسی که به برکناری ملک سعود انجامید، فیصل در سال ۱۹۶۴م به پادشاهی عربستان رسید. وی سپس تا حدی دست به اصلاحات اجتماعی و اقتصادی زد و کشور را از حالت قبیله‏ای بیرون آورد و به استان‏های گوناگون تقسیم نمود. او برای هر استان شورایى مرکب از ۳۰ نفر تشکیل داد و برادرش خالد را به‌عنوان ولیعهد خود انتخاب کرد. ملک فیصل ضمن نزدیک کردن هرچه بیش‌تر عربستان به امریکا در راه به دست گرفتن رهبری جهان عرب به‌شدت تلاش کرد. او در این راستا، با سیاست جمال عبدالناصر رئیس‌جمهور وقت مصر، در تشکیل جمهوری متحده عربی متشکل از سوریه و مصر به مبارزه برخاست. با این حال در اوت ۱۹۶۵م، ملک فیصل معاهده‏ ای با عبدالناصر، جهت رفع اختلافات دو کشور درباره مسئله یمن منعقد کرد. شهرت و اعتبار ملک فیصل بیش‌تر به‌سبب نقشی است که در تشویق و تحریک اعراب به تحریم نفتی جهان غرب پس از جنگ اکتبر ۱۹۷۳م بین اعراب و اسرائیل ایفا کرد. در این راستا، به پیشنهاد فیصل، کشورهای عربی، از پایان اکتبر آن سال، هر ماه ۵ درصد از تولیدات نفتی خود را کاسته و ۵ درصد بر بهای آن افزودند. درنتیجه، بهای جهانی نفت در مدت کوتاهی تا هشت برابر افزایش یافت. این نخستین‌بار بود که اپک در پرتو اتحاد اعضای خود، قیمت جهانی نفت خود را تعیین می‌‏کرد. در جریان این تحریم، در پائیز ۱۹۷۳م، فروش نفت به امریکا و کمپانی‏ های خصوصی امریکایى و اروپایى، اساساً ممنوع اعلام شده بود. تصمیم به کاهش تولید و افزایش بهای جهانی نفت، محصول فشار افکار عمومی مردم و احساسات ضدامریکایى و ضدصهیونیستی آنان بود. این امر چندان به درازا نیانجامید و ملک فیصل سرانجام در تاریخ بیست و پنجم مارس سال ۱۹۷۵ میلادی پس از یازده سال حکومت در سن شصت و نُه سالگی به‌ وسیله برادرزاده ‏اش ترور شد و برادرش خالد به‌جای وی، بر تخت سلطنت نشست. در آن زمان، مطبوعات جهانی، قتل فیصل را یک توطئه مشترک از جانب امریکا و رژیم صهیونیستی خواندند. فیصل هنگام مرگ، علاوه بر پادشاهی، سمت نخست‌وزیری و وزارت امور خارجه عربستان را نیز عهده ‏دار بود.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -