انهار
انهار
مطالب خواندنی

كسى كه به جهت اعتياد نمىتواند روزه بگيرد.

بزرگ نمایی کوچک نمایی

سؤال 97 - شخصى تقريبا شصت سال دارد و در اين مدت، هميشه مريض و معتاد به ترياك و در روز به وقت معين، بايد ترياك بكشد و از اين كار خود نادم و پشيمان است چون از فرائض دينيه عقب مانده و در ماه مبارك رمضان هم هيچ قادر بر روزه گرفتن نيست، تكليف اين شخص چيست؟.

جواب:  در فرض مسأله كه نمىتواند ترك كند تكليف او اين است كه از مفطرات، غير از كشيدن ترياك امساك كند و آن را هم به مقدار ضرورت، اكتفا كند و در اين صورت انشاء الله چيزى بر او نيست.

سؤال 98 - شخصى چنان معتاد به سيگار است كه ترك سيگار او را مانند ديوانگان مىسازد، تكليف اين شخص راجع به روزه چيست؟.

جواب:  تصميم بگيرد سيگار نكشد و روزه را هم بگيرد.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -