انهار
انهار
مطالب خواندنی

غساله اب کر هنگام تطهیر دیوار (مرجع تقلید آیةالله خامنه ای)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام علیکم. خانه ای که قصد اسباب کشی به ان را داریم، دیوارهایش توسط کارگری شسته شده که هنگام شستن دستمالی که با ان دیوارها را تمییز می کرده، دقت کافی نکرده. چرا که در پارکینگ خونابه خون گوسفند قربانی جمع شده بوده و در همان مکان دستمال ها شسته شده و خود کارگر دست و پایش در همان مکان در تماس خونابه ها بوده.
الان برای شستن دیوارها میخواهیم از شلنگ اب استفاده کنیم. لکن سوال اینجانب اینست که آب غساله ای که پس از شستن دیوار روی زمین جاری می شود، نجس است؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله)
 
جواب: سلام علیکم؛ دخترم؛ خانه جدید مبارک؛ سعی کنید به آنجا که تشریف بردید همسایه خوبی برای همسایگانتان باشید.
امام سجاد عليه السلام میفرماید: أَمّا حَقُّ جارِكَ فَحِفظُهُ غائِبا وَ إِكرامُهُ شاهِدا وَ نُصرَتُهُ إِذا كانَ مَظلوما و َلا تَتَّبِع لَهُ عَورَةً فَإِن عَلِمتَ عَلَيهِ سوءً سَتَرتَهُ عَلَيهِ وَ إِن عَلِمتَ أَنَّهُ يَقبَلُ نَصيحَتَكَ نَصَحتَهُ فيما بَينَكَ و َبَينَهُ وَ لا تُسَلِّمهُ عِندَ شَديدَةٍ وَ تُقيلُ عَثرَتَهُ وَ تَغفِرُ ذَنبَهُ وَ تُعاشِرُهُ مُعاشَرَةً كَريمَةً؛
اما حق همسايه ات اين است كه درغياب او آبرويش را حفظ كنى و در حضورش او را احترام نهى. اگر به او ظلمى شد ياريش رسانى، دنبال عيبهايش نباشى، اگر بدى از او ديدى بپوشانى، اگر بدانى نصيحت تو را مى پذيرد او را در خفا نصيحت كنى، در سختى ها رهايش نكنى، از لغزشش درگذرى، گناهش را ببخشى و با او به خوبى و بزرگوارى معاشرت كنى.
=====
اگر یقین به نجاست دیوارها دارید همین که با شلنگ آب بکشید آبی که به اطراف پاشیده میشود پاک هست.
و البته لزوم خارج کردن غساله مربوط هست به چیزی که آب را بخود میگیرد مانند پارچه و... ولی خارج گردن غساله چیزهائی که آب را به خود نمیگیرد لزومی ندارد. یاحقّ.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -