انهار
انهار
مطالب خواندنی

وظائف روزه داران در شب های قدر

بزرگ نمایی کوچک نمایی
از جمله وظایف مهم در این شب ها:
1- دعا و راز و نیار با پروردگار و توبه و استغفار
2- تجدید عهد با ولی امر حضرت بقیه اله و خواندن دعای فرج . زیرا شب قدر به آن حضرت تعلق دارد و در آن ملائکه بر ان بزرگوار نازل می شوند.
علی بن اب حمزه از امام موسی کاظم علیهما السلام نقل می کند: شنیدم که ان حضرت فرمود: هیچ فرشته ای را خداوند در امری نازل نمی کند مگر بر امام نازل می شود و خود را و با انچه از طرف حق آورده به امام عرضه می دارد و به راستی فرشتگان نزد پروردگار بزرگ بسوی صاحب الامر ولی عصر مشرف می شوند.
3- احیا و شب زنده دارری، احیاء و لیالی قدر از مستحبات موکده داسته شده خصوصا شب های 21 و 23 چون احتمال زیاد و شواهدی قدی بر اختصاص شب قدر، به شب 23 بیش از قرائن و شواهد سایر شب ها است.
در روایت آمده که پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم بر چهره های خاندانش آب می پاشید و نمی گذاشت شب 23 ماه رمضان را بخوابند همین طور حضرت زهرا سلام الله علیها هیچ یک از اهل خانه خود را نمی گذاشت در آن شب بخوابند و برای اینکه خوابشان نبرد غذای کمتری به آنان می داد و از روز، خود را برای شب زنده داری اماده می کدر و می فرمود: محروم است کسی که از خیر این شب بی بهره بماند.
این عمل معصومین علیهم السلام دلیل عظمت احیا بوده و اینکه بیداری در این شب با بیداری سایر شب ها متفاوت است در این شب اگر مومنی احیا بگیرد مورد توجه خدای متعال و تقرب به او می شود به اندازه ای که یک شب هزار شب محسوب می شود اما احیا در شب های دیگر از همان سال، یک شب حساب می شود نه هزار شب.
امام صادق علیه السلام می فرماید: زیارت خانه خدا نوشته می شود در شب قدر، و پیش آمدها و بلایا و ارزاق و انچه نظیر آن است تا شب قدر سال اینده تقدیر و تثبیت می گردد. (وسائل الشیعه، ج7، ص259)
امام باقر علیه السلام می فرماید: لیله القدر از ما ائمه پوشیده نیست و به تحقیق ملائکه در شب قدر به ما نازل می گردند و در محور ما خانواده طواف می نمایند.
امام صادق علیه السلام می فرماید: برآورد اعمال در شب نوزدهم؛  تصویب آن در شب بیست و یکم و تنفیذ آن در شب بیست و سوم انجام می گیرد.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -