مطالب خواندنی

حرمت ابدی ازدواج با زنی که قبلاً با او زنا شده (مرجع تقلید آیةالله مکارم)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال با سلام. حدود 7 سال با شوهر خود رابطه ندارم و درگیر طلاق هستم، به خاطر آزار و اذیت طلاق نمی دهد. ازدواج کرده و بچه نیز دارد. با پسری آشنا شدم و قصد ازدواج داریم و با هم رابطه جنسی نیز داریم آیا حرام ابدی شده ایم؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
 

جواب: سلام علیکم؛ البته شما را درک می کنیم اما نه به این معنا که شما شرعا مجاز به گناه باشید. رابطه شما زنا و حرام است و همین رابطه موجب تیره روزی و بدبختی شما می شود از گناهتان توبه کنید و البته ازدواج شما با این شخص به احتیاط  واجب حرام ابد است.
اگر در عسر و حرج هستید می توانید از دادگاه خانواده برای تعیین تکلیفتان استمداد بطلبید.

مطابق با فتوای حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله) در مساله 2049ـ اگر با زن شوهردارى (نعوذ باللّه) زنا کند سپس آن زن از شوهرش طلاق بگیرد بنابر احتیاط نمی تواند با او ازدواج کند؛ ولی اگر حکم را نمی دانسته و ازدواج کرده، می تواند به زندگی خود ادامه دهد. یاحقّ.


سوال خواهش ميكنم فتوای آیةالله العظمی شبيري زنجاني رو در اين خصوص بررسي كنيد و من را راهنمايي كنيد. ممنون از زحمات شما
جواب: مطابق با فتوای حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی(مدظله) در مسأله 2407- زناى با زن شوهردار موجب حرمت ابدى نمى‌شود و همچنين اگر با زنى كه در عدّه است زنا كند، آن زن بر او حرام ابدى نمى‌شود- خواه عدّۀ طلاق رجعى باشد يا طلاق بائن يا عدّۀ وفات يا عدّۀ متعه يا غير آن- لذا بعد از عدّه مى‌تواند با او ازدواج كند، البتّه اگر اين كار در عدّۀ طلاق رجعى رخ داده احتياط مستحبّ مؤكّد آن است كه ديگر با اين زن ازدواج ننمايد.

  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -