انهار
انهار
مطالب خواندنی

فضیلت نماز جعفر طیار

بزرگ نمایی کوچک نمایی

نماز جعفر طيار ، داراي ثواب و فضيلت بسيار است  و  بر اساس  رواياتي  که  از  اهل  بيت عصمت(سلام الله عليهم ) رسيده است تاثير زيادي در بخشيده شدن گناهان انسان دارد .

حضرت صادق  ( عليه السلام )  فرمودند  : روزي که قلعه خيبر ،(دژ محکم يهوداني که در برابر  پيشرفت  اسلام جوان ، سنگ اندازي مي کردند و هر روز نقشه اي مي کشيدند و تر فندهايي  براي   متوقف  ساختن ، بلکه بر انداختن نظام اسلامي ، طرح مي کردند به دست سپاه  اسلام  فتح شد)  جعفر  از کشور حبشه -که به سر پرستي جمعي از مسلمانان که در نتيجه  فشار سردمداران  کفر  به  آنجا  مسافرت  کرده بودند که تا در محيطي آزاد به اقامه مراسم  دين  قيام کنند  و  هم  به  تبليغ  اسلام  پرداخته  ،  درخت  دين را در آن سر زمين بنشانند ، مسافرت کرده بود- مراجعت کرد .حضرت  رسول اکرم  (صلي الله عليه و آله و سلم )  از  شنيدن  اين  جريان  بسيار  خرسند گرديد و فرمود : « والله ما ادري بايهما انا اشد سروراً بقدوم جعفر ام بفتح خيبر » . قسم به خداوند  از  اين  دو  جرياني  که  امروز  براي  ما  پيش آمده است نمي دانم براي کدام يک بيشتر  خشنود باشم ، آيا براي فتح خيبر يا براي بازگشت جعفر ؟ و از جاي خود برخاست و جعفر را به آغوش کشيد و ميان دو چشم وي را بوسيد و فرمود هديه اي به تو بدهم .چون اين کلام را مسلمانان شنيدند افراد بسياري  در ميان جمع گرد آمدند و چنين فکر مي کردندکه اين هديه طلا ونقرة قابل توجهي خواهد بود.  حضرتش به جعفر فرمودند : « چهار رکعت نماز به تو تعليم مي دهم اگر بتواني در هر روز و اگر نه در دو روز و گرنه در هر جمعه و  اگر نتوانستي در هر ماه يک مرتبه و اگر نتوانستي در هر سال يک مرتبه بخوان ، خداوند متعال گناهاني را که ما بين آن دو نماز انجام گرفته باشد مي آمرزد .سپس آن را بيان فرمود و توضيح آن به اين ترتيب است : چهار رکعت است به تشهد و دو سلام . در رکعت اوّل بعد از سوره حمد سورة «اذا زلزلت » و در رکعت دوم بعد از سورة « و العاديات» و  در  رکعت سوم پس از حمد ، سورة « اذا جاء نصرالله » و در رکعت چهارم بعد از  حمد سورة « قل هو الله احد» و در هر رکعت بعد از فراغ از قرائت پانزده مرتبه مي گويد سبحان الله  و  الحمد الله  و لا اله الا الله و الله اکبر و در  رکوع همين تسبيحات را ده مرتبه مي گويد و  چون  سر  از  رکوع بر مي دارد ده مرتبه و در سجده اول ده مرتبه و بعد از سر برداشتن از سجده اول ده مرتبه و در سجدة دوم ده مرتبه و بعد از سر بر داشتن از سجده دوم پيش از اينکه برخيزد، ده مرتبه مي گويد و هر چهار رکعت را به همين تر تيب مي خواند که مجموعاً  300مرتبه  مي شود. اگر نتواند اين سوره ها را بخواند بجاي آنها هم سورة قل هو الله احد را بخواند، ثواب و فضيلت اين نماز را بدست مي آورد. خواندن نماز جعفر در هر موقع مستحب است، ولي بهترين اوقات آن در روز جمعه هنگامي است که آفتاب در سطح زمين گسترش يافته باشد. علماي بزرگ اسلام و صلحاي روزگار در اين وقت برخواندن آن مواظبت داشته اند. نمازهاي مستحبي غير از اينها نيز بسيار است به کتاب مفاتيح الجنان و غير آن مراجعه بفرماييد.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -