انهار
انهار
مطالب خواندنی

آیا غسل جنابت بر گردنم بوده یا نه (مرجع تقلید آیةالله خامنه ای)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام. بنده از گناه استمنا توبه کردم. 5 سالی میشد هرچند ماه این کارو انجام میدادم. اما نمیدونستم غسل واجب داره. الان حکمش چیه؟ حکم نماز و روزهام چی میشه؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله)

جواب البته استمناء یعنی بازی با خود به قصد بیرون آمدن منی.
چه بسا افرادی از بازی با خود لذت ببرند و حتی رطوبتی نیز از آنها خارج شود که این رطوبت ها اگر فقط با لذت خارج شده باشد نه باشهوت، نجس نیست و منی نمی باشد و غسل ندارد و روزه را نیز باطل نمی کند ولی اگر رطوبت در اوج لذت خارج شده باشد یعنی پس از خارج شدن آن رطوبت شخص به ارگاسم رسیده باشد و ارضا گردد آن رطوبت منی است و غسل دارد و روزه را باطل می کند. و اگر شک داشته باشید که رطوبت خارج شده منی بوده است یا نه، و با شهوت خارج شده است یا نه، وظیفه ای ندارید و غسلی به گردن شما واجب نمی شود و روزه را باطل نمی کند.
اما اگر یقین داشته باشید که رطوبت خارج شده منی است و روزه را باطل کرده است وظیفه شما این است ه علاوه بر قضای روزه کفاره نیز بدهید و کفاره این است یا 60 روز روزه بگیرید یا به 60 فقیر طعام بدهید.
و اگر بخواهید کفاره را به پول تبدیل و پرداخت نمایید برای هر روز 60 هزار تومان کفاره بدهید که این پول تبدیل به نان شود . می توانید این پول را به نانوای مورد اعتماد و امین بدهید و بگویید که به فقرا نان رایگان بدهد و نیز می توانید این پول را به کمیته امداد امام ره یا موسسات خیریه یا به عالم محل و امام جماعت منطقه بدهید و بگویید که این پول کفاره است تا بدانند که با این پول باید نان به فقیر بدهند.
در صورتی که روزه گرفتن برایتان مقدور نباشد و نیز کفاره دادن برایتان مقدور نباشد فقط استغفار کنید و گفتن یک استغفرالله در عمل به تکلیف کافی است البته از کفاره هر اندازه که بتوانید بدهید.
و اگر یقین دارید که رطوبتی که خارج شده منی بوده است و بدون غسل نماز خوانده اید نمازهایی را که خوانده اید باید اعاده کنید.
البته اگر پس از واجب شدن غسل جنابت، شما یک غسل واجب انجام داده باشید مانند غسل حیض، هر غسل دیگری به گردن شما باشد از شما برداشته شده است. یاحق


سوال با تشکر از پاسـخ سریع شما و ایجاد چنین فضایی. حقیقتا بنده نمیدونم که رطوبت خارج شده منی بوده یا نه. میشه لذت وشهوت رو واسم بیشتر باز کنین که دینی به گردنم نباشه. و به نظرشما چه جوری میتونم محکمتر رو توبم بیاستم آخه خیلی نگرانم الخصوص اینکه به سن ازدواج رسیدم (دختری 24ساله ام). واسم دعاکنین.


جواب اگر نمیدانید که رطوبت خارج شده منی بوده یا نه تکلیفی ندارید. نگران نباشید و به لطف خدای سبحان همیشه امیدوار باشید. دعا میکنم خدای قادر برای شما خیر و خوشبختی مقدر فرماید. یاحقّ.


سوال با تشکر فراوان .التماس دعا


جواب یاعلی. التماس دعا.


سوال ba salam o khaste nabashid. mikhastam bedunam hokme tato va kashte mozhe baraye vozu chist?


جواب اگر در آوردن مژه هنگام وضو و غسل بدون عسر و حرج و مشقت ممکن باشد باید دراورید و وضو یا غسل انجام دهید در غیر این صورت باطل است. اما اگر درآوردنش ممکن نباشد و یا همراه با عسر و حرج و مشقت و سختی باشد به نیت وضو و غسل جبیره ای به وظیفه خود عمل کنید.
تاتو اگر زیر پوست باشد اشکالی برای وضو یا غسل ندارد و اگر روی پوست باشد باید برای وضو و غسل برطرف شود. یاحقّ.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -