انهار
انهار
مطالب خواندنی

غسل جنابت

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام خسته نباشید
دختری هستم که به تازگی عقد کردم
در ارتباطات خیلی کوتاه مثل بوسیدن یا لمس کردن بدن توسط همسرم حالت سستی که در بدن ایجاد میشود غسل دارد یا خیر؟
چه موقع نیاز به غسل جنابت هست در خانمها؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)

جواب دختر عزیزم؛ هر رطوبتی که در خواب یا بر اثر بازی با همسر یا بازی همسر یا خواندن مطالب مهیّج شهوت یا تحریک شدن یا تصورات جنسی یا دیدن فیلم ها و عکس های مبتذل یا نعوذبالله «استمنا» یا دیدن جنس مخالف ولو با لذت جنسی خارج شود نجس و منی نیست و غسل ندارد.
رطوبتی نجس و منی است که با شهوت (یعنی در اوج لذت جنسی) خارج شود (اوج لذّت جنسی یعنی زمانی که شخص ارضاء شود و به ارگاسم برسد).
اگر شک دارید که رطوبت با لذّت جنسی خارج شده و یا با شهوت و در اوج لذت خارج گردیده یا اصلاً رطوبتی نباشد، بازهم تکلیفی ندارید و منی محسوب نمی شود و غسل ندارد. و رطوبتی که منی محسوب نشود وضو را باطل نمی کند و موجب بطلان نماز و روزه نمیگردد. یاحق.


سوال با تشکر از راهنمایی ارزشمندتون
شرایطی پیش میآد که نیاز به غسل جنابت هست
ولی خونه مادر شوهرم هستم نمیتونم برم حموم یا خونه ما هستیم شوهرم نمیتونه بره حموم تو این شرایط تیمم اشکال داره؟
مرجع همسرم آقای مکارم شیرازی هستن
خیلی ممنون


جواب دخترم در حدیث آمده «لا حیا فی الدین» در دین حیا وجود ندارد و حیا را فقط باید زمان ارتکاب معصیت رعایت کرد ولی برای اجرای احکام دین و دستورات دین داشتن حیا لازم نیست.
بنابراین به همسرتان واجب است ولو در اینکه در منزل شما باشد یا شما در منزل ایشان باشید در صورت نیاز به غسل، غسل کنید.
مگر پدر و مادر زن یا پدر و مادر شوهر خود روزی جوان نبوده اند و خبر از حال جوان ندارند. بنابراین رفتارشان نباید به گونه ای باشد که جوان ها خود را در مضیقه و تنگناهای اخلاقی ببینند که مجبور شوند ترک وظیفه نمایند.
در صورتی که وظیفه غسل است با تیمم نماز باطل است ضمن اینکه آثار جنابت در زندگی و روح و روان و آینده و سعادت شما سایه شوم خواهد داشت. یاحق


سوال ممنون از راهمایی خوبتون
حداکٍثر زمانی که ممکنه طول بکشه تا غسل کنیم یه روز بیشتر نیست یعنی ممکنه یه نماز یا دو نماز مون با تیمم خونده باشم .چه سایه شومی داره که اینطور میفرمایید؟
این هم موقته تا ازدواج کنیم،وگرنه شرایطی که هست اصلا نمیشه گاهی حموم کرد !


جواب دخترم اگر وقت غسل کوتاهی شود و با وجود آب و وقت؛ فقط بخاطر اهمال و کوتاهی و یا مثلاً خجالت کشیدن از دیگران تیمم شود سایه شوم دارد ولی اگر مطابق وظیفه عمل کرده باشد سایه شومی ندارد.
البته دخترم از جمله من رنجیده نشوید. یاحقّ.


سوال سلام خسته نباشید
برای غسل کردن لازمه همه ی موی سر خیس یا شسته بشه؟
گاهی شرایطی پیش میاد که لازمه در روز چند بار غسل کنیم و با داشتن موهای خیلی بلند و خیس شدن مکرر آن مشکل پیدا کردم.آیا لازمه برای غسل سر کل موها خیس بشن؟


جواب دخترم، چون مرجع شما شستن موهای بلند را بنابراحتیاط واجب لازم دانسته میتوانید در این مسئله احتیاطی به فتوای یکی از آیات عظام شبیری زنجانی،سیستانی، وحید خراسانی، صافی گلپایگانی مراجعه کنید و فقط بن موها را یعنی پوست سر را آب برسانید ولی موهای بلند شسته نشود. بنابراین اگر بخواهید به فتوای هریک از آیات ذکر شده عمل کنید میتوانید بدون آنکه موهای بلند شستشو شود و خیس گردد ولی به پوست سر آب برسد غسل انجام دهید و غسل شما در این صورت صحیح است. یاحق  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -