انهار
انهار
مطالب خواندنی

سختی ترک استمناء

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال با سلام، هجده ساله ام، چند ماه پيش تصميم گرفتم عمل شنيع استمنا رو به خاطر عوارض دنيوي و اخروي اي که داره ترک کنم، و تا حدود دو ماه هم پاک بودم، اما يه شب وسوسه شدم و توبه مو شکوندم، بعد از اون خيلي حس بدي بهم دست داد، تصميم گرفتم اين بار با يه عزم راسخ تر ترک رو شروع کنم، به خاطر همين هر چي چيز تحريک کننده تو کامپيوترم داشتم، شيفت ديليت کردم، واز اون موقع تا حالا شروع به خوندن نماز کردم، اطمينان داشتم که ديگه هرگز اين کارو انجام نيمدم، ولي فقط تونستم 26 روز خودمو پاک نگه دارم، البته وقتي بعد از 26 روز اين کارو انجام دادم، سريع دوباره توبه کردم ولي ديگه نميتونم بيشتر از دو، سه هفته خدومو نگه دارم، و تقريبا هر 16 17 روز يه بار مرتکب اين گناه کبيره ميشم، و در هر بار، سه چهار دفعه استمنا ميکنم، وقتي دو هفته از استمنا نکردنم ميگذره، احساس ميکنم حس شهوتم تازه بيدار ميشه، به نا محرم نگاه بد ميکنم، (گرچه تو دلم ميدونم که گناه بزرگيه و به خاطرش هم پيش خدا احساس شرم ميکنم)، ولي وقتي خود ارضايي ميکنم، هم حس شهوتم ارضا ميشه، هم ديگه تا دو هفته بعد کامل نگاهمو از نامحرم حفظ ميکنم، ميخواستم بدونم آيا استمنا کردن با اين فاصله زماني که مطمئنم هيچ ضرري برام نداره، حالت اعتياد هم ايجاد نميکنه و منو ارضا ميکنه، باز هم گناه محسوب ميشه؟ و اگه محسوب ميشه کمکم کنيد که بتونم اين گناه کبيره رو که هم دنياي انسان رو نابود ميکنه هم آخرتشو، ترک کنم. بي صبرانه منتظر جوابم.
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی سیستانی(مدظله)

جواب پسرم؛ استمناء (خود ارضايي) یعنی بازی کردن با خود به قصد بیرون آمدن منی! و استمناء يک انحراف عملي است و بايد با عمل و رفتار با آن مقابله کرد و راه درمان آن جز با رعايت دقيق دستورالعملها محقق نمي شود, ولي چون هر عملي نياز به دانش و اطلاعات خاص خود دارد, بنابراين راه کنترل و درمان اين بيماري و عادت زشت نيز بدون کسب آگاهي ميسر نيست . آگاهي, ازطريق مطالعه در آثار و اطلاعاتي كه در اين زمينه وجود دارد، بدست مي آيد. بنابراین به سه نکته باید توجّه داشت:
1- آگاهی از حرمت شرعی و اخلاقی آن؛ (و اينكه اين کار و عمل یکی از رذائل اخلاق جنسی و انجام آن طبق روایات، موجب دورشدن از رحمت خدا واهل بیت (علیهم السلام) و زایل شدن عقل میشود و از لحاظ شرعي حرام و گناه محسوب مي شود و هر گناهي نور ايمان را تضعيف مي كند و باعث تاريكي و آلودگي روح انسان مي شود. نوري كه انسان بدان نياز فراوان دارد و در اثر فقدان آن، در دنیا دچار خسران و در آخرت دچار عذاب و حسرت خواهد شد).
2- آگاهی از عواقب سوء آن.
3- آگاهی از روش پيشگيري و درمان.
1). حرمت شرعی و اخلاقی استمناء:
رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) می‌فرماید: «هر كس، كه با دست شهوتش را بیرون كند ملعون است.
آقا امام صادق (علیه السّلام) می‌فرماید: «سه دسته‌اند كه خداوند با ایشان سخن نمی‌گوید و به نظر رحمت به آنها نگاه نکند و پاكشان نفرماید و برایشان عذاب دردناكی است:
1.. كسی كه موی سفیدش را بكند (تا خود را جوان نمایش دهد)؛
2. كسی كه به وسیله عضو خودش شهوتش را خارج كند (استمناء کند)؛
3. كسی لواط دهد.
از امام صادق (علیه السّلام) ...از حکم کسی که با حیوانی جمع شود، یا با مالیدن (استمناء) شهوتش را دفع کند، پرسیدند، فرمود: «هر کس شهود خود را به این وسیله و مانند آن دفع کند در حکم زنا کردن است. یعنی با گناه زنا برابر می‌باشد».
از امام صادق (علیه السّلام) راجع به حكم استمناء سؤال شد؟
حضرت (علیه السّلام) فرمود: گناه بزرگی است كه خداوند در قرآن مجید از آن نهی فرموده است و استمناء كننده مثل این است كه به خودش نكاح كرده و اگر كسی را بشناسم كه چنین كاری را انجام دهد با او هم غذا نشوم.
در حدیث آمد: ...هفت گروه هستند كه خداي عزوجل در روز قيامت به آنان نظر نمي كند كه يك گروه از آنها كساني هستند كه با دست خويش ازدواج كنند.(یعنی استمناء میکنند)
2). آگاهی از عواقب سوء آن:
از نظر علمی هیچ پزشک فهیم استمناء را تجویز نمیکند و خوب و پسندیده نمی داند و مضراتی را برای آن معرفی میکنند که برخی از آنها عبارتند از:
1.. مبتلا شدن به کشمکش های روحی و اضطراب؛ (زیان عقلی و روانی)
2. حساسیت و ضعیف شدن مراكز عصبی؛ (زیان عقلی و روانی)
3. به هم خوردن نظم وآرامش روحی؛ (زیان عقلی و روانی)
4. دچار شدن به افسردگی و اضطراب؛ (زیان عقلی و روانی)
5. سر گیجه داشتن؛ (زیان عقلی و روانی)
6. فراموشی؛ (زیان عقلی و روانی)
7. سستی اراده؛ (زیان عقلی و روانی)
8. ضعف حافظه؛ (زیان عقلی و روانی)
9. لذّت نبردن از آمیزش با همسرانشان؛ (زیان جنسی)
10. احتلام مكرر؛ (زیان جنسی)
11. مبتلا شدن به انزال زود رس؛ (زیان جنسی)
12. دچار شدن به لاغری، لرزش؛ (زیان جسمی)
13. ضعیف شدن قوّه بینایی و شنوایی؛ (زیان جسمی)
استمناء شرعاً، عرفاً و هم از نظر طبّ و علم؛ حرام و ناپسند است.
3). آگاهی از روش پيشگيري و درمان:
چند راه حل برای درمان استمناء و ريشه كن نمودن آن:
1-. زود ازدواج كردن؛ (زيرا ازدواج موجب سلامت روحي و جسمي و كنترل کننده این گناه است).
2- روزه گرفتن؛ (زیرا روزه موجب تخفيف شهوت جنسي میگردد، در حديث نبوي پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) میفرماید: «يَا مَعْشَرَ الشَّبَابِ، مَنِ اسْتَطَاعَ مِنْكُمُ البَاءَةَ فَلْيَتَزَوَّجْ، فَإِنَّهُ أَغَضُّ لِلْبَصَرِ وَأَحْصَنُ لِلْفَرْجِ، وَمَنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَعَلَيْهِ بِالصَّوْمِ، فَإِنَّهُ لَهُ وِجَاءٌ». اي جوانان اگر مي توانيد، از دواج كنيد كه موجب قدرت حفظ چشم از نگاه به نامحرم و محافظت آلت تناسلي ار فعل حرام مي باشد و كسي كه نمي تواند ازدواج كند، روزه بگيرد زيرا روزه شهوت را سركوب مي كند.
3- پرهيز کردن از محرك هاي جنسي؛ (زیرا نگاه كردن به زنان و دختران بزك كرده و خواندن مطالب عاشغانه وديدن تصاوير سكسي كه از جانب تاجران شرف و غريزه ترويج مي شود و گوش دادن به آهنگ هاي مبتذلي كه با امواج هوا در فضا سير مي كند و محيط را آلوده مي سازد، عفت را لكه دار و اخلاق را فاسد و شخصیّت را لگد مال ادراك و فهم را كند و حافظه را ضعيف و آتش غريزه را شعله ور مي سازد و جوان را در حقارت پست شهوت مدفون مي سازد).
4- پركردن اوقات فراغت با برنامه هاي مفيد؛ (روانشناسان مي گويند: فردي كه با خود خلوت مي كند انديشه هاي رويايي و افكار پريشان و تخيلات جنسي شهوت انگيز به او هجوم مي آورند، خصوصاً در افراد نوجوان اين تفكرات و حالات شديد تر است). در اين هنگام جوان يا نو جوان به گناه استمناء رو میآورد تا طغيان شهوت را فرونشاند يا از فشار آن بكاهد.
5- پیدا کردن دوستان خوب؛ (دوستانی که در سيمايشان اثر سجده و راهشان درست و اخلاق خوبشان آنها را از سايرين ممتاز ميكند) چه خوب است كه جوانان و نوجوان به دنبال چنين دوستاني باشند تا آنها را در سختي ها و نا ملايمات زندگي تكيه گاه باشند و در جوارشان آرامش روحي يابند.
6- اجرا کردن دستورات طبي؛ (مانند: 1- حمام با آب سرد در فصول گرم، 2- انجام تمرينات ورزشي، 3- مصرف نکردن زياد گوشت و غذا هاي مقوي، 4- نخوابيدن بر شكم يا پشت، سنت آن است كه بر پهلوي راست و روبروي قبله بخوابد).
7- ترس از خدا داشتن؛ (جواني كه احساس كند كه خدايش او را مي بيند و مراقب اوست، نهان و آشكارش را بخوبي مي داند و خيانت چشم و اسرار درون او را مييند و اگر در انجام وظايف كوتاهي كند بزودي به حساب كار هايش مي رسد و اگر بلغرد يا منحرف شود او را مجازات خواهد كرد، ديگر به جانب اعمال قبح و عوامل مهلك نخواهد رفت و از ارتكاب فحشا و منكر نيز خود داري مي كند؛ حضور در مجالس علمی و خواندن نماز هاي واجب، تلاوت قرآن، خواندن نماز شب انجام روزه و شنيدن شرح حال و زندگي ياران پيامبر و بزرگان دين و همراهي با جماعت مؤمن و نيكوكار و ياد مرگ و زندگي پس از مرگ، ترس از خداي عزوجل را در دل مؤمن رشد مي دهد. آنگاه عظمت و اقتدار پروردگارش را در دل احساس مي كند و حس مراقبت و نظارت الهي در درونش رشد مي کند).
چه کنیم تا به گناه آلوده نشویم و پرهیزکار شویم؟
عزیزم؛ برای این پاسخ باید به چند نكته توجه کنید:
1. خود را بشناسد و به مقام و جايگاه انساني خويش واقف شود. لازمة خودشناسي اين است كه بدانید: 1. كي هستید؟ 2. از كجا آمده‎اید؟ 3. به كجا خواهید رفت؟
2. خدا را بشناسيد؛ وقتي انسان خدا را شناخت به عظمت و جايگاه خداوند پي می برد و ايمان مي آورد.
3. پيامبران و امامان و ولايت اهل بیت (عليهم السّلام) را بشناسید که شناخت آنها همان و رو به خدا رفتن و کسب تقوی و دوری از گناهان همان.
4. براي خودسازي دو رکن مطرح است: 1) انجام واجبات و حتی المقدورمستحبات؛ 2) دوري ازگناه و حتی المقدورمكروهات.
5. پرهیز از جهل و ناداني؛ (زیرا: يكي از عوامل زمينه‎ساز گناه، جهالت و ناداني نسبت به خدا، هدف آفرينش انسان، و جهالت نسبت به آثار و پيامدهاي دنيوي و اخروي گناه است.
آقا أمیرالمؤمنین علي (عليه السّلام) در عهد نامه اش به مالك اشتر مي‎فرمايد: «در برابر خداوند كسي نافرماني نمي‎كند مگر جاهل شقي»
و نيز می فرماید: «جهل مركز زشتي است، جهل ريشه و پاية زشتي است، جهل موجب تباهي معاد انسان است».
6. پرهیز از محیط آلوده ؛ (زیرا از زمينه‎هاي گناه، محيط فاسد و آلوده است). بنابراين جدا شدن از محیط و انسان‎هاي گمراه و تبه‎كار ضروري است.
7. پرهیز از غفلت‎؛ (رسول اکرم (صلي الله عليه و آله و سلّم) مي‎فرمايند: «زماني كه قلب انسان پاك باشد، جسدش پاك و هرگاه قلب او پليد باشد، جسدش هم پليد است».
8. پرهیز از هوی و هوس؛ (امام صادق «عليه السّلام» مي‎فرمايد: «بترسيد از هواي نفس خود همان‎طور كه از دشمنان خود مي‎ترسيد.» (اگر از هوي نفس پيروي كنید حتماً به گناه و معصيت آلوده خواهید شد).
پسرم؛ براي دوري از گناه:
1. به ياد خدا بودن؛ (خدا را ناظر اعمال و نيّات خود بدان؛ زیرا ما در محضر خدا هستيم و خدا در كمين ماست).
2. به ياد داشته باش كه خليفه خدا در زمين و اشرف مخلوقاتی؛ (با این فکر به خود اجازه نافرمانی از خدا و گناه نمی دهی).
3. به ياد مرگ و حساب و قيامت بودن؛ (ياد مرگ عامل پيشگيري از گناه است).
4. انجام دادن عبادات و وظايف شرعي؛ (اصولاً هدف از عبادات علاوه بر فوايد معنوي آن، پاكسازي و پيشگيري از گناهان است).
اميدواريم با رعايت اين توصیه ها، به مراتب كمال و تقوی و پرهیزکاری و ترک گناه برای همیشه نايل گرديد. یاحقّ.  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -