انهار
انهار
مطالب خواندنی

عدول از نیت در نماز جماعت

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال با سلام
اگر ماموم بدون ضرورت در نماز چهار رکعتی موقع قنوت امام نیت فرادا کند و نمازش را تمام کند و در ادامه نماز امام نماز دیگر را اقتدا کند جایز است؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)

جواب بدون عذر نمی توان از جماعت جدا شد و نیت فردای کرد خواه از اول تصمیم بر این کار داشته باشد یا در اثناء نماز. و اگر کسی به واسطه عذری بعد از حمد و سوره امام نیت فرادی کند لازم نیست حمد و سوره بخواند ولی اگر پیش از تمام شدن حمد و سوره نیت فرادی کند باید آن مقدار را که امام نخوانده بخواند و البته اگر به خاطر عذری نیت فرادی کند دیگر نمی تواند به جماعت برگردد و اگر مردد شود که نیت فردای کند یا نکند و بعد تصمیم بگیرد نمازش را به جماعتش تمام کند جماعت او اشکال دارد ولی اگر شک کند که نیت فرادی کرده یا نکرده بنا می گذارد که نیت فردای نکرده است. یاحق  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -